Négy héttel a november 3-án rendezett amerikai elnökválasztás után Washingtonban végre hivatalosan is megkezdődhet a hatalomátadás folyamata – erről az illetékes amerikai szövetségi hatóság vezetője levélben értesítette Joe Biden megválasztott elnököt.
Donald Trump, január 20-ig hivatalban lévő elnök ezzel csaknem egy időben a Twitteren közölte: jóváhagyta, hogy az illetékes kormányügynökség megkezdje a kormányzati hatalom átadásának-átvételének hivatalos eljárását.
A maga közvetlen módján, egyszerűen a keresztnevén szólítva a szövetségi hatóság vezetőjét, ez írta:
„Nemzetünk érdekében javaslom Emilynek és munkatársainak, hogy tegyék meg azt, amit meg kell tenniük a (hatalomátadási) protokollnak megfelelően.”
Trump kabinetje ezidáig blokkolta a hatalomátadás folyamatát, nem engedték hozzáférni Bidenéket a következő elnöknek járó anyagi forrásokhoz és hírszerzési anyagokhoz, sőt, az USA külügyminisztériuma még a külföldi gratuláló leveleket sem továbbított a demokrata elnöknek.
Trump a választás éjszakájától nem volt hajlandó elismerni a vereségét, szinte minden megszólalásában a csalásvádat hangsúlyozta - és ezzel még most sem hagyott fel.
Egyesült Államok törvényeinek megfelelően ugyanakkor van protokoll arra nézve, hogy Joe Biden úgy is átveheti a hatalmat, ha Trump soha nem ismeri el a vereségét.
Birtokháborítás?
A vereséget elismerő telefonhívás a vesztestől az elnökválasztás győztese felé szokás, de ez sem előírás. Ennek mellőzése az elnökválasztások modern történetében még nem fordult elő, de Trump már korábban is számos alkalommal felrúgta a tradíciókat.
Azonban idővel jogilag kötelező engedélyeznie a szükséges hivatali előkészületeket Biden hatalomátvételéhez, ha az elektori kollégium szavazott, és azt a kongresszus is jóváhagyta. Ez utóbbi pedig idővel kötelező jelleggel meg is fog történni.
Onnantól a folyamat mindenképpen halad tovább, függetlenül attól, hogy Trump személy szerint elismeri-e valaha Biden győzelmét, vagy sem.
Ha Trump végképp megmakacsolná magát, akkor valószínűleg a védelmét ellátó Secret Service-nek kellene kivezetnie a Fehér Házból, erre mondták korábban Biden jogi csapatából, hogy kénytelenek lennének birtokháborítóként eljárni vele szemben január 20. után.
A költözés
Az új elnök legkorábban a beiktatás napján, és akkor is csak délben lépheti át a Fehér Ház küszöbét. Addig a pillanatig minden addig felmerülő hivatalos ügyet is egy külső helyszínről kell irányítania, szerveznie és bonyolítania.
A beköltözésre összesen 12 óra áll rendelkezésre, ez alatt az idő alatt kell kifesteni, kitakarítani, illetve beköltöztetni az új elnököt. Éjfélre azonban már rendnek kell lennie. Az újólag beköltöző elnöki családnak kell gondoskodnia arról, hogy korábbi lakhelyükről tárgyaikat, holmijaikat a Fehér házba eljuttassák, sőt ennek anyagi terheit is vállalniuk kell.
A „költöztetés” alatt az elnöki pár és családja a beiktatási ceremónián vesz részt, majd pedig az azt követő bálon van jelenésük.
A beköltözés után jöhet a „csinosítás”, a legendás ovális irodát mindenki ízlése szerint dekorálja, ki lehet cserélni a bútorokat, új képek kerülhetnek a falakra - Donald Trump első dolga volt például beköltözése után, hogy az összes függönyt aranyszínűre cserélte le.
Mivel az új elnök hozza a saját embereit, így 500 személynek kell megismerkednie rövid időn belül az új helyszínnel.
Új séf is kerül a konyhára, aki az elkövetkező elnök szája íze szerint fog majd főzni a Fehér Házban.
Az elnök első dolga beköltözése után – bár ez eléggé morbidul hangzik –, hogy megtervezze saját temetését, ha esetleg elhalálozna az elnöki ciklus alatt.
Azonnal frissítik a Fehér Ház munkatársai a kabinetszoba mellett található elnöki fényképgalériát is, és kikerülnek a falakra az új elnök fotói.
Kivételek, melyek nem a szabályt erősítették
Michael Wolff újságíró 'Tűz és düh: Trump Fehér Háza belülről' címmel írt leleplező könyvet a most leköszönő elnökről, melynek részletei még Trump beiktatása előtt kiszivárogtak és alaposan fel is bőszítették az elnököt.
Az újságíró szerint Trump nem élvezte a beiktatást: dühös volt, hogy az igazi nagy sztárok nem voltak hajlandók részt venni az ünnepségen, nem volt megelégedve a Blair House-i elhelyezéssel és láthatóan veszekedett a feleségével, akit folyton a sírás környékezett. A First Lady kommunikációs igazgatója mindazonáltal cáfolta a kettejük közötti nézeteltérést.
Az új elnök Wolff szerint először „ijesztőnek” találta a Fehér Házat. Külön hálószobába költözött – ilyenre a Kennedy-házaspár óta nem volt példa. Az elnök az első napokban két televíziót rendelt szobájába a már meglévő mellé, majd bezárkózott, amelyből némi összetűzése lett a titkosszolgálat embereivel, akik ragaszkodtak ahhoz, hogy bejuthassanak az elnök szobájába.
Melania Trump a modern amerikai történelemben az első first lady, aki nem a férjével együtt, azonnal költözött be a Fehér Házba. Melania és Barron Trump (Donald Trump kisebbik fia) az elnöki beiktatás után nem költözött Donald Trumppal együtt Washingtonba, hanem a New York-i Trump-toronyban lévő lakásukban maradt. Melania ugyanis nem akarta év közben átíratni a kisfiát másik iskolába. A 11 éves Barron évzáró ajándéka egyébként az volt, hogy vendégül láthatta osztálytársait a Fehér Házban egy süteményre.
Változások minden téren

Joe Biden győzelmével eldőlt az is, hogy négy évnyi szünet után ismét lesz hivatalos háziállat a Fehér Házban. Az elnöki állatoknak nagyon régi hagyománya van, Trump a kivételt jelentette ebben is, de Biden érkeztével két kutya is érkezni fog Washingtonba: Major és Champs. Sőt egy cicát is visz magával az új elnöki pár, amire George W. Bush óta nem volt példa.