Szerencsére ma már mindenki megtalálja a hajtípusának legmegfelelőbb ápolószereket.
Igaz, hogy minden egyes hajszálnak megvan a maga élettartama - ez körülbelül hét év - és ősszel több kerül ugyanabba a növekedési szakaszba. Ezért ebben az időszakban gyakori lehet az erős hajhullás, de ettől nem kell megijedni: ez teljesen normális jelenség, és pár hét alatt lezajlik.
A haj növekedési ciklusát, természetes cserélődési folyamatát számos tényező befolyásolhatja: életkorunk, szervezetünk hormonális helyzete, a keringési rendszerünk állapota. És persze mindennapjaink: a stresszhatások gyakorisága és a táplálkozás is.
Ha a szervezet nem képes ellátni a fejbőrt a szükséges tápanyagokkal, a következmények látványosan megmutatkoznak. Tápanyagok hiányában a hajhagymák működése fokozatosan lassul le, a folyamatot tehát még időben megállíthatjuk.
A legjobb és leghatékonyabb módja a táplálásnak az, ha a szükséges anyagokat a vérkeringésen keresztül juttatjuk el a sejtekhez. Ám egy őszi és tavaszi hajvitaminkúra mindenkinek ajánlható, és épp elegendő a hajunkat érő ártalmak megelőzésére. Ha azonban a gondos hajápolás mindennapjaink része, nem kell aggódnunk.Hajápoló szerekből rendkívül bőséges a kereskedelem kínálata.
Mindig érdemes kísérletezni, kényeztetni hajunkat gyógynövényes, gyümölcsös samponokkal, tápláló balzsamokkal, mondja a szakember, Vafi Erzsébet fodrász, aki szerint egy jól vágott hajat otthon is kitűnően elkészíthetünk a hétköznapokra.Sok múlhat azon, hogy a hajtípusunknak megfelelő sampont és balzsamot használunk-e. Ha hullik a haj, válasszunk stimuláló sampont, kamilla- vagy csalánkivonatút. Óvatosan mossunk fejet, ne túlzottan forró vízzel. Masszírozzuk a fejbőrt körkörösen, a végén törölközővel itassuk fel a nedvességet. Ne csavarjuk a hajat, a fejbőrt se dörzsöljük, mert ez sértheti a hajszálakat.
A szárításra is figyelni kell. Ügyeljünk arra, hogy a szárító ne legyen maximális fokozaton. A hajszálak 15 százalékban nedvességet tartalmaznak, a túlzott szárítástól a haj elvesztheti fényét, és feltöltődhet elektromossággal is. Ennek elkerülése érdekében használjunk fixálószereket, amelyek segítik a végleges forma kialakítását is.
Fésűt és hajkefét mindig a hajtípushoz és a frizurához megfelelőt használjunk: hosszú hajhoz viszonylag nagy, rövid és félhosszúhoz pedig közepes átmérőjűt.
A hosszú hajúak szerezzenek be ritka fogú fésűt mindennapi használatra, mert ez nem sérti a hajszálakat.Mivel hajunk havonta körülbelül egy centimétert nő, és a fejbőrünk is igényli a kényeztető fejbőrmasszást, ezért havonta egyszer keressük fel a szakembert, a fodrászunkat egy hajvágásra.
Jó tudni
Otthon elkészíthető pakolás zsíros hajra: méz, egy teáskanálnyi citromlé és egy tojássárgája keveréke.Fél órával a hajmosás előtt dörzsöljük a hajba.
Hajfestés után minimum 48 óráig ne mossunk hajat és a pakolást legalább 20-30 percig hagyjuk hatni.
Fontos
Korpás hajra használjunk speciálisan kifejlesztett korpásodás elleni samponokat, gyógyszertári készítményeket, ampullákat. A zsíros hajat sűrűbben moshatjuk, és itt is fontos, hogy rá való sampont válasszunk. A száraz hajat, ha napra megyünk, dörzsöljük be hajban maradó balzsammal. A festett hajra használjunk ricinusolajat, az táplálja a fejbőrt, erősíti a haj szerkezetét, fényt és selymességet ad..