1. Ha legközelebb leves és saláta között kell választanunk, maradjunk a saláta mellett
+2 év
Kutatók szerint napi egy csésze nyers zöldség elfogyasztása nagyban javíthatja az egészségi állapotunkat, ha úgy tetszik, két évvel meghosszabbíthatja életünket, írja az msn.com. A főzéstől 30 százalékkal csökkent az antioxidánsok értéke a növényben, ezért érdemes inkább nyersen megenni. Ennyit elfogyasztani ráadásul nem nagy ördöngösség, a szendvicsünkbe mindig tegyünk friss zöldségeket, de ne ragadjunk le a paprika és a paradicsom mellett, hanem használjunk salátát, uborkát, brokkolit is. Minél több szín van a kenyerünkben, annál jobb.
2. Tanuljuk meg a zsír törvényét: Amit ma cipelünk, az holnap a halunkat okozhatja
+3 év
Ha testömeg indexünk 25-35 között ingadozik, el kell gondolkodnunk, akár három évvel is megrövidíthetjük az életünk. A túl sok zsír növeli a cukorbetegség, a szívbetegségek, rák kialakulásának kockázatát. Többet kellene edzeni, ha egyedül nem megy, vigyük magunkkal a párunkat is. Az ülő foglalkozást végzők ötven százaléka megy el mozogni, ha a kedvese is elkíséri.
3. Együnk friss csonthéjasokat
+3 év
Ha már majszolunk, a keksz, chips és ropi helyett szokjunk rá a dióra, mogyoróra. Ha hetente öt napon eszünk ilyesmit, 2,9 évvel élhetünk tovább, legalábbis egyes kutatások szerint. A diákcsemege a legnagyszerűbb választás, abban ugyanis mindenféle csonthéjas megtalálható: dió, mogyoró, mandula, földimogyoró, kesudió.
4. A barátság a legjobb gyógyszer
+7 év
Egy ausztráliai tanulmány bizonyította, hogy akinek sok a barátja, az sokáig él. Egy kiterjedt baráti társaság a számítások szerint akár hét évvel is meghosszabbíthatja az életünket. Igaz ugyan, hogy vannak olyan ismerősök, akik csak stresszt okoznak, de vannak olyanok is, akikre számítani lehet. Ők adnak biztonságérzetet, amitől javul az élet minősége. Ne forduljunk magunkba, egyáltalán nem ciki ráköszönni a szomszédra, vagy beszédbe elegyedni a munkahelyünkön valakivel.
5. Soha ne felejtsük el, van élet a nyugdíj után is
+7 1/2 év
A nyugdíj után leginkább abban reménykedik az ember, hogy van még egyáltalán hét éve. Kutatások szerint azonban azok az idősek, akik pozitívan tekintettek a nyugdíjas éveikre, az öregedésre, több mint hét évvel tovább éltek, mint pesszimista társaik. A szakember szerint ilyenkor az a fontos, hogy továbbra is hasznosnak érezzük magunkat. Nyugodtan vállaljunk önkéntes munkát, ha segíthetünk másokon, magunkon is segíteni tudunk.