Életforma.hu


Eltűnteti a Tetszik gombot a Facebook!

Eltűnteti a Tetszik gombot a Facebook! 

Elérkezett az idő a Facebook-oldalak átszabására, és a következő hetekben-hónapokban az összes oldalnál életbe is lépteti a változtatást a közösségi oldal.
Makovecz Imréről őszintén - videóinterjú Torma Tamás építészetkritikussal

Makovecz Imréről őszintén - videóinterjú Torma Tamás építészetkritikussal 

Az általában hírínségesnek tekinthető év elején két, viszonylag fajsúlyos hírben is szerepelt Makovecz Imre egy-egy munkájával. A piliscsabai Pázmány Péter Katolikus Egyetem épületei, melyek Makovecz tervei alapján készültek a rendszerváltást követően, az egyháztól az állam kezelésébe kerültek, maga az oktatási intézmény pedig budapesti ingatlanokba költözött. A kormányközeli Hír TV pedig egy majd tíz éves Makovecz templom tervéről törölte le a port, és egyben lengette be a katedrális méretű építmény budai helyszínen való megvalósulását. A két hír apropóján beszélgettünk az építész munkásságának egyre inkább változó megítéléséről Torma Tamás építészetkritikussal.
Te tudod, mi az a vízkereszt?

Te tudod, mi az a vízkereszt? 

Egyre profanizálódó világunkban a hagyományos egyházi ünnepnek számító vízkereszt is lassan csak arra emlékeztet minket, hogy ilyenkor bizony illik leszedni a karácsonyfát. Pedig ennél azért jóval többről van szó. Érdemes egy kicsit elmerülni az ünnep liturgikus mélyrétegeiben, és a hozzá kötődő népi hagyományokban is, melyek mindegyike ráadásul alapvetően különbözik Keleten és Nyugaton.
Biden nem örökli meg Trump milliós Twitter táborát

Biden nem örökli meg Trump milliós Twitter táborát 

A demokrata elnök csapata már most jelezte, hogy eltér a közösségi média használat korábbi gyakorlatától.
Valóban 2020 lenne a negyedik legjobb év a világtörténelemben?

Valóban 2020 lenne a negyedik legjobb év a világtörténelemben? 

Világlapok címoldalai harsogják: 2020 egy katasztrófával ért fel. A világjárvány, és mindaz, amit a vírus hozott, romba döntötte az emberiség reményeit, hogy kilábaljon az általános szegénységből, és elinduljon egy jobb lét felé. A tények azonban makacs dolgok, és hát a számok se egyértelműen az általános lejtmenetet támasztják alá.
Ne legyen több elveszett eb!

Ne legyen több elveszett eb! 

Évek óta komoly gondot okoz a kutyatartóknak, és persze maguknak a négylábúaknak is a szilveszteri durrogtatás. Előbbiek féltik háziállataikat, utóbbiak pedig szabályszerűen rettegnek a fény és hanghatásoktól. Az idei járványos év változást hozott a pirotechnikai eszközök használatának szabályozásában, ami talán majd a jövőre nézve is átgondolásra készteti a törvényalkotókat.
A pszichiátriai betegekben rejlő művészet

A pszichiátriai betegekben rejlő művészet 

A pszichiátriai páciensek kreativitásuk kibontakozása révén merítenek erőt a betegségükből való kilábaláshoz. Vagy egyszerűen csak mélyebb önismeretre vágynak, és ehhez keresik a legmegfelelőbb, leghatékonyabb megoldást, ami lehet egy vers, egy festmény, vagy egy egyszerű grafika. Most ezekből az alkotásokból született könyv és kiállítás; ez utóbbi február végéig meg is tekinthető a BAB Galériában.
Online nevethetünk a Momentán Társulattal

Online nevethetünk a Momentán Társulattal 

A két ünnep között és szilveszterre is improvizált műsorral készül a Momentán Társulat. A streamelt programokról beszélgettünk Kiskovács Attilával, a társulat tagjával. Holnap este vagy az év utolsó napján se mulasszátok el őket megnézni!
Idén nem öltöztek vérvörösbe a Fehér Ház fenyői

Idén nem öltöztek vérvörösbe a Fehér Ház fenyői 

Meglepően ízlésesre sikeredett az idei karácsonyi dekoráció a Fehér Házban, legalábbis a helyi ítészek így nyilatkoztak a látottak alapján. Bár Melanie Trump szakított az eddigi hagyományokkal, és egyedi formavilágot hozott létre, arra azonban nagyon odafigyelt, hogy a koronavírus elleni küzdelem is valamiképp megjelenjen a dekorációkban.
Sok a macera, de még így is több magyar kiruccan

Sok a macera, de még így is több magyar kiruccan 

A hagyományos téli üdülőhelyek mellett az elmúlt években alaposan divatba jöttek az egzotikus helyszínek, melyek valóban alkalmat kínálnak arra, hogy aki akar, el tudjon „menekülni” a télből a nyárba, maga mögött tudja hagyni a hagyományos karácsonyi ünnepeket. A koronavírus-járvány miatt persze sok mindent megváltoztatott, azonban úgy tűnik, hogy az elszánt utazókat ez sem tántorítja el, hogy útra keljenek.

Ma is a dickensi hagyomány szerint ünneplik a karácsonyt az angolok? 

Sokan Charles Dickensnek és az ő 1843-ban megjelent Karácsonyi ének című regényének tulajdonítják azt, hogy ezt a jeles napot abban a formában, olyan világi rítusok szerint ünnepelik meg manapság is Angliában, ahogy az a könyvben szerepel.

Ilyen volt a szenteste az első világháborús lövészárkokban 

Két évvel ezelőtt, komoly, egyszersmind komor ünnepségek keretében emlékezett meg a világ nyugati fele az első világháború befejezésének századik évfordulójáról. A legtöbbet szenvedett országokban, Angliában, Belgiumban, Franciaországban a téma ma is napirenden van, és nem csak történészi körökben. A HistoryExtra.com most egy érdekes összeállítást közölt arról, hogy milyen volt a karácsony a nagy háború négy éve alatt, hogyan ünnepeltek, miféle ajándékokkal kedveskedtek egymásnak a korabeli Angliában az egyszerű polgárok, és a fronton a katonák.

A vírust nemigen érdekli majd a karácsonyi lazítás 

Szentestére felfüggeszti a kormány a kijárási tilalmat, abban azonban nem lesz változás, hogy családi rendezvényt nem lehet 10 fő fölött tartani. Lapunk összegyűjtötte azokat a biztonsági ajánlásokat, melyeket mindenképpen érdemes betartani, ha összegyűlik a fa alatt a család.

Idén mi is megpillanthatjuk a betlehemi csillagot 

Négyszáz év után idén ismét tanúja lehetünk annak az égi csodának, amit már egyszer Betlehemben is megtapasztaltak állítólag a Háromkirályok: a Jupiter és a Szaturnusz annyira közel látszanak majd egymáshoz, hogy szinte összeolvadnak. Negyed hét körül tekintsünk fel az égre, hátha mi is megpillanthatjuk a tüneményt.

Az emberi érzékelés határait feszegetik 

Első alkalommal rendeztek Magyarországon olyan kiállítást, ahol is az úgynevezett intelligens és interaktív textileké volt a főszerep. A szentendrei Új Műhely Galériában most a technológia és a textil találkozásának lehettünk tanúi, a TechTextil, Intelligens és interaktív textilek nevet viselő kiállításon.

Karácsonyi ajándékozás a COVID árnyékában 

A karácsony hagyományosan az az ünnep, amikor szívesen ajándékozunk egymásnak könyvutalványt, vagy éppen éves operabérletet. A járvány második hulláma, és az előadások streamelt közvetítése viszont ezt a jó szokásunkat is alaposan átírhatja. Összeállításunkban egy könyvkiadó kreatív igazgatóját, a Bábszínház igazgatóját és az Operaház sajtófőnökét kérdeztük.

Lockdown Németországban - videóinterjú egy kint dolgozó magyarral 

Szerdán Németország is bezárt, az ottani lockdown szigorú intézkedései pedig több tízezer magyar munkavállalót érintenek közvetlenül. Hogy pontosan hogyan is élik meg ezt a nem mindennapi helyzetet, hogy tervezik a karácsonyt, és miként reagálnak arra, hogy az ünnepekre nem tudnak hazautazni, nos ezekről kaptunk első kézből tájékoztatást egy ott élő és dolgozó magyartól. Bándi Zsolt egy közép-németországi hulladékfeldolgozó üzem projektvezetője, és 30 magyar munkájáért felel a cégnél. (A videóinterjú csütörtökön készült, a szigorító intézkedéseket pedig szerdán vezették be Németországban.)

Magyar építésziroda is versenyben van a sencseni „Müpa” tervpályázatán 

A magyar Zoboki Építésziroda három neves építésziroda mellett a világhírű Zaha Hadid építészirodával is versenyben van még a sencseni „Müpa”-ra kiírt nemzetközi tervpályázaton. A kiírók várhatóan 2021. februárban hirdetik ki a végső győztest. A tét egyáltalán nem kicsi, a Nemzetközi Előadóművészeti Központ becsült beruházási értéke 80 milliárd forint, míg a pályázat nyertese tervezői megbízást, vagy 90 millió forintnyi pénzjutalmat kap.

Ausztrália legnépesebb államában egy hónapja nincs egyetlen fertőzött sem 

Victoria a második legnépesebb állam Ausztráliában, népessége több mint 6,3 millió, körülbelül kétharmada Magyarország népességének. Itt a legdurvább napokon 700 új koronavírusos esetet regisztráltak, Magyarországon ez a szám az elmúlt egy hétben minden nap túllépte az ötezret. De nem is ez a legérdekesebb adat, hanem, hogy az ausztrál államban több mint egy hónapja nem regisztráltak egyetlen új megbetegedést sem. Ez annak köszönhető, hogy Victoria vezetése a járványgörbe laposítása helyett inkább megpróbálta teljesen lenullázni a megbetegedéseket. Egy melbourne-i magyarral beszélgettünk az elmúlt időszak megélt nehézségeiről.

Mondrian szekrény és jenga asztal a fiús apartmanban 

Adva van egy klasszikus beosztású lakóparki ingatlan, és hozzá az igény: készüljön egy fiús otthon apának és a két kamaszodó gyereknek. Csinkov Barbara belsőépítész megtalálta a módját, hogy mindhármójuknak a kedvére tegyen: lett egy home office, lett egy Lego szoba, és lett egy helyiség a jenga megszállott másik fiúnak is.

Hangszórókábelből láthatósági táska 

A Metropolitan University, ismertebb nevén a METU végzős tervező hallgatói évről évre megmutatják, mire is jutottak tanulmányaik során. A friss dizájn termékeket azonban eddig csak az egyetem közvéleménye láthatta, idén viszont a nagyközönség is megcsodálhatta a végzettek produktumait a FISE, a fiatal iparművészek galériájában. Egyikük, Tsur Dorina újrahasznosított alapanyagokból készített láthatósági táskákat.

Megindult az utolsó roham az OKJ-s képzésekért 

Az év utolsó napjával megszűnik az OKJ-s képzések eddigi rendszere, és jövőre már csak az eddigieknél nehezebben, esetenként hosszabb idő alatt lehet majd csak államilag elismert szakképesítéshez jutni. A december azonban még nyitva áll: aki akar, még gyorsan jelentkezzen az év végéig élő szabályozás szerint. Ostromolják is az érintett felnőttképző intézményeket a jelentkezők. Vezetőket kérdeztünk a helyzetről.

"A régi világ már soha nem jön vissza" - videóinterjú Kerekes Viktóriával és Horgas Péterrel 

Egy színésznő és egy díszlettervező, akik az eredeti szakmájuk mellett manapság lakásfelújítással és kertépítéssel is foglalkoznak. Részben jövedelem kiegészítésként, de nem csak azért. Sőt! Úgy látják, hogy a járvány olyan mélyreható társadalmi változásokat indított el, hogy eddigi életünket már nem folytathatjuk tovább, és a közösségi cselekvés terén kell új utakat keresnünk. Videóinterjúnkban is erről beszéltek.

Beleszagolhatunk régi korokba? 

Elmúlt korok európai illatainak enciklopédiáját tervezi létrehozni egy nemzetközi kutatócsoport. A tudósok a pestisjárvány elleni védekezésre használt illatoktól a dohány illatáig minden "történelmi szagot" össze akarnak gyűjteni.

Friss hús a kémcsőből 

Először kerülhetett az ebédlőasztalra tisztán laboratóriumi körülmények között előállított hús Szingapúrban. Hogy milyen ízűek a csirkefalatkák, arról nem sok szó esik a híradásban - vélhetően hasonlóak az eredetihez -, annyi azonban már most biztos, hogy a biotechnológiai fejlesztések egy újabb fontos állomásához érkezett el az emberiség.

A Trump család utolsó karácsonya a Fehér Házban 

Úgy tűnik, hogy Donald Trump végül mégis beadta a derekát és szabad folyást enged a hatalomátadás menetének. Persze, szokásához híven ezt is egy keresetlen Twitter bejegyzésben jelentette be, de ez nem változtat a lényegen. Januárban már új lakója lesz a Fehér Háznak és indulhat a költözés is.

"Egyetlen generáció alatt tettünk tönkre mindent" - videóinterjú Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval 

Egy élet a bolygónkon címmel fut hetek óta a Netflixen David Attenborough rendkívül személyes filmje arról, hogyan pusztítjuk el magunk körül szisztematikusan a természeti környezetet. Ez a fajta vészkiáltás talán felhívja az emberek figyelmét arra, hogy immár a 24. órában vagyunk, és ha nem teszünk semmit, akkor nem csak gyerekeink és unokáink, de mi magunk is megélhetjük a következő "tömeges kipusztulást". A lehetséges forgatókönyvekről beszélgettünk Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval.

Miért ne söpörjük le azok érveit, akik tartanak az oltásoktól 

Nem biztos, hogy azok, akik elutasítják az oltásokat, mind valamifajta összeesküvés elmélet megveszekedett hívei. Lehet, hogy csak a rossz történelmi tapasztalatok táplálják félelmeiket. Lessünk be a múlt kulisszái mögé, és talán az ódzkodókat is jobban megértjük.

Hogyan mondjunk nemet a meghívásokra a járvány idején? 

Az ünnepek közeledtével már szerveződnek a nagy családi, baráti összejövetelek. Sokan tartanak azonban a fertőzésveszélytől, de megfelelés kényszerből, vagy egyéb okokból félnek a meghívást visszautasítani. Következzen számukra néhány praktikus tanács.

Megszűnik a Barátok közt? 

Huszonkét év után véget érhet Magyarország legrégebben vetített televíziós sorozata, a Barátok között. A sorozat már egy ideje lejtmenetben volt, a csökkenő nézőszám és a magas gyártási költségek már korábban is elgondolkoztatták az RTL Klub illetékeseit, de vélhetően a koronavírus-járvány is hozzájárult ahhoz, hogy felmerült a végső megszüntetés ötlete.

Szezonális nátha és koronavírus - angol tudósok vizsgálják az összefüggéseket 

Életünk során számtalan alkalommal fertőződhetünk meg olyan koronavírussal, melynek a következménye csupán egy könnyen kiheverhető, egyszerűbb megfázás lesz. Most angol kutatók azt vizsgálják, hogy azok, akik ilyen betegségen korábban átestek, vajon kellő immunitást szereztek-e a COVID-19 ellen is.

Nobel-díjasokon múlik egy ország sikeressége? 

Pontosan 125 évvel ezelőtt alapította a Nobel-díjat a svéd kémikus és feltaláló, Alfred Nobel. 1895. november 27-én kelt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a tudomány kiválóságai. Az összeg jelenleg kilencmillió svéd korona, azaz körülbelül 305 millió forint - a díj eszmei értéke felbecsülhetetlen.

Idén elmarad a karácsony? 

Pontosan egy hónap múlva karácsony, de akármilyen intézkedéseket hoznak is addig, egészen biztos, hogy az idei ünnep nagyon más lesz, mint a korábbiak. A fő kérdés, hogy szenteste összegyűlhet-e a család a fa körül? Angliában egyszer betiltották a karácsony megtartását, amiből olyan komoly felfordulás lett, hogy még az ország államformája is megváltozott.

Világíthatnak a kerékpárutak a Dunakanyarban 

Kísérleti jelleggel világító szemcséket kevertek a Duna-menti kerékpárút burkolatába Esztergomnál, mintegy 230 méteren. A próbaüzem tapasztalatai alapján, az úthasználók észrevételeit figyelembe véve döntenek majd arról, hogy a technológiát további szakaszokon is alkalmazzák-e.

"Alkotni csak szabadságban lehet" - videóinterjú Koncz Zsuzsával 

A napokban vehette át Budapest díszpolgára címét Koncz Zsuzsa előadóművész, és a napokban jelenik meg új lemeze, a Szabadnak születtél is. A városról és a város nyújtotta szabadságról beszélgettünk a művésznővel.

Ki a jobb sofőr, a férfi, vagy a nő? 

Ugye téged is izgat a kérdés: vajon a nők, vagy a férfiak vezetnek ügyesebben? A válasz a cikkünkben, ami vagy boldoggá fog tenni, vagy mérges leszel. Ez vállaltan a nemek csatája!

Elhunyt az Omega legendás billentyűse 

Egy ikonnal ismét szegényebbek lettünk: hosszas betegség után elhunyt Benkő László, az Omega együttes alapítója.

Diana interjú - a BBC 25 év után ismét kivizsgálja az ügyet 

Miközben épp tegnap jött ki a Netflix egyik régóta várt sorozatának új évada, a Korona, addig a brit közszolgálati csatorna, a BBC független és teljes körű kivizsgálást indít a közeljövőben Diana hercegné 1995-ös interjúja ügyében. A hercegnő öccse, Earl Spencer azzal vádolta meg a BBC riporterét, Martin Bashirt, hogy annak idején hamis dokumentumokkal és megtévesztő módszerekkel tudott csak a királyi család közelébe jutni, és ennek köszönhetően készíthette el a világhírű interjút.

Miből él a magyar színész? 

Bár az SzFE-na a vészhelyzet kihirdetésével kényszerűségből a tiltakozók is időlegesen visszavonulót fújnak (legalább is az épületet elhagyják), ez a több hónapos közjáték arra mindenképpen alkalmat szolgáltat, hogy megnézzük, azok, akik kikerülnek az egyetemről, milyen lehetőségekkel vágnak neki az életnek, színészként miféle megélhetésük lehet, társulati tagként vagy szabadúszóként. Mit kínál számukra a szinkron, a reklámipar, és milyen esélyeik lehetnek – anyagilag is – ha bekerülnek egy nagyjátékfilm forgatására.

Művészetterápiával a karantén okozta depresszió ellen 

Már a járvány első hulláma is sokakat megviselt lelkileg: a bezártság, a magunkra hagyatottság egyfajta kommunikációs űrt kényszerített ránk. Akkor sokan fordultak a technika legújabb vívmányaihoz, úgy tűnt, hogy például a videóchat megváltást hozhat. Mára azonban kiderült, hogy ez is kevés a boldogsághoz, egy amerikai művészetterapeuta ezért azt ajánlja alkossunk felszabadultan, a 'flow' megváltást hozhat.

Mácsai Pál: "A streamelt előadások a járvány után is velünk maradnak" - videóinterjú 

Az Örkény Színház már a mostani őszi szezonnak is úgy ment neki, hogy a hagyományos előadások mellett számos darabot streamelve is közvetítettek a nézőknek. A legutóbbi veszélyhelyzeti intézkedések miatt a színház most bezárt, maradt a streamelés, amiről Mácsai Pál igazgató úgy nyilatkozott, hogy bár ma még ez a forma gyerekcipőben jár, körülbelül ahhoz hasonlítható, mint ahol a film tartott a Lumiere fivérek idején. Szerinte ez megmarad a jövőben is, és hasonló pályát fog befutni, mint amit a filmművészet produkált a kezdetektől mostanáig. Sikerre van ítélve.

Az afrikai sajtó képzelt híradása az amerikai választásokról 

Mivel Trump a komoly döntéseit is a Twitteren közölte, és mert még mindig nem ismerte el vereségét, aktuális lehet, ahogyan egy Nairobiban dolgozó újságíró, Patrick Gathara is Twitterén karikírozta ki az amerikai elnökválasztást.

Mennyire változtatja meg városainkat a COVID-19? 

A pandémia nem fogja megváltoztatni városainkat, viszont felgyorsítja azokat a trendeket, amik már a vírus megjelenése előtt is megfigyelhetők voltak – állítja Norman Foster. A világhírű brit építész gondolatait az ENSZ polgármestereinek fórumán fejtette ki. Az eseményen 39 város képviselője vett részt online vagy személyesen, köztük Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is.

Amerikai elnökválasztás: itt az első női alelnök 

Először tölti be az egyik legmagasabb amerikai közjogi méltóság tisztségét egy nő, aki ráadásul fekete és ázsiai-amerikai származású. Ő Kamala Harris. Ismerjük meg!

Napi egy alma az orvost távolt tartja 

Egyes élelmiszerek fogyasztása jótékony hatással van a magas vérnyomásra. Ezt bizonyos jelekből eddig is sejtettük, de most egy angol kutatás tudományos bizonyítékokkal is szolgált.

Egy nem mindennapi politikai életút - megjelent Rajk Júlia életrajza 

A magyar történelem nem bővelkedik kiemelkedő női politikusokban, de még ők is gyakran feledésbe merülnek a hazai emlékezetpolitikai csatározásokban. Pető Andrea a bécsi CEU történésze Rajk Júliáról megjelent életrajzában arra tesz kísérletet, hogy az árnyékból ( magának a könyvnek is Árnyékban a címe) a napvilágra hozza Rajk László özvegyének igencsak rendhagyó politikai életútját.

Több, mint 8 millió első választó adta le voksát Amerikában 

Több korábbi rekord is megdőlt a mostani amerikai elnökválasztás során. Most küldték el legtöbben szavazatukat levélben, az első alkalommal az urnához járulók száma is rekordot döntött, ugyanúgy, ahogy az összes választó száma is, pedig a jelöltek életkoráról akkor még nem is beszéltünk.

A tengeri emlősök védelmében óvatosabban hatástalanítják a világháborús bombákat 

Az Egyesült Királyság körüli tengerfenéken megbúvó második világháborús bombák felrobbantásának egyszer, s mindenkorra véget kell vetni, hogy ne folytatódjon a bálnák és delfinek értelmetlen pusztítása - hívják fel a figyelmet a problémára civil szervezetek. Most egy új technológia révén lehetőség kínálkozik arra, hogy a korábbinál jóval csendesebb módon szabaduljanak meg ezektől a veszélyes tárgyaktól.