S minthogy nincs mindenkinek saját stylist szakértője, segítünk néhány jó tanáccsal:
- Ne vegyünk magunkra 3-nál több színű ruhát! (Legideálisabb a kettő.) A túl sok szín ugyanis elvonja a figyelmet a mondanivalónkról. Ugyanígy zavaróak a vibráló színű öltözékek is.
- Legkonzervatívabb megjelenés a fekete öltöny-fehér ing, nyakkendő, amely az ügyvédi szférában gyakori. Ennél lezserebben színes ing, vagy nyakkendők kombinációjával oldja meg a helyzetet pl. a műszaki értelmiségi. Közkedvelt a fekete ing, fekete öltöny változat, de ez nem mindenkinek áll jól. Öltözködésben a fekete távolságtartást, méltóságot és erőt sugároz. A nőknél hasonló a helyzet, kosztümös változattal. Természetesen nem átlátszó, vagy mélyen dekoltált blúzokkal.
-Tartózkodjunk a piros túlzott használatától, mert káros. Energiát, agresszivitást, erőt és harciasságot sugároz. Azoknak ajánlják, akik gyengének, félszegnek érzik magukat, de a csinosabb és kicsit visszafogottabb piros-fekete kombinációban. (Ne a zakó legyen a piros!)
- Az erős árnyalatú lila színű kosztümök, öltönyök nagyon visszataszítóak. Ha azonban a lila halványabb árnyalatait használjuk blúzok, nyakkendők és egyéb kiegészítők esetén, nyugtatóan hat a másik félre.
- A zöld szintén nyugtatja a szemet, de az üzleti öltözködésben kis szerepet kap. A sárgászöld rikító, a sötét fűzöld azonban öregít. Nyugalmat, biztonságot, toleranciát, reményt jelent maga a szín.
- Ugyanígy kerülendő állásinterjúk alkalmával a narancssárga is, amely ugyan kellemes, napfényes érzést kelt, de nem mindig harmonizál a bőr színével. A biztonság színe, ezért is használják inkább a védőruháknál.
- A sárgának vannak megnyugtató árnyalatai, de a kénsárga változat például kutatások szerint rontja a közérzetet. A csont-, a krém-, és vajszín nagyon jó kontrasztot alkotnak a kék árnyalataival. A kreativitást és a döntésképességet fokozza.
Hagyományosan a sárgás, barnás, pirosas színeket tartjuk melegnek és a kékeket hidegnek. Ám itt is lehet kivétel: a kéknek egy sötét tört árnyalata lehet meleg hatású, míg például a kénsárga inkább hideg.
Ha "hideg" színekben jelenünk meg, a tapasztalatok alapján jobban odafigyelnek a mondanivalónkra, míg a "meleg" színeknél a látvány nem élénkíti, hanem megnyugtatja, pihenteti a partnert.
Természetesen minden öltözködési és színtani ismeret hiábavaló, ha az alapvető tisztálkodási és higiéniai szabályokat nem tartjuk be.
És miután felöltöztünk, még meg is kell szólalnunk...!