Tíz emberből 8-9 utálja a hétfői napot, a hét első munkanapját. A maradék 1-2 sem közömbös e nap iránt, ők azok akik, jóleső izgalommal várják az új hetet. De, mint tudjuk a pozitív stressz is stressz. Így azután szervezetünket a hétfői nap veszi legjobban igénybe, minden héten.
Igazából a vérnyomás és az adrenalin szint már általában vasárnap délután, estefelé elkezd emelkedni. Amikor ki-ki belegondol, hogy mi vár rá hétfőn a munkahelyen.
A gyerekek elkezdenek fejfájásra, rosszullétre hivatkozni, hogy másnap ne kelljen iskolába menni. (Ezzel persze tovább stresszelik a szülőket.) Az egyetemisták, főiskolások pedig inkább nem is gondolnak rá, csak legfeljebb reggel nem mennek be. (Pedig éppen a hiányos padsorok miatt tartanak erőszeretettel létszámellenőrzést hétfőnként a tanárok.)
A vezetők számára ma már nagyon sok helyen a hétfő eleve feszültséggel teli meetingekkel indul. A munkatársak meg attól szoronganak, hogy mi lesz a meetingek eredménye, milyen új, váratlan feladat vár rájuk, vagy miért kapnak majd kritikát.
A termelő üzemekben is általában a legtöbb gond hétfőn jelentkezik. Mintha a gépek se akarnának a hétvégi pihenő után újra dolgozni. Pedig csupán csak arról van szó, hogy a korai keléstől, vagy a munkakedv hiányától rosszkedvű dolgozók rosszul nyúlnak hozzájuk.
Felmérések bizonyítják, hogy a legtöbb szív és keringési probléma hétfőn jelentkezik, az idősebbek e napon kapnak a legtöbben infarktust, agyérgörcsöt, vagy agyvérzést, vagy szenvednek a legerősebben a migréntől.
A szervezet stresszes reakcióit a hétfővel kapcsolatban teljesen kivédeni talán nem is lehet, de csökkentésére vannak bizonyos technikák.
1.) Készüljünk a hétfőre már pénteken:
A pénteki napot - mint a munkahét utolsó napját - sokan "lazára veszik". Ha tehetik, túlságosan is. S ezzel tulajdonképpen megágyaznak a hétfői stressznek. Ha azonban pénteken úgy hagyjuk ott a munkahelyünket, hogy rendbe tesszük íróasztalunkat, áttekintjük, netán összeírjuk a következő hétre való tennivalóinkat, önkritikusan áttekintjük, hogy mit nem tudtunk elvégezni a héten, s azokat tesszük a lista elejére - akkor csökkenthetjük a szorongást, ami már vasárnap ránk tör. Vezetőként mindenképpen készüljünk fel a hétfői meetingre, s ne hagyjuk hétfő kora reggelre. Ne akkor derüljön ki, hogy valamilyen információ még hiányzik a meetinghez, amit azután kapkodva szedünk össze, s elkésünk a megbeszélésről. (Munkatársainkat is kevésbé stresszeljük, ha még pénteken közöljük velük, hétfőn kora reggel milyen információkat várunk tőlük.)
2.) Nem feltétlenül jó megoldás, pénteken korán "lelépni" és hétvégére munkát hazavinni. Pihenésre, kikapcsolódásra mindenkinek szüksége van, éppen a stresszhatások ellensúlyozására. Ráadásul, ha családunk is van, akkor a tőlük ellopott idő miatti lelkiismeret furdalás is fokozza stresszes állapotunkat.
3.) Pihenés ide, relax oda szánjunk rá időt, hogy a gyerekkel átnézzük az iskolai feladatokat, a táskájában megbúvó üzenőfüzetet, pótoljuk az elmaradt leckéket. Úgy alakítsuk ki a hétvégi programot, hogy ez mindenképpen beleférjen. Ha elutazunk, vigyük magunkkal a leckéket. 1-2 óránál többet nem vesz igénybe ez a feladat, de ezzel nem csupán magunkat, hanem őket is megvédjük a stressztől.
4.) "Húszéveseké a világ" - mondja a népszerű sláger. Ám nekik sem szabad teljesen elfelejteni, hogy az egyetem, főiskola az tulajdonképpen olyan, mint a munkahely. Hétfőn is be kell menni az egyetemre, főiskolára. Legfeljebb, ha túl hosszúra sikerült a hétvége, néha-néha meg lehet próbálni egy kicsit bóbiskolni a padban.
Ám a túlzott lazaság, a sok kihagyott hétfő miatt előbb-utóbb sokkal súlyosabb szorongás, stressz törhet rájuk, mint amit most a hét első napja okozhat.