Minden embernek saját alvási ritmusa van, ami összefügg az egyéniségével, és annak alapján kialakított életvitelével.
Az emberek mintegy 25 százaléka nem tudja az éjszakát végigaludni. A nehéz elalvás, az éjszakai felébredés és a hajnali ébrenlét a nehéz munkanapot követő megérdemelt és szükséges pihenést veszi el.
Szerencsére azért van, ami segíthet ezen a panaszon.
Az alábbi lista segítségével kiderítheti, milyen tényezők hathatnak az Ön éjszakáira:
- túlzott stressz terhelés
- több műszakos vagy váltakozó munkarend
- túlzott mértékű televíziónézés, este későn túl izgalmas filmek, könyvek
- problémák a partnerrel, barátokkal, munkahellyel
- túl sok alkohol
- feketekávé/fekete tea fogyasztása délután 5-6 óra után
- túlságosan bő esti étkezés
- túl sok alvás (például ebéd utáni alvás, elsősorban idősebbeknél)
- nem megfelelő ágy, ágybetét
- az ágy kedvezőtlen elhelyezése
- erősáramú vezeték az ágy közelében
Az alvási problémák megismerése után kezdhetjük el az okok leküzdését, az alvászavar enyhítését.
Az erős altatók, nyugtatók csak a jelenséget szüntetik meg, hosszabb távon kifejezetten rontanak a helyzeten. Segítséget jelentenek viszont a gyenge, mellékhatásoktól mentes, természetes "altatók", olyan gyógynövények, amelyek nyugtatóan hatnak.
Ezeknek a növényi anyagoknak ráadásul megvan az az előnyük, hogy nem eredményeznek gyógyszerfüggőséget és nem zavarják az alvási fázis fiziológiai folyamatát. Nem lép fel a sokak által félt "másnaposság", jelensége sem, ami számos hagyományos gyógyszer esetében ébredés után jelentkezik. Nem leszünk kábák, és tompák sem.
Pszichés feszültségek, az ideges nyugtalanság, a félelemérzet és a hangulati mélypont esetén elsősorban az orbáncfű és a kavakava gyökér ajánlott.
Ki kell emelni még a macskagyökér, a komló, a zab és a golgotavirág jótékony hatását. Használhatjuk ezeket tea, kipréselt nedv, tinktúra vagy kivonat formájában.
Jó hatásúak a fürdők is, amelyek jelentősen csökkentik a feszültséget. Az illóolajokban gazdag gyógynövények, mint a komló, levendulavirág, citromfű, kamillavirág, muskátli, jázmin, narancsvirág, rózsaszirom és szantálfa az aromaterápiában is használható a feszültség oldására. Ezek az illatok a vegetatív idegrendszerre hatnak, segítik annak kiegyensúlyozott működését, ezért enyhítik a vegetatív idegrendszeri panaszokat: a szapora szívverést, az alvási és koncentrációs zavarokat, a gyomorfájást, a gombócérzést és a szédülést.
Az alábbiakban felsoroljuk a leghatásosabb altató-nyugtató gyógynövényeket, s jelezzük azt is, mire jók, illetve mire kell vigyázni használatuknál:
- Macskagyökér Koncentrációnövelő, görcsoldó (gyomoridegesség esetén is), de csak kis mennyiségben alkalmazható!
- Zab (zöld) A zöld zab kisajtolt leve segít az ideges elalvási zavar elhárításában.
- Komlótoboz Hatásos, mint komlópárna (500 g komlótobozt kell egy párnahuzatba tenni).
- Orbáncfű Javítja a hangulatot; legalább 14 napig kell szedni. Emellett nyhébb sérülések, sebek gyógyítására is jó.
- Kavakavagyökér Oldja a félelmet, kiegyensúlyozottá tesz; legalább 10 napig kell szedni, 2-3 hónapnál hosszabb ideig viszont nem alkalmazható.
- Levendulavirág Legjobban, mint fürdő vált be.
- Citromfűlevél Alkalmazható belsőleg és fürdőhöz is.
- Golgotavirág Ideges nyugtalanság esetén; félórával lefekvés előtt tea formájában kell fogyasztani.
Ne feledjék, hogy 2-3 heti nyugodt alvás vissza tudja állítani a megszokott alvási ritmust, de csak akkor, ha az alvászavar kiváltó okait, vagy legalább egy részüket is sikerül megszüntetni.
Ha tehát az okokat és a tüneteket sikerült beazonosítani, kezdjünk el gondolkodni, mit tudunk megváltoztatni. De addig is irány a legközelebbi fitotéka!