A zaj, még ha nem is olyan erős, hogy ezt tudatosítsuk, az egészségre is ártalmas. Fárasztja a szervezetet, csökkenti az alvás mélységét, ami stresszt jelent, és hosszabb távon hozzájárul az idegrendszer túlterheléséhez. A háziasszonyok többsége a teljesítmény utáni második legfontosabb paraméterként értékeli a porszívók esetében a zajszintet, de más gépeknél sem érdemes figyelmen kívül hagyni ezt az értéket.
A készülék zajszintjéta gyártónak kötelező feltüntetnie a terméken, ami nemcsak a tájékozottságot javítja, de őket is motiválja a csendesebb eszközök kifejlesztésére. Szakemberek szerint három decibellel alacsonyabb zajszint az emberi fül számára már fele olyan hangosnak érződik, így az adatok összehasonlítása során ezt érdemes figyelembe venni.
A háztartási készülékek zúgásának legfőbb forrásai a nagy teljesítményű motorok, kompresszorok, ventilátorok. Minél erősebb egy gép, alapvetően annál hangosabb is, a fogyasztói igények kielégítése érdekében azonban a zajcsökkentést a teljesítmény fenntartása mellett kell megoldani.
Az amerikai típusú konyhák
divatja miatt a hűtő-, mosogatógép vagy szagelszívó zaja a pihenőzónából sem zárható ki, így a készülékek keltette hangok még inkább előtérbe kerültek. A feltüntetett adatok megvizsgálása mellett a józan ész is segít információkat szerezi arról, hogy vajon mennyire halljuk majd az adott gépet. Ha valamiben „van anyag”, az mindenképpen jó. Például a mosogatógép ajtajának kinyitásával, oldalának megkopogtatásával szakértelem nélkül is megvizsgálható, mennyi lehet a szigetelés benne, s ha kicsit megmozgatjuk a gépet, akkor az is egyértelmű lesz, hogy vastag, erős fémlap vagy csak leheletnyi műanyag választja-e el a külvilágot a gépet működtető motortól.
A készülékek belsejében keletkezett zajt a rezgések csillapításával, konstrukciós precizitással, nagyon pontos illesztésekkel, a légáramlás optimalizálásával, megfelelő hangszigetelő anyagok használatával csökkenthetik a gyártók. A prémiumkategóriás termékek esetében erre általában figyelmet fordítanak, de ez egyre inkább igaz a középkategóriás készülékekre is.
A zajt keltő gépek
egy része azonban nem száműzhető a konyhába. A nagyon zajos porszívók azonban még a szomszédokat is zavarhatják, de a háziállatok többségét is nagyon megviseli a rendszeres, számukra még inkább elviselhetetlen zúgás. Az átlagos porszívók 50–70 decibel körüli zajt keltenek, az alapfeladatot ellátó nagy fordulatszámú ventilátor miatt. Ráadásul itt a teljesítménnyel arányosan nő a zaj is, amit a motor kialakításával és jobb szigeteléssel próbálnak csökkenteni a gyártók.
Mi a túl hangos?
Szakértők szerint hosszabb távon a 85 decibel (dB) fölötti zajszint az, ami káros. Az ilyen hangokat a lehető leghamarabb meg kell szüntetni. Összehasonlításul néhány megszokott tevékenység zajszintje decibelben: ■ normál emberi légzés: 8–12
■ iroda: átlagosan 35–45
■ beszéd: 55– 60
■ ébresztőóra: 80
■ sziréna: 110
Klímazaj
A klímaberendezés beltéri egységében bár vannak mozgó alkatrészek, egy apró motor és egy ventilátor is, mivel ezek alacsony fordulatszámon működnek, hangjuk nem zavaró. A legtöbb légkondinak úgynevezett „alvás” funkciója is van, ilyenkor a ventilátor teljesen hangtalan. A levegőt mozgató zsaluzat hangjának csökkentésére már számos megoldást találtak ki a gyártók, a zajcsökkentő bevonattól a speciális kialakítású lapátokig. A nagyobb problémát a kültéri egység zaja okozhatja, amit extrém esetben akár birtokháborításnak is minősíthetnek a szomszédok. A gyártók ez esetben is úgy alakítják a terméket, hogy az a lehető legkisebb zajt keltse – az inverteres folyamatos szabályozású berendezéseknél a kültéri egység zajszintje akár harmadával is csökkenhet –, de magunk is tehetünk ezért. A kültéri egység rögzítésénél a tartókonzol és a berendezés közé gumibak tehető, megakadályozandó a rezgést és a hangképződést.