33 évvel ezelőtt ezen a napon döntött arról a kormány, hogy nekünk magyaroknak is lehet világútlevelünk, megszűnik a szocialista 'baráti' országokba szóló piros és a gyakorlatilag megszerezhetetlen kék kettőse. Utóbbi azért volt elérhetetlen, mert azzal a 'hanyatló nyugatra' is lehetett menni, de akkor is csak 3 évenként és szigorúan meghatározott devizakerettel. Ez még így is olyan kiváltság volt, amit csak komoly pártkapcsolatokkal rendelkezők, illetve sportolók és művészek kaphattak meg - de utóbbiaknál komoly veszélye volt a disszidálásnak, és bizony sokan éltek is vele.
A határozat kimondta, hogy 1988. 01.01.-től mindenkinek egységes, úgy nevezett világútlevele lesz, ami eleinte kék volt, csak később lett bordó.
A kalandvágyók neki is indultak felfedezni az addig elzárt részeket, és akkoriban még komoly elérzékenyülést okozott egy-egy vízum, vagy belépési pecsét megszerzése. Mára azonban már egy csomó határ megszűnt, számos helyre elég a személyink is, és egyébként is olyan rutin elrepülni valahova, hogy nemigen nézegetjük az útlevelünkbe kerülő pecséteket, pedig néha kifejezetten érdemes! Mutatunk is párat.
Ha már múltidézéssel kezdtük, mutatunk egy NDK-s pecsétet. Persze a fal és így a határ se áll már, de ha Berlinben jársz, begyűjthetsz magadnak egy ilyen szocialista relikviát:
San Marino az ötödik legkisebb ország a világon, és azzal teszi magát már belépéskor is különlegessé, hogy a szimpla pecsét alá vásárolhatsz egy extra 'bélyeget', így igazán csinos kis emlék marad a látogatás.
No és ha már törpeállamok, akkor itt van Monaco címeres pecsétje.
Ha elvetődsz a kimondhatatlan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch nevű helyre ez lesz beütve az útleveledbe:
De nem csak országoknak és városoknak van saját pecsétjük, hanem egyes nevezetességeknek is, pl. a perui Machu Picchu is bír ilyennel.
A Húsvét-szigetek a monumentális fejszobrokat, a Moai-t jeleníti meg,
míg Kambodzsa pecsétjén az ősi templomot, Angkort láthatjuk.
Vannak olyan helyszínek is, amelyek állatokkal operálnak, ilyen például a Galápagos-szigetek egyik parkja.
A Kajmán-szigetek nem kajmánokkal, hanem egy cuki teknőssel dobja fel az útleveled,
ha pedig eljutsz az Antarktiszra, lesz egy pingvined is.
Zárjuk a sort egy másik pingvines pecséttel, amin azonban a felirat sokkal fontosabb, ugyanis azt jelzi, a világ végén vagy - ez pedig Ushuaia amely a világ legdélibb városa és Argentínában található.