A javaslat, melyet az érintett hatóságok, így a rendőrség és az ügyészség támogatásával terjesztett elő Amszterdam polgármestere a tervek szerint jövő évben lépne életbe. Femke Halsema ezzel azt szeretné elérni, hogy a ma is működő, több, mint másfél száz marihuánát árusító kávézóba csak és kizárólag holland állampolgárok léphessenek be, és fogyaszthassák az ott forgalmazott könnyű drogokat - írja a The Guardian.
Egy kormányzati felmérés szerint az Amszterdamba ellátogató külföldiek több, mint fele csak azért érkezik a holland városba, hogy ott legálisan fogyaszthasson kannabiszt, egy másik tanulmány viszont arról számol be, hogy a városban elegendő lenne mindössze 70 ilyen jellegű hely, ha csak a helyiek ilyen jellegű igényeit kellene kielégíteni.
Az amszterdami kábítószerpiac túl nagyra nőtt és ezer szállal kötődik a szervezett alvilághoz is. Amszterdam ugyanakkor továbbra is azt szeretné, ha elsősorban a gazdag kulturális kínálata miatt látogatnák a külföldiek – mondta a polgármester.
Femke Halsema úgy véle, ha bevezetik az új rendelkezést, azzal nem csorbul a város nyitott, vendégszerető és toleráns jellege, viszont az intézkedés talán arra is lehetőséget teremt, hogy visszaszorítsák a tömeges méretű (és általában a kispénzű külföldiekre építő) turizmust a városban.
Az olcsó járatok és az online foglalás révén Amszterdamban – egy mindössze 850 ezer lakosú városban - a turisták száma évente eléri a 20 millió főt, többségük fiatal és igencsak lapos pénztárcával érkezik a városba. Az előrejelzések szerint – bár ebbe még a járvány alaposan beleszólhat - 2025-re több mint 29 millió turista látogatásával számolnak a város vezetői.
Valójában a kannabisz technikailag továbbra is illegális drognak számít Hollandiában, ám az 1976-os úgynevezett „tolerancia politikai” értelmében öt grammnál kevesebb „anyag” birtoklása még megengedett, és ugyan a termelés továbbra is illegálisnak számít, arra lehetőség van, hogy a caffee-shopok forgalmazzanak füvet.
A polgármester szerint azonban ahhoz, hogy a tervezett intézkedések hatályba lépjenek, még néhány hónapnak el kell telnie, addig pedig még le kell folytatni az egyeztetéseket az érintett tulajdonosokkal, és ki kell meg kell alkotni azt az új rendszert is, melyben az a kannabist továbbra is engedéllyel forgalmazható caffee-shopok működhetnek majd.
Amúgy a most Amszterdamban bevezetendő rendszer nem az egyedüli lenne Hollandiában, évekkel korábban már hasonló törvénnyel szabályozták a caffee-shopok működését Maastricht-ban és Den Bosch-ban is; ezek a határmenti városok folyamatosan panaszkodtak arra, hogy Belgiumból, Németországból és Franciaországból tömegesen érkeznek hozzájuk olyanok, akik csak a kábítószer fogyasztásért lépik át a határt.
Az amszterdami városi vezetés az utóbbi időben már számtalan olyan intézkedést hozott, melyek révén sikerült valamelyest az úgynevezett tulturizmus (over-tourism) káros hatásait visszaszorítani; korlátozták az Airbnb-k működését, leállították az újabb szálloda fejlesztéseket és megemelték a turizmust terhelő adókat.
A helyi vállalkozók többsége pozitívan fogadta a tervezett intézkedéseket, Robbert Overmeer, a BIZ Utrechtsestraat üzleti szövetség elnöke ugyanakkor fontosnak tartotta azt is megjegyezni, hogy a kispénzű turisták megtartása is fontos szempontnak kell lennie, és ebben a coffee-shopok ma még fontos szerepet töltenek be.
A város „nem feltétlenül csak nagy pénzű turistákat szeretne vendégül látni” – nyilatkozta a DutchNews-nak.
De Joachim Helms, a BCD kávézók tulajdonosainak szövetségének képviseletében viszont annak az aggodalmának adott hangot, hogy a tervezett intézkedések miatt megnőhet az illegális drogkereskedelem mértéke a holland városban, és az utcai fogyasztás is jóval elterjedtebb lehet a mainál.
"A kannabisz egy népszerű termék, amelyet az emberek világszerte élveznek" - mondta a holland ANP hírügynökségnek. „Az emberek egyszerűen csak szeretnének elszívni egy joint-ot, és ha ezt a fönnálló szabályok majd nem engedik meg nekik, akkor majd a törvény ellenében fogják mindezt megtenni.”