Szülőként láthatjuk, hogy elég nehéz úgy dolgozni, hogy közben segítjük a gyerekeket a tanulásban, nyomtatunk, scannelünk, magyarázzuk a tananyagot, de főzünk, vásárolunk, a lakást is rendben tartjuk.
Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha meg tudjuk teremteni a szükséges feltételeket a mostani időszakra. Van otthon stabil internet, rendelkezésre áll elegendő eszköz, és el is tudunk úgy különülni, hogy ne zavarjuk egymást.
Amennyiben a fentiek megoldhatóak, akkor az alapfeltételek adottak, de ez még kevés ahhoz, hogy az életünk megfelelően működjön a bezártságban.
Napirend
Legyen napirend. A gyerekeknek és nekünk, felnőtteknek is. Nem kell feltétlenül annyira korán kelnünk, mint egyébként, de beszéljük meg, hogy mi lenne az ideális időpont az ébredésre. Most figyelembe vehetjük a gyerekeink egyéni igényeit is bizonyos mértékben. A kamasz aludhat 8-ig, esetleg 9-ig, a kisebbekkel megállapodhatunk abban, hogy nem zavarják a nagyobbak pihenését a kora reggeli órákban. De a konszenzusos megállapodást tartsuk be. Ébredés és felöltözés után (fontos, hogy ne pizsiben töltsük a napot!) reggelizzünk meg közösen. A korán kelő kisebbek segíthetnek az elkészítésben, nekik is jót tesz, ha bevonjuk őket a mindennapi feladatokba.
Önállóság
A legtöbb iskolában nincsenek valójában órák, a pedagógusok elküldik az aznapi anyagot a megoldandó házi feladatokkal együtt. Figyeljünk arra, hogy a lecke időre elkészüljön! A mostani időszak lehetőséget kínál arra, hogy önállóságra neveljük a gyerekeket az iskolai feladatokkal kapcsolatban. Legyünk jelen, de hagyjuk, hogy önállóan intézzék a dolgaikat. Azzal persze, hogy ha kell, segítünk, figyelmeztetünk a határidők betartására. Teremtsünk délelőttönként és szükség esetén délutánonként is, néhány háborítatlan órát, amikor mindenki az aznapi feladataival tud foglalkozni. Hangoljuk össze a napirendünket. Így nem zavarjuk egymást, és marad szabadidő is, amit közösen eltölthetünk.
Ebéd, levegőzés
Ha tehetjük, üljünk le együtt ebédelni. Ne kapkodva, a gép előtt ülve együnk. A terített asztal, közös ebéd mindannyiunknak jót fog tenni. A nagyobbak segíthetnek a mosogatásban, így legalább megismerik a konyhát belülről is!
Igyekezzünk időt teremteni minden nap arra is, hogy egy kicsit kimenjünk a levegőre. Természetesen a szabályok betartásával! Könnyebb ez azoknak a családoknak, akiknek van kertje, de nekünk, többieknek sem megoldhatatlan! Sétáljunk egy órát a környéken. Autóval, biciklivel vagy rollerrel eljuthatunk távolabbra is. A tömegközlekedést most inkább kerüljük, ahogy a forgalmasabb helyeket is. Egy szájmaszk, kézfertőtlenítő a zsebben jó szolgálatot tehet. Mindenképpen tartsuk be a legfontosabb szabályt, minimum 1 méter távolság a többi embertől! Ha a napi rendszeres séta valamiért nem tud összejönni, akkor fordítsunk különös figyelmet a többszöri szellőztetésre!
Digitális detox
Ahogy a gyerekeknek, úgy nekünk is kiemelten fontos most, hogy a napnak legyen olyan időszaka, amikor digitális detoxot tartunk. Kerüljenek elő a társasjátékok. Beszélgessünk, hallgassunk zenét, vagy rajzoljunk, fessünk. Beiktathatunk közös tornázást is, hiszen a mozgás is fontos a bezártságban. Bármilyen tevékenység jó lehet, amit nem digitális eszközön folytatunk.
Türelem és humor
És a legfontosabb: a türelem! Nem most kell szuperhős szülőnek lennünk, aki mindent azonnal, hibátlanul és mosolyogva megold. Lehetünk feszültek, fáradtak, ingerültek is. Ahogy a gyerekek is, hiszen nekik épp olyan nehéz a bezártság, mint nekünk, felnőtteknek. A legrosszabb pillanatokban vegyük elő a humorérzékünket, és nevessünk egy jót magunkon!