A 2006-ban létrehozott Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány tíz éve dolgozik azon, hogy minél több kiképzett vakvezető kutya állhasson munkába, és válhasson látássérült emberek segítőtársává. Az alapítvány lehetőséget ad a látássérülteknek, hogy egy teljesebb életet élhessenek. A kiképzők küldetésükként tekintik a társadalmi szemléletformálást, valamint a fogyatékkal élők életével kapcsolatos ismeretterjesztést, ezért rendszeresen szerveznek olyan programokat, amelyek lehetőséget adnak az érdeklődőknek, hogy megismerkedhessenek a vakvezető kutyák munkájával, és számos izgalmas feladaton keresztül megtapasztalhassák, milyen látássérültként érzékelni a világot.
A nyugodt és türelmes vakvezető kutyák egy életen át segítik gazdájukat. Ember és kutya között egy szinte felfoghatatlanul szoros kapcsolat alakul ki, hiszen a kutya nemcsak készen áll a szolgálatra a nap 24 órájában, hanem olyan társ, aki fogyatékosságával, összes emberi tulajdonságaival együtt elfogadja és segíti ember-barátját. Szabadságot, önállóságot és biztonságot nyújt.

A kutyák kiképzését a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány kizárólag a támogatók adományaiból és a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlásából finanszírozza. Nyíriné Kovács Mária, az alapítvány képviselője elmondta, hogy a közhiedelemmel ellentétben szerte a világon magánszemélyek és cégek összefogásával valósul meg a vakvezető kutyák kiképzése.
Bár Magyarországon az adományozásnak sokkal kisebb hagyománya van, mint Nyugat-Európában, de náluk sincs más lehetőség, mint az összefogás. Ezért fontos, hogy a cégek, a szervezetek úgy állítsák össze társadalmi felelősségvállalási programjukat, hogy jusson benne hely a vakvezető kutyák kiképzésére is.
Idén például az egyik híres cég azzal segített, hogy majd egy hónapon át minden eladott fagylaltjának árából 5 forintot a vakvezető kutyákat képző iskolának adott. Az így összegyűlt majd 250 ezer forintból az alapítvány 1 kölyökkutyát vásárol. Az összeg fedezi majd a speciális kiképzését megelőző egészségügyi szűrővizsgálatok költségének egy részét is.
Bővebb információkat az alapítvány működéséről itt olvashatsz! Segíts, ha tudsz!