A kétszáz éve született Arany János a díszvendége az idei költészeti fesztiválnak Debrecenben. Arany "egy szerény, visszahúzódó költő, kinek életműve a magyar nyelv archívuma, kincseskamrája, tüneményes tárháza, s ezáltal a magyar nemzet irodalmi-kulturális kötőeleme.

Április 11-én, a költészet napján - amely egyben Debrecen város napja is -, "a versek is villamossal utaznak" a cívisvárosban: ezen a napon a Csokonai Színház művészei bukkanhatnak fel meglepetésszerűen a helyi villamosokon, hogy Arany János költeményeit szavalják az utazóknak.
A különleges programok között lesz még a Bábeliáda elnevezésű interaktív fordítói csoportjáték, melyben a középiskolás csapatoknak nyelvtudásuk alapján kell versrészleteket magyarról angolra, franciára és spanyolra, majd ezekről a nyelvekről újból magyarra fordítani.
A fordítói verseny résztvevői így "élesben" tapasztalhatják, hogyan hat a fordítás a versekre, hogyan lehet visszaadni hangot és jelentést egy másik nyelvben, vagy képes-e visszaadni a fordítás a versek eredeti tartalmát, a szerző gondolatait - jegyezte meg az alpolgármester.
"...dallal vagyok tele" - utalt a fesztivál szlogenjére Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgató, és emlékeztetett arra is, hogy Arany János maga is gitározott, verseit sok esetben gitározás közben, dallamra írta.
A különféle szavalóversenyek mellett erre is utalva színesíti az idei költészeti fesztivált a Debreceni Művelődési Központ szervezésében a "Kedv, remények, trillák..." című versmegzenésítési pályázat döntője és a Kaláka együttes Születésnapomra című koncertje a Kölcsey központban.
A fesztiválon adják át az Alföld irodalmi folyóirat meghívásos Arany János-költőversenyének díjait.
A költészet napját 1964 óta minden évben József Attila (1905-1937) születésnapján, április 11-én ünnepeljük. Idén is több városban és helyszínen zajlanak a változatos "verses", irodalmi programok.