Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint többen a sertésinfluenzától betegedtek és haltak meg Mexikóban. A vírus felbukkant az Egyesült Államokban, Kanadában, majd Európában is. Eddig 154 halálesetet regisztráltak, de ebből 20-ról bizonyosodott be, hogy valóban a sertésinfluenza okozta. Hazánkban jelenleg hat esetet figyelnek meg.
A vírusról tudni érdemes, hogy bár sertésekben alakult ki, ma már semmi köze az állatokhoz. A mutálódott vírus emberről-emberre terjed, ezért fokozottan veszélyeztetettek azok, akik tömegbe mennek.
A WHO szerint egyelőre nincsen szükség határlezárásokra, és az eltervezett utazásokat sem kell visszamondani, de akinek nincsen halaszthatatlan dolga, talán jobban teszi, ha nem megy most külföldre, különösen nem a veszélyes zónákba.
A jól megfőzőtt, átsütött sertéshús nem jelent veszélyt, de a fertőzött emberek annál inkább. A megbetegedés ugyanúgy kezdődik, mint egy hagyományos influenza, lázzal, köhögéssel, végtagfájdalommal. Szövődményei lehetnek halálosak, ezért minden gyanús esettel orvoshoz kell fordulni.
Védekezni a vírus ellen az alapvető higiéniai szabályok betartásával lehet, azaz:
- Ne köhögjük le a másikat, ha krákognunk, tüsszentenünk kell, mindenképpen tegyük a kezünket, vagy egy zsebkendőt az arcunk elé.
- Minél gyakrabban mossunk kezet, és ne csak ímmel-ámmal. Meleg vízben, szappannal, 30 másodpercig. Ne koszos törölközővel, inkább papírszalvétával szárítkozzunk.
- Szedjünk vitaminokat, hogy szervezetünk felkészülhessen az esetleges támadásokra.
- Ha veszélyeztetett országba, zónába megyünk, vagy különösen félősek vagyunk, nyugodtan viselhetünk maszkot.
- Ha nem muszáj, ne fogjunk kezet senkivel.
- Ne puszilkodjunk, ölelkezzünk.
- Ne használjunk mással közös tányért, evőeszközt, poharat.
- Szellőztessünk gyakran, különösen a munkahelyen fontos ez, ahol sokan vannak egy légtérben.
- Mossuk le gyakrabban az asztalokat, és a telefonkagylókra is ráfé egy kis tisztogatás.
Pánikba persze nem kell esni, Magyarországon egyelőre nincs komoly veszély. Több országban dolgoznak a sertésinfluenza elleni oltás kidolgozásán, valamint a gyorsteszten, amivel a megbetegedés megállapítható.