Ám elcsúszhatunk már az első lépcsőfokon, ha nem mellékelünk az önéletrajzunkhoz kísérőlevelet vagy motivációs levelet. Ma már szinte minden álláshirdető előírja ezt a pályázat kiírásakor.
Nagy hibát követ el az, aki elfelejti, vagy esetleg hanyagul és felesleges irományként kezeli. Ez a max. egyoldalas írás, az önéletrajz fontos kiegészítője. A munkaadók többsége ugyanis legelőször ezt olvassa el.
Hogy miért?
Feltételezik, hogy a szakmai feltételeknek megfelelsz, hiszen akkor nem is pályáztál volna. A kísérőlevél azonban már sokkal személyesebb, és olvasásakor rögtön egy kép alakul ki rólad. A fogalmazási stílusodról, tapasztalatodról és nem utolsó sorban arról, soraid mennyire tükrözik saját meggyőződésed, elhivatottságod, gondolataid arról, tényleg te vagy-e az ideális jelölt.
Mit tartalmaz a motivációs levél?
Mielőtt hozzákezdesz az írásához, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Miért pályázol?
- Miért érdekel, mi nyerte el tetszésed az álláskiírásban?
- Miért tartod magad alkalmasnak erre az állásra?
Nem árt, ha a cégről, munkahelyről is tájékozódsz, esetleg az ott- vagy hasonló munkát végző ismerőseidet is megkérdezed.
Formai követelmények:
1. Címzés :A lap bal felső sarkába a címzett neve, beosztása és a cég neve kerüljön, illetve saját nevünk és címünk. A lap aljára dátum és aláírás kötelező.
2. A címzett megszólítása: Amennyiben az álláshirdetésben szerepel név, mindenképpen névre szólóan köszönjünk, udvariasan, magázódva. Fél siker, ha a címzett nemét sikerül megtudnunk, így máris személyesebb lehet a megszólítás.
3. Honnan tudunk az állásról/melyik pozícióra jelentkezünk: Rögtön az első sorban hivatkozzunk a forrásra (újság vagy internetes oldal neve, ismerős, stb.), ahonnan hallottunk az álláslehetőségről. Amennyiben tartozik az álláshirdetéshez referencia-szám, jelöljük meg azt is.
Itt szükséges továbbá megemlíteni a pozíció nevét is, amelyre jelentkezünk!
4. A pozícióra való alkalmasságunk leírása:
Röviden soroljuk fel az adott pozíció szempontjából fontos képességeinket, tapasztalatainkat, eredményeinket. Legyen magabiztosak, hogy a munkaadó is lássa, hiszünk magunkban, és el tudjuk maradéktalanul látni a ránk bízott feladatokat. Ügyeljünk arra, hogy ne ismételjük az önéletrajzban leírtakat, mert az unalmas lehet.
5. A motivációnk
A kísérőlevél legfontosabb része, amelyben arra kell kitérnünk, hogy miért érdekel minket a meghirdetett állás. Ecseteljük, hogy mi az, amit vonzónak találunk magában a pozícióban, továbbá az azt hirdető vállalatban.(Ezért fontos az előzetes tájékozódás)
Röviden írjuk le azt is, hogy miért keresünk állást, mi az oka munkahely-váltásunknak.
6. Kapcsolatfelvétel/Elköszönés
Zárjuk úgy a levelet, hogy kitűnjön belőle érdeklődésünk, motiváltságunk. Reménykedve és bizakodva köszönjünk el, miszerint pozitív visszajelzést várunk és készen állunk egy személyes találkozóra is.
Minden pályázathoz mellékeljünk motivációs levelet, akkor is, ha nem írják elő. Ügyeljünk, hogy a betűtípus és a papír minősége egyezzen az önéletrajzéval. Stílusa és hangvétele legyen gördülékeny, jól olvasható és kellemes hangvételű, pozitív kicsengésű.
Sok múlik ezen a levélen, hiszen ez az első belépőkártya az új munkahelyünkre.
Legalább olyan sorsdöntő, mint az első szerelmes, vagy az utolsó búcsúlevél...