A jubileumi év folyamán több, mint húszezer zarándok kereste fel Sárospatakot, Erzsébet szülővárosát. Egyházi és világi tudományos műhelyek itthon és külföldön rangos konferenciákat rendeztek Erzsébet koráról, életéről, máig élő hatásáról. Számos könyv, folyóirat emlékszám és CD jelent meg Szent Erzsébetről. A Magyar Posta jubileumi bélyeget bocsátott ki, és a Nemzeti Bank 5000 forintos Szent Erzsébet-érmét veretett. A Szent Erzsébet-tiszteleti helyek a világban című vándorkiállítás idehaza és külföldön számos helyre eljutott.
Tanulmányi és művészeti versenyeket tartottak országszerte az egyházi iskolák diákjai számára. Az ország amatőr színjátszó csoportjainak ez évi versenyén is Szent Erzsébet élete volt a téma.
Elkészült a www.szenterzsebet.hu weboldal, melyről elérhető az évfordulóra készült átfogó elektronikus bibliográfia. Hamarosan láthatjuk a Szent Erzsébet életét bemutató ismeretterjesztő filmet.
Erzsébet II. András királyunk lánya volt. Tizennégy évesen feleségül adták Lajos thüringiai őrgrófhoz. A hercegnő már hat év múlva özvegy lett: férje 1227-ben felöltötte a keresztet, a Szentföldre indult, de útközben megbetegedett és meghalt. Erzsébet, akinek jótékonykodása miatt már korábban is meggyűlt a baja férje családjával, magára maradván Marburgba költözött, és belépett a Ferenc-rendbe. Javait és rövidke életének hátralévő néhány esztendejét a betegek és rászorultak gondozásának szentelte. Fiatalon, huszonnégy évesen halt meg, majd három és fél esztendővel később, 1235-ben, pünkösdkor avatták szentté, s "emeltettek oltárra ereklyéi", azaz szenteltek templomot sírhelye fölé. Egykori kérője, II. Frigyes német-római császár e szavakkal tett aranykoronát Erzsébet koporsójára: "nem koronázhattam meg császárnénak, most megkoronázom Isten országa halhatatlan királynéjának".
Napjainkban, XVI. Benedek pápa Európa és a szolidaritás nagy szentjének nevezte Erzsébetet. Nevében már benne volt sorsa is, mert az Erzsébet név jelentése: Isten az én esküm, Isten megesküdött, vagy: Isten a teljesség, a tökéletesség.
Magyarországon igen divatos név volt a középkorban, valamint később I. Ferenc József császár Erzsébet (Sisi) nevű felesége nagy népszerűsége miatt.
Szent Erzsébet emlékét megőrizve kívánunk minden Erzsébetnek, Zsókának, Lizának, Izának és Elzának: Boldog névnapot!