Valószínűleg nagyon sokunk gondolt már arra, mi van akkor, ha a fejfájásunk nem csupán migrén, fáradtság, idegesség vagy frontérzékenység jele. Most megtudhatjuk, melyek azok az esetek, amikor igenis muszáj orvoshoz fordulnunk.
A fejfájások kilencven százaléka ugyanis izom-összehúzódásos, vagy más néven tenziós, az okok sokak szerint a munkahelyen, a pénztárcánk környékén és a veszekedések színhelyén keresendők. Ilyenkor a fejfájás jellemzően az egész fejet érintheti, tompa fájást vagy szorítást érezhetünk. Ha ezek a tünetek havonta egyszer-kétszer jelentkeznek, a legegyszerűbb bevenni valamilyen fájdalomcsillapítót, de ne többet, ugyanis ezeknek a gyógyszereknek a túlzott használata még több fájdalmat okozhat.
A migrénes fejfájás sokkal erősebb a tenziós típusnál, gyakorlatilag megbénítja az embert: az esetek negyven százalékában mindkét oldalon jelentkezik, és gyakran jár együtt hányingerrel és hányással, de előfordulhat remegés és szédülés is.
Egyes embereknél bizonyos tünetek előre jelzik a migrén kialakulását. Ilyen figyelmeztető tünet a homályos látás, a szemkáprázás, hullámos vonalak észlelése, valamint a kar- és lábzsibbadás.
Ugyan az emberek többségének e két csoportba tartozik a fejfájása, ritkán súlyos betegségek figyelmeztető jele is lehet. Mikor kell jobban odafigyelni?
Ha Ön már elmúlt negyven, és korábban sohasem volt ismétlődő felfájása, most azonban ettől szenved.
Ha a fájdalom helye megváltozott, gyakrabban jelentkezik, erősebbé kezd válni, annyira, hogy számos alkalommal elmarad miatta a munkából.
Ha a fejfájás rendkívüli, vagyis nem történt semmi olyan, ami más esetben kiváltja.
Ha a fájdalom idegrendszeri tünetekkel is párosul, például zsibbadással, szédüléssel, homályos látással vagy emlékezetvesztéssel, esetleg más egészségügyi problémával.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.