Az erek elmeszesednek, melynek következtében a magas vércukorszinttel élő cukorbeteg hamarabb kap szívinfarktust, agytrombózist. Ugyanakkor a magas vércukorszint a hajszálereket is károsítja, amely a szem, a végtagok vérellátását és a vesefunkció romlását eredményezi.
Néhány megdöbbentő adat is alátámasztja a fentieket:
- Magyarországon mintegy 1 300-an a diabétesz miatt vakultak meg; a magas vércukorszint ugyanis a szemfenék hajszálerei károsítja, és ez a látás romlásához, vagy akár a látás elvesztéséhez is vezethet - a szemfenék ilyenkor bevérzik. A cukorbetegeknél gyakran alakul ki szürkehályog (cataracta)is. Ilyenkor a szem elhomályosodik, majd a hólyag "érésével" egyre átlátszatlanabbá válik. Kezdetben a beteg csak távolra nem lát jól, majd a kisebb, közeli betűket sem tudja elolvasni, végül a látás teljesen elhomályosodik. A magasabb vércukor hatására elsősorban az idegrostokban és a szemlencsében szorbit halmozódik fel. Cukorbetegek esetében nagyon fontos a szürkehályog időben történő eltávolítása, mivel jelenléte akadályozza a cukorbetegeket kezelő orvost abban, hogy a szemfeneket megvizsgálja.
- Évente több, mint 40 000 ember kap szívinfarktust, és minden második eset kapcsolatba hozható a megemelkedett vércukorszinttel;
- Minden második cukorbetegnek magas a vérnyomása, ami felgyorsítja az érelmeszesedést. Az agyvérzés kockázata ilyenkor a háromszorosára nőhet. A vércukorszint normál szinten tartásával ebben az esetben is elkerülhető a szövődmény kialakulása.
- Csaknem félmillió férfi küzd merevedési zavarral, mert a szexuális problémák is - összefügghetnek a cukorbetegséggel, pedig gyógyszeresen kiválóan kezelhető a probléma.
- Évente 5 000 lábat amputálnak az országban, 2 500-at a diabétesz miatt. A végtagok fájdalma ugyanis az idegeket ellátó kiserek megbetegedéséből, gyulladásából adódik (súlyos váll-, kar-, láb- és combfájdalmak). Magas vércukorszint esetén károsodnak az idegek, amely különböző elváltozásokat vonhat maga után. Romlik a szövetek vérellátása, csökken a szövetek gyógyulási hajlama, így a fertőzések könnyebben terjedhetnek. Mivel az érzőidegek károsodása miatt csökken a fájdalomérzet, így gyakran a sérüléseket (pl. feltöri a lábát a cipő) a beteg nem veszi észre, amely szintén a fertőzések terjedéséhez vezet. A lábon különböző elváltozások alakulhatnak ki, mint pl. a bütyök, tyúkszemképződés vagy bőrkeményedés. Ezek alatt a bőrszövet elhal, és fekély keletkezik. A cukorbeteg lábápolására nagyon oda kell figyelni, mivel a láb kiemelkedően veszélyeztetett.
Egy (vér)cseppnyi figyelemmel azonban a cukorbetegség megelőzhető és időben kiszűrhető:
- Rendszeres vizsgálatokkal a már kialakult betegség szövődményeinek kialakulását is csökkenteni lehet. Az ellenőrzés gyakorisága függ a betegség típusától, vagyis attól hogy Ön 1-es vagy 2-es típusú cukorbeteg. Az 1-es típusú cukorbetegek esetében az évi 4-6 vizsgálat ajánlatott, míg a 2-es típusú (nem inzulinnal kezelt) betegeknél évi 2-4.
Minden alkalommal szükséges: a testsúly-mérés, a vérnyomásmérés, az étkezés utáni vércukormérés.
Évente szükséges egy teljes körű vizsgálat: testsúly, vérnyomás, láb vizsgálata - talp, deformitások, gombásodás, bokaartéria tapintása, neuropathia ellenőrzése hangvillával, szemfenék-ellenőrzés, laboratóriumi vizsgálatok: éhomi és étkezés utáni vércukor, koleszterin, triglicerid, kreatinin, vizeletcukor, aceton, üledék, HbA1c.
Érdemes tehát minden évben vér- és vizeletvizsgálaton átesnünk, mert a leletekből kezelőorvosunk azonnal megállapíthatja a problémát.
Ne feledjük! A cukorbetegeknek többszörösen nagyobb az esélyük arra, hogy egy újabb betegség kialakuljon, mint az egészséges embereknek.