A világ legjobb dolga lenne, ha mindig meg tudnánk állapítani a másikról, hogy hazudik-e, vagy sem. Bár ha jobban meggondolom, talán nem is vagyunk elég erősek az igazsághoz. Az azonban mindenképpen jó lenne, ha egy randin biztosan tudnánk, hogy a partnerünk szimpatikusnak talál-e minket, hogy szeretné-e, ha megérintenénk, vagy ő is csókolózni szeretne-e.
Mindezekre ott a válasz az orrunk előtt, aki ismeri a testbeszéd rejtélyes tudományát, az könnyen meg is értheti őket. Természetesen éveken keresztül tanulhatjuk a részleteket, de mi most a leggyakoribb kérdésekre kerestük a választ az msn.com segtíségével. Hátha jól jönnek egyszer...
Hogyan tűnhetünk magabiztosnak, még ha belül reszketünk is?
A magabiztos emberek egyenesen állnak - vállukat hátrahúzzák, mellkasukat kitolják. Nagy lépésekkel sétálnak, egy kicsit gyorsabban is, mint az átlag, karjukat lengetik testük mellett, mintha masíroznának. Nem pislognak gyakran: míg egy átlagos ember 8-16 alkalommal csukja be a szemét egy perc alatt, addig egy öntudatos ritkábban. Ha sikerül csupán négyet pislogni percenként, olyannak tűnhetünk, aki a helyzet magaslatán áll (vagy komplett őrültnek, hogy meregetjük a szemünket).
Hogyan mutathatjuk ki, ha érdeklődünk egy másik ember iránt?
Ha kedvelünk, vagy csodálunk egy embert, tükrözzük a testi viselkedését. Ha egy randi jól halad, ez automatikusan megtörténik, de akár szándékosan is utánozhatjuk a velünk szembe ülő testtartását, gesztusait. Bár ez furcsának tűnik, a másiknak tetszeni fog.
Honnan tudhatjuk, hogy a másik érdeklődik irántunk?
Olyan jeleket kell keresnünk, ami az állatokra is jellemző, amikor tetszeni akarnak a másik egyednek: tollászkodnak. Míg egy madár a tollait rendezi, addig egy ember a ruháját igazgatja, beletúr a hajába, esetleg végigsimít a partnere karján. Ezek nyilvánvaló jeleknek tűnnek, de az éles szituációkban hajlamosak vagyunk nem odafigyelni rájuk. Különösen a férfiak nem.
Vannak olyan jelek, amikkel "felhúzhatjuk" a másikat?
Tanulmányok bizonyítják, ha egy előadó összefonj a karját a mellkasán, a közönség 40 százaléka már nem figyel rá, és ellenszenvesebbnek találja. Talán meg sem tudják magyarázni, miért, egyszerűen csak így érzik. Vakarózni, vagy az arcunkat piszkálni sem szabad. Ha eltakarjuk az arcunkat, a másik azt hiszi, nem mondunk igazat.
Mi a legjobb módja, hogy egy nő magára vonja egy férfi figyelmét?
Ha ezt szeretnénk elérni, ismét tollászkodnunk kell. Lehet hajat tekergetni, vagy combot simogatni, és nem szabad szemérmesnek lenni. A finomság nem hat a férfiakra. Sokszor csinálják egy nők, hogy bámulnak egy férfit, majd mikor az odanéz, elfordítják a tekintetüket. A nő ezt egyértelmű jelnek érzi, de a pasi azt hiszi, azért néz félre, mert nem érdeklődik iránta. Úgyhogy nem szabad elfordítani a tekintet, inkább meg kell tartani, és ki kell egészíteni egy hatalmas mosollyal. Így már érteni fogj az a adást.
Mi a legjobb módja, hogy egy férfi magára vonja egy nő figyelmét?
Az ismerkedéskor a férfiaknak testbeszéd ügyében nincs sok tennivalójuk. Mivel a nők adják meg az engedélyt, a pasiknak csak a megközelítésben kell jónak lenniük. A legjobb, amit tehet, hogy csinosan öltözködik, magabiztosan viselkedik, és figyel, hogy a nő mikor jelez neki.
Hogyan lehet úgy hozzáérni valakihez, hogy ne tűnjön sutának?
Séta közben a férfiak megérinthetik a hölgyek könyökét. Nem szabad megszorítani, vagy erősen megfogni. Ha már három másodpercen keresztül tart az érintés, ő viszonozni fogja - vagy nem. Ha megugrik, mintha áramütés érte volna, jobb, ha feladjuk. Ha azonban belekarolnak a férfiba, esetleg megfogják a kezét, jól alakul a randi.
Mit csináljunk a kezeinkkel, ha idegesek vagyunk?
Ha az asztalon pihentetjük a kezeinket, ne fordítsuk lefele a tenyerünket. Ne is fűzzük össze az ujjainkat, és ne babráljunk semmivel. Ez bizonytalanságot mutat. Ha gesztikulálunk, legjobb, ha az arcunk közelében tartjuk a kezünket, de nem tájuk szét az ujjainkat. Azt az idegesek teszik.
Tudatában vannak az emberek a testbeszédüknek? Lehet ezt kontrollálni, tanulni?
Gyakoroljunk barátokkal, és vegyük fel a szituációs játékokat videóra. A legtöbben azt sem tudják, mit csinálnak, amíg kívülről nem látják magukat. Ha egyszer tudomásul vettük a szokásainkat, változtathatunk rajtuk, ha szükségesnek látjuk.