Már rég itt van a zárt cipő időszak, sőt lassan csizmát is húzunk, így eldugjuk lábunkat a külvilág elől. Ám éppen azért mert a "bezártságra" lábunk is másképp reagál, különös figyelmet kell fordítani ápolására, gondozására.
Alapvető szabály - a láb, s ezzel egész mozgásszervi rendszerünk, keringésünk egészségének megőrzésére - hogy mindig olyan cipőt, csizmát viseljünk, ami kényelmes: nem túl szűk a bokánál, nem szorítja össze az ujjakat, nem feszíti meg túlságosan a haránt boltozatot.
Ha valaki izzadásra hajlamos, nyugodtan használjon a reggeli fürdés után, harisnyába bújás előtt hintőport. De az izzadást csökkenti, illetve illatosít is a levendula. Akár olaj formájában cseppentsünk a lábfürdőbe, akár eleve levendula-kivonatot tartalmazó fürdőszert, szappant használjunk.
A körmökről természetesen már mindenki leszedte a nyári lakkot. Tanácsos azonban a körmöket a lehető legrövidebbre vágni. Mindig egyenesre, hogy ne nőjön be a körömágyba, s ne gyulladjon be, ami a legkényelmesebb zárt cipőnél is előfordulhat, ha nem jól vágtuk le a körmöket. Legjobb a körömcsiptető a lábköröm vágására. A körömágyat óvatosan, fapálcikával toljuk vissza. Levágni nem szabad, legfeljebb bőrfogóval távolítsuk el óvatosan. Száraz, töredezett körmökre használjunk ápoló körömolajat.
Lehet, hogy már nyáron kialakultak, de csak most - a zárt cipőben érezzük igazán - a tyúkszemeket, és a különböző bőrkeményedéseket. A tyúkszemre, az ujjakon, talpon, vagy talpszélén kialakult bőrkeményedésekre a legjobb a szalicilsavas tapasz, mely gyógyszertárban, drogériában kapható. A használati utasításban található kezelési idő után a feleslegessé vált kinövések könnyedén eltávolíthatók.
Más a helyzet a sarkakon kialakult bőrkeményedéssel, megvastagodott, elszáradt, berepedező szaruréteggel. Ennek eltávolítása többlépcsős, sőt akár több napos, kíméletes folyamat. Először a kimondottan erre a célra készült fém sarokreszelővel óvatosan távolítsuk el a felső réteget. Majd következzen egy 20-30 perces melegvizes lábfürdő, melybe a szokásos fürdőszer mellett tegyünk körömvirág kivonatot. (vagy készítsünk egy liternyi körömvirág teát 3 liternyi lábfürdő vízhez!)
A lábat szárazra törölve finomabb reszelővel (a kézköröm reszelőhöz hasonló, csak nagyobb méretű, kifejezetten e célra készülő kétoldalas, nyeles reszelő) előbb a durvább, majd a finomabb oldalával reszeljük le a maradék bőrkeményedést. Ezután kenjük be a sarkakat körömvirág krémmel. Ha az első "menetben" nem sikerült tökéletesen rendbe hozni a kiszáradt sarkakat. A folyamatot ismételjük meg másnap is.
A sarkak elszarusodása mögött "A" vitaminhiány is lehet. Ha ráadásul körmeink is szárazak, töredeznek, akkor szinte biztos, hogy erről van szó. Fogyasszunk például több sült tököt, mely igen gazdag karotinban!
A lábápolást télen is érdemes rendszeresen végezni, a körömvágást szükség szerint, a sarkak ápolását pedig hetente. Fürdés után pedig ne csupán testünket, hanem lábunkat is alaposan kenjük be testápolóval.
Extra tippek:
A csizmát, ha lehet, a munkahelyen cseréljük le szellősebb viseletre, például szandálra, kényelmes zárt cipőre.
Ha estére megdagad, fáj a lábunk, készítsünk lábfürdőt, melybe sót és rozmaringot teszünk. Az egyik a dagadást, a másik a fájdalmat enyhíti.