Egyre nagyobb számban telepítenek szélerőműveket a part menti részeken, az építés előtt pedig a tengerfenékről minden veszélyes tárgyat, így a bombákat is el kell távolítani. A legegyszerűbb módszer eddig a robbantás volt, ezek száma azonban az utóbbi időben nagyon megnövekedett, holott ma már létezik olyan csendesebb, úgynevezett égető (tehát nem robbanó) technika, ami megkíméli a tengeri állatok egészségét, végső soron pedig az életét is - írja a Guardian.
A becslések szerint az Egyesült Királyság körüli tengerfenék mintegy 100 ezer tonna aknát és bombát rejt még manapság is. Ezek a második világháború emlékei, néhányukat véletlenül dobhattak a tengerbe, néhányuk pedig a támadás során nem robbantak föl.
Rendszeresen hatástalanítják őket, s szokásos módszer az, hogy a bomba mellett elhelyezett töltetettel együtt felrobbantják; becslések szerint évente 50 ilyen robbantást hajtanak végre.
A tengeri emlősök rendkívül érzékenyek a hangos zajokra, ők ugyanis a hallásukkal navigálnak és kommunikálnak. Egy 2015-ös tanulmány kimutatta, hogy a holland vizeken minden egyes robbantás 15, rosszabb esetben 60 delfint süketített meg.
Az angol Királyi Haditengerészet által 2005 óta alkalmazott alternatív módszer sokkal csendesebb; a deflagrációnak nevezett technika a bomba belsejében lévő robbanóanyagot egyszerűen elégeti. Egy a Nemzeti Fizikai Laboratórium által elvégzett legutóbbi teszt azt bizonyította, hogy a deflagrációs módszerrel végrehajtott égetéses bomba megsemmisítés komoly zajártalommal nem jár a tengeri emlősökre nézve.
A kampányt – hogy robbantás helyett ezzel a csendesebb technológiával semmisítsék meg a tengeri bombákat - számos jótékonysági szervezet, valamint Joanna Lumley színésznő is támogatja.