Mivel a mi kultúránkban a gyász színe a fekete, ezért juttatja eszünkbe a halált, az elmúlást, a gonoszt, és mindenféle negatív dolgokat. A nyelvben különös jelzőként használjuk, gondoljunk a fekete humorra, a feketelistára, a család fekete bárányára, a pestisre, azaz a fekete halálra vagy a fekete lyukra, ami minden elnyel. Ha címerekben bukkan fel ez a szín, biztosak lehetünk benne, hogy a család történetében valami bánatra, szerencsétlenségére bukkanhatunk.
A keresztény hívőknek a fekete az özvegységet jelenti, a lemondást, a bűnt, a poklot, a bűnhődést. Az asszony terméketlenségére is utalhat, ha csak ilyet hord. Mivel a befelé fordulást, a világtól, az élettől való elfordulást, az alázatot mutatja, ezért a papok, a szerzetesek, apácák is gyakran viselnek ilyen ruházatot.
Nem csak a kereszténység, de az ókori vallások is különleges jelentéssel ruházták fel, az alvilág isteneihez társították, így Hádészt, Hekatét és Oziriszt ábrázolták vele. Az alkimisták a szín hiányát értékelték benne, ez volt a Nagy Mű első foka, a bomlás, az erjedés, a pokolba való leszállás szimbóluma.
Van fekete kedd, fekete csütörtök és fekete hétfő, az 1929. október 24-ei, 29-ei és az 1987-es tőzsdekrach emlékére. Nem maradhat ki persze a szerda és a péntek sem, előbbi a britekhez kötődik, utóbbi pedig mára már meghatározhatatlan, annyi tragikus esemény következett be pénteken.
Az ősi Kínában észak és a víz színe volt, az öt fő szín egyikének tartották. Sem pozitív, sem negatív jelentést nem tulajdonítottak neki. Kenyában és Tanzániában ezzel szemben kifejezetten kedvelik, az esőfelhőket jelképezi, az élet, a termékenység szimbóluma. A japánoknál a nemesség, a kor, a bölcsesség színe a fekete, azaz a kuro. Ezért kapnak a küzdősportok tapasztalt mesterei fekete övet.
A fekete elnyeli a napfényt, tulajdonképpen nem szín, ahogy a fehér sem. Ha a színek az életet jelképezik, akkor a fekete ennek pont az ellenkezőjét, a halált.
A sok negatívum mellett a fekete az elegancia színe is, viselője nemesnek, titokzatosnak hat. Erőt és tekintélyt mutat, gondoljunk csak a fekete öltönyre, nyakkendőre, vagy egy nagy fekete autóra, egy Mercedesre vagy BMW-re.
Köztudott, hogy a fekete slankít, vékonyabbnak mutatja viselőjét. Ha élénk színnel vesszük fel, különösen jól érvényesül mellette a másik. Ezért használják gyakran kiállításokon a festmények háttérszínének is. Mindemellett vigyázni kell vele, hiszen az arc közelében kihangsúlyozza a bőrszínt, a sápadtságot, a bőrhibákat, a ráncokat. Csak minden negyedik nőnek áll jól, de egy nadrágot, szoknyát egy színes felsővel nyugodtan felvehetünk.
Aki manapság talpig feketében jár, az nem feltétlenül gyászol. Talán távolságtartását, bezárkózását szeretné mutatni, azt, hogy ő befolyásolhatatlan, fegyelmezett. Az ilyen ember nem hallgat a megérzésekre, a spontenaitás távol áll tőle, racionális gondolkodású, aki döntéshelyzetben az észérveket mérlegeli.