Életforma.hu


„Az elengedés a személyiség nyeresége, sohase könyveljük a veszteség rubrikába”

„Az elengedés a személyiség nyeresége, sohase könyveljük a veszteség rubrikába” 

Nemrégiben került a mozikba Enyedi Ildikó Feleségem története című filmje. A Füst Milán regényéből készült alkotás olyan alapvető témákat, örök emberi kérdéseket tárgyal, minthogy miként fogadjuk el a világot olyannak, amilyen, hogyan tanuljuk meg elengedni a dolgokat, feladva görcsös kontrollkényszerünket, és hogy végső soron miért is nem baj, ha nem mi „vagyunk” a világ urai. Az is örömteli, ami van, nem kell tökéletességre törekedni – szól a film üzenete.
YouTube csatornát indított Reagan egykori merénylője

YouTube csatornát indított Reagan egykori merénylője 

Biztosan sokan emlékezhetünk arra a televízió által is közvetített jelenetre, amikor John Hinckley többször rálőtt az éppen második elnöki ciklusát kezdő Ronald Reagan-re. A férfit később elmeháborodottnak nyilvánították, és az elmúlt 30 évet egy amerikai elmegyógyintézetben töltötte el. Most esély van arra, hogy feltétel nélkül szabadon bocsássák Hinckley-t, aki egy ideje már a nyilvánosság előtt is próbálgatja a hangját: YouTube csatornát indított, ahol egy szál gitárral dalokat ad elő.
Kollektív fotográfia a 20. századból

Kollektív fotográfia a 20. századból 

A minap került az Írók Könyvesboltja polcaira egy nagyon különleges és mit ne mondjunk, igencsak vaskos fotóalbum. A Fortepan Masters címet viselő elegáns kötet kizárólag olyan fotókat közöl a Fortepan gyűjtéséből, melyeket egytől egyig nevesincs amatőr fotósok készítettek. Témájuk pedig mindannyiunk közös múltja, a mi kis hétköznapi 20. századunk.
Melanie C. telefonját is feltörhették

Melanie C. telefonját is feltörhették 

Újabb neves brit popsztárok indítottak keresetet Rupert Murdoch médiabirodalma ellen, a sajtómágnás bulvárlapjai ugyanis rendszeresen meghekkelték az érintettek telefonjait, és a készülékekről magánéleti szempontból is kényes információkat nyertek, illetve hoztak nyilvánosságra.
Urnazárás - visszatekintés a rendszerváltás előtti választásokra

Urnazárás - visszatekintés a rendszerváltás előtti választásokra 

Még a mai középgeneráció is annyiféle választáson vett részt az elmúlt közel 40 évben, hogy még számba venni is nehéz lenne. A pártállami időkben lehetett szavazni a Hazafias Népfront egyetlen jelöltjére, aztán jött 1985, és a kötelező kettős jelölés, amivel a korabeli demokratikus ellenzék megpróbált élni, persze sikertelenül. Majd 1989, a visszahívások és az időközi választások időszaka, amikor is az első, valóban ellenzéki képviselők bekerültek az utolsó pártállami parlamentbe .
Merkel, a nyelvújító

Merkel, a nyelvújító 

Tizenhat év után távozik Németország kancellárjának posztjáról Angela Merkel. Ez alatt a hosszú idő alatt számos olyan új kifejezés honosult meg a német nyelvben, mely valamilyen módon Merkelhez köthető. Ezekből gyűjtött össze tizenhatot a brit The Guardian.
Koppenhága a világ legbiztonságosabb városa

Koppenhága a világ legbiztonságosabb városa 

A koronavírus járvány alaposan átírta a legbiztonságosabb városokról eddig készült rangsort. Az ázsiai helyszínek, melyek eddig általában dobogósak voltak, most hátrébb kerültek. Dánia fővárosa, Koppenhága lépett az első helyre.
Siker és pénz a magyar filmiparban

Siker és pénz a magyar filmiparban 

Rendkívüli mértékben felpörgött a magyarországi filmgyártás, ahhoz azonban, hogy a lendület hosszan kitartson, a filmes szakember kínálatnak is lépést kellene tartania az egyre növekvő igényekkel. Ezen segíthetnek a célirányos, a filmes hiányszakmákra fókuszáló képzési programok.
Autók nélkül a világ - gondolatkísérlet a járvány árnyékában

Autók nélkül a világ - gondolatkísérlet a járvány árnyékában 

Közlekednünk kell. Ez annyira magától értetődő és közhelyes, hogy el is tekinthetünk a mellette szóló érvek felsorolásától. Amiért még sem tesszük ezt, az azért van, mert így talán magunk számára is magyarázattal szolgálunk, miért nem lehet még sokáig megúsznunk azt, hogy fosszilis energiával meghajtott, azaz töméntelen mennyiségű széndioxidot kibocsátó járműveket, közöttük az autókat használjunk. Jegyzetünket az Autómentes Világnap idejére időzítettük.
Terjedőben a fétis viselet - így reagálunk a kötelező maszkhordásra

Terjedőben a fétis viselet - így reagálunk a kötelező maszkhordásra 

Az utóbbi hetekben többeknek feltűnhetett, hogy sztárok, celebek, pl. Kim Kardashian, vagy Madonna, fétis ruházatban jelentek meg rendezvényeken. A jelenséget szakemberek a pandémia alatt kötelezően elrendelt maszkviselettel magyarázzák, de Freud elmélete is előkerült már.

A spanyoloknál így keresnek munkát a Covid-állástalanok 

Számtalanszor átkoztuk már el és meg a közösségi média különféle platformjait, hogy milyen káros hatással lehetnek az emberi kapcsolatokra. Most azonban egy üdítő kivétellel tudunk szolgálni. Spanyolországban az "Egy csapat" társaság olyan munkanélkülieknek segít az álláskeresésben, akik nem járatosak a közösségi média világában.

Milyen hatással lehet az Instagram gyermekeink mentális állapotára? 

Eddig csak sejtéseink lehettek arról, hogy gyermekeink önbecsülését, testképét, milyen mértékben befolyásolja a különféle közösségi platformok használata. Most viszont napvilágra került a Facebook egyik belső vizsgálata, mely az Instagram fiatalokra gyakorolt hatásával kapcsolatban tesz néhány igencsak elgondolkodtató megállapítást.

ParlagfűPollen No Egyesület: egészségügyi vészhelyzet van 

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A parlagfűszezon kellős közepén Dr. Kelen Andrásnét, a ParlagfűPollen No Egyesület elnökét kérdeztük arról, hogy egy civil szerveződésnek milyen eszközei vannak arra, hogy küzdjön ez ellen a rendkívül allergén gyomnövény ellen.

Szeptember 11. - ma 20 éve omlottak le a tornyok 

9/11 - egy szám, amibe ma is beleborzongunk. 2001-ben ezen a napon érte terrortámadás az Egyesült Államokat, és aminek a következményei (War on terror) a mai napig kitartanak. Az Életforma magazin jegyzetben emlékezik meg a tragikus eseményekről.

Hogyan ne neveljünk rossz "arcot" gyermekeinkből 

Mindannyian azt szeretnénk, ha gyermekünk nem az úgynevezett "rossz arcok" társaságát gyarapítaná felnőtt korában, hanem úgy lenne sikeres ember belőle, hogy közben nem tapossa el a másikat. Egy amerikai újságírónő, aki nem mellesleg egy ottani lap családi rovatát vezeti, most egy fontos könyvet szentelt a témának.

"Hobbit módra, ugyanazt az életet szeretném élni, mint a Gyűrűk ura szereplői.” 

Hobbitként éli életét családjával egy helybéli cukrász Olaszországban, és mindehhez még társakat is talált. Ahhoz persze, hogy a képzelet valósággá váljon sok mindent meg kellett valósítani. Hobbit házat épített, Hobbit módon gazdálkodik, a maga által kreált ünnepen pedig társaival elzarándokol a 200 kilométerre lévő Vezúvhoz, hogy ott bedobja "a" gyűrűt a vulkán kráterébe. Mindezzel nemcsak megidéz egy nem létező világot, de üzen a mának is: mentsük meg a Földet a közelgő klímakatasztrófától.

Klímakávézók: segítség az éghajlatváltozás okozta szorongás lekűzdésében 

Kulcsfontosságú lehet a klímavészhelyzet körüli tehetetlenség és szorongás leküzdésében, ha az emberek közösen dolgozzák fel a változással kapcsolatos negatív érzéseiket. Ebben segíthet sokaknak az Angliában egyre több helyen létrejövő klímakávézók intézménye.

Új piac után kénytelenek nézni a toledói kardművesek 

Az ázsiai dömpingárú és a Covid járvány miatt elmaradó turistaáradat már a toledói kardművességet is lassan kivégzi. A spanyolországi város fegyverkészítői, akikből már csak mutatóból maradt néhány most megpróbálnak új piacok után nézni. Menekülőútvonalnak a showbusiness tűnik, a történelmi filmek gyártói egyre többször keresik a történelmileg is hiteles fegyvereket, kovácsolt kardokat.

A gyerekek szenvedik meg leginkább a tálib uralmat Afganisztánban 

Amióta Afganisztánban augusztus közepén átvették a hatalmat a tálibok, folyamatosan érkeznek a hírek a gyerekek elleni fokozódó erőszakról. A helyzet drámaiságát mutatja, hogy Görögországban már több mint 2000, kísérő nélküli gyermek él menekülttáborokban.

Pizza az automatából - itt a legújabb római őrület 

Róma hiába több ezer éves város, a hagyománykövetés mellett így sem áll távol tőle az innováció. Most az egyik legklasszikusabb olasz ételt, a pizza fogyasztását újítják meg éppen. A kis, családias pizzériák mellett ugyanis már pizza-automatából is lehet rendelni friss, ropogós margherita, vagy éppen quattro formaggi-t.

Iskolakezdés: új stresszfaktor lehet a járvány 

Szeptember elseje hagyományosan az iskolakezdés időpontja. Így van ez idén is, ami azonban változik, hogy a negyedik hullám közeledtével senki nem tudja, mire lehet számítani. Tanár, diák, szülő a legnagyobb bizonytalanságban kezdi a tanévet. Jegyzet.

Éremesővel zártak a magyar paralimpikon vívók Tokióban 

A magyar kerekesszékes vívó válogatott három érmet is hazahozott a napokban zárult Tokiói paralimpiáról. Erdei Péter kardmesterrel, a csapat felkészítéséért felelős szakágvezetővel beszélgettünk a Covid okozta nehézségekről, a paralimpikonok javadalmazásáról és a világverseny után újra induló sportéletről.

Történelemtanárok Egylete: céljuk a hiteles történelemoktatás 

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A hamarosan kezdődő tanév okán most egy tanáregyesületet, a Történelemtanárok Egyletét mutatjuk be. Miklósi László, az Egylet elnöke mesél a megalakulásról, az elmúlt 32 év működéséről, és a pandémia okozta nehézségekről.

Csúcstámadás - magyar expedíció indul a Himalája csúcsára 

Szeptember elsején Klein Dávid és Suhajda Szilárd ismét a Himalája felé veszi útját. Az Eseményhorizont két mászója a 8167 méter magas Dhaulagirit célozza; a hegycsúcsot mindmáig csupán egyetlen honfitársunk, a néhai Erőss Zsolt érte el, tizenöt évvel ezelőtt. A Zajo Dhaulagiri Expedíció 2021 célja Földünk hetedik legmagasabb hegycsúcsának meghódítása lesz.

Nem egyformán szenvedik meg az afgán nők a tálib uralmat 

Folyamatosan érkeznek az elborzasztó hírek az újra tálib uralom alá kerülő Afganisztánból. Lassan már remény sincs arra, hogy a nők számára biztosított jogokat, amelyekkel az afgán lányok és asszonyok az elmúlt húsz évben valamelyest élni tudtak, a hatalomra került tálibok meghagyják. Sárközy Miklós Közel-Kelet szakértő, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az ország fejletlen, déli tartományaiban élők számára kevésbé idegen ez a fajta jogkorlátozás, ez elsősorban azok számára valódi tragédia, akik a modernebb északi országrészben élték meg az elmúlt húsz évet.

Vintage videójátékok több millió dollárért 

Már nem csak néhány hóbortos játékmániás megmosolyogtató hobbija, hanem komoly régiséggyűjtők által keresett tárgyak a régi videójátékok. Sokan befektetési céllal vásárolják már az aukciósházak kínálatában is megjelenő Super Mario és más ikonikus korai videójátékokat.

Ilyen egy járványbiztos irodaépület Bukarestben 

Ki tudja, hogy az egyre gyorsabban közeledő negyedik hullám milyen erősséggel csap le megint ránk, mindenesetre nem árt az elővigyázatosság. Vélhetőleg erre gondoltak azok a szakemberek is, akik sci-fi-be illő megoldásokkal láttak el egy bukaresti irodaépületet, hogy a home office-ból visszatérő munkatársakat megóvják a járvány következményeitől.

Aggkorba lépett a magyar fizetőeszköz, a forint 

75. születésnapját ünnepli a forint. Ebből az alkalomból egy különleges kiadvány is megjelenik, ami az elmúlt 75 év, stílszerűen 75 forinttal kapcsolatos történetét tartalmazza. A kiadvány kapcsán jöjjön most néhány érdekes történet a magyar fizetőeszközről.

Gyomorrontás lett a vége a pápa egyik rendeletének 

Egy 1336-ban meghozott pápai rendelkezés lehetővé tette a kolostorban élő szerzetesek számára, hogy napjában kétszer is húst fogyasszanak, ráadásul már ne csak a szárnyasok húsát. Egy most végzett kutatás megállapította, hogy az új rend nem csak pozitívumokat hozott, az érintetteknek ugyanis a szokatlan étrend miatt komoly emésztési problémákkal kellett megküzdeniük.

A bébiőr készülékek is alkalmasak lehallgatásra? 

Egy rendkívül kritikus biztonsági résre figyeltek föl a közelmúltban kiberbiztonsággal foglalkozó szakemberek, amely legalább 83 millió okoseszközt érint a világon. A probléma elsősorban azokat az intelligens kamerákat, és bébiőröket érinti, melyek nap, mint nap „betekintést” nyújtanak magánéletünk legrejtettebb zugaiba.

A Föld lakóinak fele nem ismeri a csók műfaját 

Mágikus dolog a csók, ezzel legtöbbünk talán egyet is ért, de, hogy miért is használjuk ezt a sajátos emberi érintkezési formát már az ősidők óta, arra még csak bizonytalan válaszaink vannak most is.

Disszidens olimpikonok - sportesemény, mely ajtót nyit a szabad világra 

Kriszcina Cimanovszkaja fehérorosz futót, miután edzőit kritizálta, erőszakkal akarták Tokióból Belorussziába toloncolni. Az olimpikon azonban ellenállt, és a japán főváros repülőterére menekült, majd Ausztrián keresztül Lengyelországba repült, ahol is politikai menedékjogot kért és kapott. A történtek kapcsán felidézzük azokat az eseteket, amikor a nyugati világban megrendezett versenyen döntöttek úgy olimpikonok, hogy nem térnek vissza hazájukba, hanem disszidálnak.

Bryan Adams készíti a legfrissebb Pirelli-naptárt 

Fotósnak állt a kanadai rock-sztár. A járvány és a lezárások miatt elmaradt koncertturnék hangulatát idézik fel képei az idei Pirelli-naptáron.

Kína már a karaoke bárokat is cenzúrázza 

Október elsejétől még egyet szorítanak a kínai hatóságok az ország eddig sem fényes nyilvánosságpolitikáján. Ettől az időponttól kezdve ugyanis listázzák majd azokat a dalokat, melyek tiltva lesznek a hatalmas ország összes karaoke bárjában.

Miért az olimpián jelentik be sportolóink, hogy abbahagyják a versenyzést? 

Mikor jelentse be egy olimpikon, hogy abbahagyja a sportolói pályafutását, hogy vége az addig – jórészt - sikerekkel övezett sportkarriernek? Mennyire alkalmas erre az olimpia, és miért nem jó megoldás az, ha mindez csendben, a színfalak mögött történik meg? Ezekről, és még sok egyébről beszélgettünk Rendes Kriszta pszichológussal.

Kezdődik a paralimpia - vívóink egyik utolsó edzésén jártunk 

Augusztus 17-én utazik Tokióba a magyar paralimpikon vívó válogatott. Az utolsó heti edzésükön látogattuk meg őket a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban.

Budapest100 - hogyan tud egy város a traumák, így egy pandémia után újra talpra állni? 

Tizenegyedik éve szervezi a KÉK – Kortárs Építészeti Központ a Budapest100 a nyitott házak hétvégéjét. Ilyenkor az érdeklődő idegenek előtt megnyílnak a budapesti épületek kapui. Idén az Újratervezés a központi téma, a szervezők olyan történelmi korszakokat kerestek, amelyek párhuzamba állíthatók a pandémiával és a lockdown-nal. Mindezt az első és a második világháború utáni évek építészetében találták meg. A Civil Negyedben ezen a héten Szőke Tímeával, az esemény projektvezetőjével beszélgettünk.

Nem a mentőmellény a ciki, hanem az, ha már csak a szonár-képernyőn tűnünk fel 

Balatonlellén ma jelenti be a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata azt a kétéves kampánysorozatot, mely a mentőmellények viselését propagálja. A szervezet elnöke, Bagyó Sándor szerint mindenki, aki valamelyik magyarországi belvízben valamilyen vízi alkalmatossággal sportolni készül, kötelező jelleggel viselje, ugyanis az élete múlhat rajta.

32 év után hazaköltözik a modern Robinson Crusoe 

Szardínia szigetétől északra van egy aprócska sziget, Budelli, itt élt egy Modenából származó olasz tornatanár 32 éven keresztül teljes magányban. A 82 éves Mauro Morandi most távozni kényszerült a szigetről, a modern Robinson Crusoe történetet a The Guardian dolgozta föl.

Izraeli-arab kezdeményezés egy palesztin faluért 

Közös palesztin-arab kezdeményezés indult, hogy a jeruzsálemi dombokon megbúvó, az 1948-as első arab-izraeli háború után elhagyott palesztin települést, Liftát mentsék meg, és még az Oszmán Birodalomból származó építészeti emlékeket is helyre állítsák.

Nyaralás költséghatékonyan, avagy hogyan kíméljük a pénztárcát a Balatonnál 

Egy pár napos, vagy akár egyhetes balatoni (vagy Balaton közeli) nyaralás is komoly nyomás alá tudja helyezni a családi büdzsét. Szerkesztőségünk egyik tagja idén apás-fiús nyaralást szervezett gyermekével; a személyes beszámolóból - többek között - kiderül, milyen költségekkel érdemes számolni.

Ha itt a világvége, akkor irány Új-Zéland 

Egy frissen megjelent tanulmány számba vette, melyek lehetnek azok az országok a Földön, ahol egy esetleges társadalmi, gazdasági, környezeti katasztrófát a legnagyobb eséllyel élhetnénk túl. A lista élén Új-Zéland áll. Azok az országok kerültek a lista élére, melyek képesek elegendő élelmiszert termelni, hogy ellássák polgáraikat. Meg tudják védeni határaikat a nem kívánt tömeges bevándorlástól, és olyan infrastrukturális hálózatokkal és gyártási kapacitásokkal bírnak, melyek biztosítják mind energiából, mind pedig az alapvető fogyasztási cikkekből az önellátást.

Harmadik oltás - miként tudhatjuk meg, hogy szükségünk van-e rá? 

Javában tart még a nyári utazási szezon, az uniós országok többsége pedig továbbra is igényli, hogy bizonyítsuk, kellő védettséggel rendelkezünk a koronavírus járvánnyal szemben. A teljes védettséghez azonban néhányunknak szüksége lehet a harmadik, úgynevezett emlékeztető oltásra is. Hogy megtudjuk, kell-e, érdemes teszteltetnünk magunkat. Praktikus információk következnek!

Mérgező személyiség, vagy hatalmi játszma? 

Az elmúlt években egyre elterjedtebbé vált a „mérgező” minősítés a nehéz természetű, vagy éppen kezelhetetlen, emberekre. Egy amerikai pszichológushallgató elgondolkodtató véleménycikket közölt a brit The Guardian-ben, amelyben azt ajánlja, hogy a fogalmat ne használjuk túl gyakran. Ezzel ugyanis a lényegről tereljük el a figyelmet. A valós probléma ugyanis általában nem a személyiségjegyekben, sokkal inkább a társadalmi, hatalmi struktúrákban rejlik.

Harmadik oltás: mikor, kinek, mit? 

Bár teljes szakmai konszenzus nincs abban a kérdésben, hogy az úgynevezett megerősítő oltásra valóban szükség van-e a teljes védelemhez, annyi azonban nagy biztonsággal kijelenthető, hogy az idősek és azok, akiknek gyenge az immunrendszerük csak jól járhatnak, ha felveszik azt. Írásunkban praktikus információkkal próbálunk szolgálni azok számára, akik fontolóra veszik az újabb oltást is.

Negyedik hullám, kötelező oltás, újabb korlátozó intézkedések – mire számíthatunk a közeljövőben? 

A negyedik hullám előbb, utóbb hozzánk is megérkezik, a nagy nyári lazítás után pedig elgondolkodhatunk azon, milyen intézkedésekkel szállhatunk szembe az újra támadó kórral. Egyre több országban próbálkoznak azzal, hogy néhány foglalkozási csoportnál kötelezővé teszik az oltást, ugyanakkor a be nem oltottak esetében bizonyos jogokat készek megvonni, így esetükben kétségessé válhat például a színházak, a koncertek, az éttermek látogatása.

Írók a szegény sorsú gyerekekért 

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Papp-Für János író öt évvel ezelőtt indított útjára Hajdúböszörményben egy Facebook csoportot, ahol írók, költők kézirataira lehet licitálni, a befolyt pénzt pedig szegény sorsú gyerekek megsegítésére fordítják. Az ötletgazdával a kezdeményezésről beszélgettünk.

Gördeszka: olimpiai versenyszám lett a 80-as évek legmenőbb szabadidősportja 

Ma kezdődik a tokiói olimpia, melynek hivatalos versenyprogramjában idén először szerepel a gördeszkázás. A szervezők a lendületes, fiatalok körében rendkívül népszerű sportággal új közönséget kívánnak megszólítani. Mi ennek apropóján azt a korszakot idézzük meg, amikor a nyolcvanas évek elején Magyarországon is feltűnt ez, a nyugaton akkor már rendkívül népszerű, sporteszköz. JEGYZET!