Életforma.hu

ÉLET-MÓD

A Nagyházi Galéria művészeti árverése

November 17. és 25. között kiállításon látható a három napos árverés anyaga a Nagyházi Galériában. Az első nap az európai iskolák mellett a XIX. századi magyar festészet is bemutatkozik.

Az itáliai festészet kiválóságai közül Canaletto követőjének XVIII. századi tájképe Londonban is keresett képnek számít. A kép induló ára 5,5 millió forint. Egy XVI. századi firenzei festő szentképének kikiáltási ára 2,6 millió forint, a XVIII. századi Magnasca követőjének tájképe 4,6 millió forintos árról várja az érdeklődőket.

A Holland-iskola a XVII. századi BÁV aukciót is megjárt Pieter Jansz Quast Seprűs alakjával (1,2 millió forint), a XVIII. századi rotterdami Egbert van der Poll Éjszakai fosztogatás című képével (1,4 millió forint), az 1700 körüli Leideni festő A gúnyolódás képével (2,4 millió forint) és a XVII. századi életképfestő, Hendrick de Valck Háromkirályok ünnepével (3,8 millió forint) képviselteti magát. Az utóbbi festőnek ez az első képe, amely itthon eddig felbukkant.

A német és osztrák festészet ritka darabja a XVII. századi Johann David Werl Szőlős Madonnája, amelynek az ára 2,6 millió forint. Egy XVIII. századi német festő Adonisz halála című képe 4 millió forintról indul. Komoly érdeklődésre tarthat számot a XIX. századi osztrák Waldmüller Vízparti tája és a XVIII. századi oszták Carl Hasch tájképe (1,8 millió forint).

A XIX. századi magyar festészet témaköre Barabás Miklós Énekesnőjével indul (3 millió forint), amelyet Orlai Petrich Soma nemesi családja követ 2,4 millió forintos áron. Két Telepy Károly tájkép is lázba hozhatja az érdeklődőket. Az egyik kép (Felvidéki táj) ára 2 millió forintról , a másiké (Csendes völgy, 1882) 2,2 millió forintról indul. De megtalálható Tornyai Gyula Káma Szutrája (2,4 millió forint), Székely Bertalan Női portréja (2,2 millió forint), Benczúr Gyula Arcképe (400 ezer forint) vagy Kisfaludy Strobl Zsigmond aktszobra (1,2 millió forint) is.

A második nap a XX. századi magyar festészet remekműveit mutatja be. A nagybányai Ferenczy Károly Domboldala (7 millió forint), Thorma János Nagybányai Vénusza (2,6 millió forint), Csók István Boszorkányai (1,6 millió forint), Koszta József tájképe (2,6 millió forint) új gazdára vár. Kosztának az Annuska című képe nagyon eredeti (1,8 millió forint), de Rippl-Rónai József kalapos hölgye (4,8 millió forint) is kiemelkedő. A tájképek közül Mednyánszky László báró képe (2,2 millió forint) és Szőnyi István festménye (2,8 millió forint) bizonyára felcsigázza majd a licitáló kedvet.

A különleges képek közül két Mattis-Teutsch János kép (Tánc, Érzet) indul egyenként 7,5 millió forintos árról, Nemes Lampért József Szobabelsőjének az induló ára 7 pedig millió forint. Az érdeklődés gyűrűjében van még Tihanyi Lajos korai tájképe, amelynek az indítási ára 11 millió forint. Kiemelkedő kvalitású még Gulácsy Lajos Csavargója (2,8 millió forint), Márffy Ödön Csendélete (2,4 millió forint), Perlott-Csaba Vilmos Nagybányai utcarészlete (2,6 millió forint) és Iványi-Grünwald Béla Női alakja (2,2 millió forint).

A harmadik aukciós napon műtárgyak, bútorok és néprajzi tárgyak kerülnek kalapács alá. A bútorok közül egy osztrák 1710 körüli szekrény (2,2 millió forint) és egy 1700 körül német ruhásszekrény (1,2 millió forint) emelhető ki. Az órák közül érdekes egy bécsi XVIII. századi utazó óra (950 ezer forint) és egy 1900 körüli francia kandalló óra (1 millió forint). A műtárgyak közül külön érdemes megemlíteni egy XVIII. századi perzsa mázas cserepet (500 ezer forint), egy kínai hankorú sírszobrot (80 ezer forint), egy XV. századi kínai Ming-szobrot (150 ezer forint) és egy japán 1880 körüli kaspót (260 ezer forint).

A Zsolnay tárgyak közül kiemelt figyelmet érdemel az 1890-ben készült Posztamens (650 ezer forint), az 1870 körül készült festett, aranyozott porcelánfajansz Kaspó (500 ezer forint), az 1899-ban készített, eozinmázs fehércserép váza (1,2 millió forint) valamint az 1900-as “születésű” szecessziós, eozinmázas váza (950 ezer forint).

A aukciós kiállítás helyszíne: Budapest, V. Balaton u. 8. (Nagyházi Galéria és Aukciósház)

Az árverés időpontja: november 27-29. 17 órától az Aukciósházban.

(ArtNet)

6 tipp, hogyan maradhatsz lendületesebb egész nap

Az utóbbi évtizedekben érezhetően felgyorsult a világ, nem csoda tehát, ha sokszor úgy érzed, a nap túl hosszú, az energiád azonban túl kevés hozzá.
Hogyan vedd fel a harcot az őszi megfázással természetes módon?

  Az őszi hónapok sokak számára egyet jelentenek a megfázással: kaparó torok, orrfolyás és levertség mindennapos vendég ilyenkor. Az időjárás változása kihívást jelent az egészség megőrzése szempontjából, és sokan keresnek természetes megoldásokat a tünetek enyhítésére.
Tippek a fáradtság leküzdésére és az energiaszint fenntartására

A fáradtság szinte mindenkit utolér időnként – legyen szó stresszes munkanapokról, kevés alvásról vagy egyszerűen arról, hogy túl sok minden történik körülöttünk. Ilyenkor hajlamosak vagyunk a gyors megoldásokat keresni, például még egy kávét inni vagy édességhez nyúlni, de ezek hatása rövid ideig tart.
Mit érdemes tudni a kábítószerrel kapcsolatos felelősségről?

A legtöbb állam tiltja a kábítószerekkel kapcsolatos bármilyen magatartást, viszont országonként változik a kábítószer birtoklására vonatkozó szabályozás és annak büntetése. A kábítószerek büntetőpolitikai megfontolásai nagyon hasonlók az európai országokban, így Magyarországon is.
A tranexámsav titka: hogyan érhetünk el ragyogó bőrt?

Felmerült benned már az a kérdés, mi lehet az a különleges összetevő, ami segíthet eltüntetni a bőrön meglévő pigmentfoltokat, napbarnított foltokat vagy akár a pattanások után fennmaradó makacs nyomokat?
A jövő a rollerek biztonságos használatáé!

A huszonegyedik század városi közlekedése forradalmi változásokon ment keresztül az elmúlt években, és ebben központi szerepet járszik a roller. Ami egykor csak gyermekjáték volt, mára a mikromobilitás szimbólumává vált, különösen az elektromos meghajtású változatok elterjedésének köszönhetően.
 A zöld szállítási megoldások reneszánsza

Eszedbe jutott már, hogy mennyire hatékony egy biciklis futárszolgálat a városi közlekedésben? A nagyvárosokban, mint Budapest, egyre népszerűbbek azok a futárok, akik kerékpárral oldják meg a csomagszállítást, hiszen a lüktető forgalomban gyorsabban célba érnek, és még a környezetet is kímélik. Mi áll ennek a trendnek a hátterében, és milyen előnyöket kínálnak ezek a szolgáltatások?
Testmozgás és mesevilág – a gyermek mindennapjai

A gyerekek világa játékkal, kíváncsisággal és felfedezésekkel van tele: itt az aktivitás és a mesevilág olyan elemek, melyek nemcsak fejlesztik a kicsik képességeit, hanem tartalmasabbá, boldogabbá is teszik a mindennapjaikat.
A családközpontú ellátás és a betegbiztonság a szülészet alapja

A természetes szülés fontosságára hívta fel a figyelmet Dr. Siklós Pál, hiszen szerencsére már akár két császár után is lehetséges a hüvelyi szülés, ahogyan ikreknél is. A szülészfőorvos kiemelte a magánegészségügy azon vitathatatlan előnyét, hogy személyhez kötött szülésznő és/vagy szülészorvos választására is lehetőség van.
Ezek a leggyakoribb allergének a kutyatápokban – kerüld őket!

A kutyák táplálékallergiái egyre gyakoribb problémát jelentenek a gazdik számára.