Ami újdonság, hogy megjelentek a természetes, de nem annak látszó darabok, és mellettük a fordított szemléletű, az ihletadóra csak dizájnelemként utaló tárgyak is divatossá váltak. A természetes anyagok és a természet ihlette formák érdekessége, hogy a stíluspaletta majdhogynem mindkét végpontján megállják a helyüket. Éppúgy fontos alkotóelemei a vidékies, country stílusnak, mint a keletiesen letisztult enteriőrnek és az ebből kinövő minimálnak. Az eltérés, ha nagyon egyszerűen akarunk fogalmazni, a faragványok és a fában lévő csomók számában rejlik.
Fontos különbség van
viszont a természetes és a csupán természetesnek ható anyagok használata között. Divat szempontjából persze egyenrangú a kettő, hisz a modern technológiák segítségével a természetes kőre, fára, bambuszra megtévesztésig hasonló kivitelű utánzatok kaphatók. A választást így a pénztárca, illetve a praktikum szempontja és az elvek befolyásolják. A valódi természetes anyagok esetében a közelségük okozta kedvező élettani és lélektani hatás nem elhanyagolható előny. Az igazi fa padló melegsége, a kő hűvös érintése mind alkalmas arra, hogy a természetes környezetéből kiszakított, négy fal közé zárt városi ember visszakapjon valamicskét az eredetileg neki szánt környezetből. Ám sok minden szól a jó minőségű utánzatok mellett is. Elsősorban persze az érték a döntő különbség, hiszen a természetes, sok esetben ritka és különleges anyagok ára igencsak borsos. Az egyik legextrémebb példa talán a Lupi cég egyetlen darab ónixból kifaragott mosdója, amelyből összesen tíz számozott példány készült.
Praktikus szempont
a tisztíthatóság és tartósság is, pontosabban az, hogy mennyire kíván különleges törődést a természetes anyag. A faburkolatok speciális ápolást igényelnek, hogy épségben és szépségben maradjanak hosszú éveken keresztül. Nedves helyiségbe, mint amilyen a konyha vagy a fürdő, csak speciálisan felületkezelt, szigetelt faanyag való, és ezt is rendszeresen olajozni, illetve vízteleníteni kell. A kövekről is érdemes tájékozódni vásárlás előtt. A mészkő például érzékeny bizonyos gyakran használt tisztítószerekre, és nem a hozzá való fajtát használva előfordulhat, hogy egy egyszerű takarítással is apró lyukakat marunk a felületbe. Rendkívüli színgazdagságának és a természetes kövek között viszonylag kedvező árának köszönhetően nagy divat lett a pala is, aminek semmi köze nincs a régebben tetőfedésként használt megjelenési formához. A kövek nemcsak sima burkolólapként, hanem változatos formájúra csiszolva, fával, üveggel kombinálva mozaikként is népszerűek.
A környezetvédelmi szempontokat
sem árt figyelembe venni, ha felhasználandó anyagokat választunk a lakásunkba. A bambusz esetében ez a kérdés - a növény hihetetlenül gyors növekedése miatt - kevésbé központi, de ha a faburkolatra gondolunk, már mérlegelhető, mennyi kárt okoz a természetnek a fa mértéktelen felhasználása. A szépséges kövekre pillantva pedig eszünkbe juthat a félig elhordott hegyek kevéssé vonzó képe is. Persze korántsem állítjuk, hogy le kellene mondani a természetes alapanyagokról. Ehelyett érdemes inkább odafigyelni, hogy megbízható, a termék mellett a környezet érdekeit is szem előtt tartó gyártótól vásároljunk, lelkiismeret-furdalás nélkül. Persze nem kell egyértelműen letenni a voksunkat egyik vagy másik anyag mellett. Olcsóbb és kifejezetten szép belső tér alakítható ki az anyagok variálásával: például egy kedvezőbb árú kerámia burkolólap mellé dekorációként egy kisebb, de jól kiválasztott felületre kerülhet a drága fa vagy kő, amely így hangsúlyosabb szereplővé lép elő.
Az új divat
egészen más oldalról közelíti meg a naturalitást a lakberendezésben. Számos nagy tervező foglalkozik olyan tárgyakkal, amelyek a természet formáiból merítenek ihletet, de alapanyaguk műanyag, és ezt megjelenésük nem is kívánja palástolni. Olykor természetellenesen élénkek a színeik, olykor valamely természeti jelenséget idéznek fel stilizált formában. Sok közülük nem nélkülöz némi humort sem, így elsősorban a fiatalok modern otthonainak kiváló darabjai lehetnek, de remek kiegészítők egy egészében visszafogottabb stílusban berendezett helyiségben is.
Ennek az újfajta formaalkotási elvnek a kiváló példája a Vitra újdonsága, a világhírű Bouroullec fivérek nemrég piacra dobot Vegetal széke, amely nemcsak külsejében, de nevében is hordozza a természetet. A kül- és beltéren egyaránt használható szék mintázatát a levelek erezete ihlette. De találhatunk gyermekrajzra emlékeztető, fa formájú műanyag térelválasztót is, szemben például a sokak által kedvelt, a keleti stílusra jellemző, tömörfa keretekből összeállított - tehát természetes anyagú, de nem organikus formájú - paravánokkal.
Timár Gigi
Képek: Fényes Gábor, Förster Tamás,
Fabio Luciani, Ikea, Magis, Villeroy&Boch, Vitra
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/1. számában jelent meg.