Az első lépés természetesen az, hogy csináltat egy teljes vérképvizsgálatot, amelyből ki tudják mutatni, hogy valóban vérszegény-e, és hogy ezt mi okozza. A vérszegénységet ugyanis több anyag hiánya is kiválthatja, mint például a folsavé, ám kialakulhat daganatos betegség hatására is.
A legtöbb esetben azonban az ok a vashiány, amelyen gyógynövényekkel könnyen enyhíthetünk. Az egyik legrégebben használt növény például a kökény, amelyből ha teát készítünk, hatásos hashajtót kapunk. A kökénypálinkát azonban évszázadok óta a sápadt, fáradékony felnőtteknek adják, ugyanis megemeli a vérnyomást és pótolja a vasat is.
Az egyik legismertebb vérképző növény a csalán, amelyet az ókorban még elsősorban szövésre hazsnáltak, ám később kitapasztalták gyógyhatásait is. Ősszel és tavasszal elsősorban a gyökerét szokták gyűjteni, virágzás előtt pedig a levelét. Ha teát szeretnénk belőle készíteni, de nincs friss csalánunk, nyugodtan hazsnálhatjuk a szárítottat is, ugyanis az is nagyon hatásos. Egy púpozott evőkanálnyi levélhez két deciliter víz ajánlott, ám naponta kétszer-háromszor is ihatunk csalánteát. Tökéletes vértisztító, vízhajtó, regenráló és vaspótló.
A koriandert a babáknak már egészen kicsi koruktól adhatjuk, ezzel nyugodtan ízesíthetjük a nekik készített ételeket, ugyanis ezek növelik az étvágyat, így a vashiányos gyermek vagy fiatal jó esetben többet eszik azokból a táplálékokból, amelyek pótolni tudják a vasat.
Ugyanilyen célból használható a gyermekláncfű is, amely vértisztító, étvágygerjesztő, gyökere pedig a vérszegénység okozta fáradtságon is enyhít.
A verbéna, vagy más néven a vasfű is jó szolgálatot tehet a vashiányosoknak, amely az ókori rómaika szent füve volt. Már akkor is általános erősítőnek, vérszegénység ellen ajánlották, de nagy érzelmi, idegi igénybevétel után is érdemes a belőle készült teát fogyasztani.