1. Tévhit: A "light" cigaretták kevésbé károsak!
Idén januártól már tilos úgy reklámozni dohányipari terméket, hogy az "light", "ultralight" vagy "csökkentett kátránytartalmú" - legalábbis az USA-ban tilos, sajnos nálunk töretlenül maradnak forgalomban az ilyen cigarettásdobozok.
Kár, mert az oly divatos "light" elnevezés megtévesztő.12 000 aktív dohányos közül 4000-en állították, hogy egészségük érdekében inkább csökkentett nikotintartalmú váltottak, hogy azért ne kelljen lemondaniuk egészen a szenvedélyükről.
Holott tanulmányok bizonyítják, hogy csak papíron helytálló a megállapítás, hogy ezekben a termékekben kevesebb a nikotin, tehát kevésbé is ártanak. Az emberek ugyanis mélyebbre "tüdőzik le" a light cigi füstjét vagy többször gyújtanak rá, hogy kielégítsék nikotin-szükségüket.
2. Tévhit: A passzív dohányzás lehet, hogy káros, de azért "túllihegik" a témát
A számok magukért beszélnek: a passzív dohányosok esélye a tüdőrákra akár 50 %-kal is több lehet, mint a dohányfüst-mentes környezetben élőké.
A cigarettafüst háromnegyedét ugyanis nem csak a dohányos szívja be: a helyiség levegőjével keveredve minden jelenlévő beszívja. Ráadásul az alacsonyabb hőmérsékletű, parázsló cigarettavégen sokkal több káros anyag keletkezik, mint amit a magas hőfokon szippantott cigarettával a dohányos csak a maga szervezetébe visz be.
A Genfi Egyetemi Klinika kutatói szerint azok a nők, akik napi két órát töltenek dohányfüstben, huszonöt év után ugyanolyan eséllyel lesznek mellrákosak, mint azok, akik napi egy doboz cigarettát szívnak el.
3. Tévhit: A dohányosok csak a tüdejüket károsítják
Nem igaz! A rákkeltő anyagok, főleg ha alkohol mellett gyújt rá az illető, a nyálkahártyán át könnyedén oldódnak és felszívódva bekerülnek a véráramba. A szájüregi rák kockázata például csak attól a ténytől, hogy az illető rendszeres cigaretta és alkoholfogyasztó, máris 600-szorosára nő!
S mivel a füstből származó rákkeltő anyagok is a vizelettel választódnak ki, többek között a vese és a húgyhólyag nyálkahártyáját is roncsolják.
4. Tévhit: A szivar és a pipa kevésbé káros a ciginél, mert nem tüdőzik le
Viszont a szivarban levő dohány sokkal tisztább, így nikotintartalma is magasabb. Ez más karcingén anyagokkal együtt a véráramba kerül, amint a füstöt beszívja a dohányos. A füstszűrő nélküli cigaretta, a pipával együtt az ajakrák fő felelősei.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.