Amióta legális körülmények között is lehet pirotechnikai eszközöket vásárolni szilveszterre (erre egy 2003-as kormányrendelet adott lehetőséget), és a közterületen való durrogtatás is egyfajta népsporttá vált, azóta rettegnek a kutyatulajdonosok a jeles naptól.
Sokan megpróbálják ilyenkor a nagyobb városokból vidékre menekíteni házi kedvencüket, ám ma már annyira elterjedt az egész országban a robbantgatási kedv, hogy gyakorlatilag nincs olyan szeglete az országnak, ahol csendben és nyugalomban át lehetne vészelni az éjszakát.
A városi lakások, legyenek azok tömbházban, vagy éppen a kertvárosi övezetben, egyáltalán nem bírnak olyan helyiséggel, ahol ilyenkor el lehetne „rejteni” a négylábú jószágot. Gyakorlatilag egy teljesen hangszigetelt „pánikszoba” lenne erre a legalkalmasabb - na de valljuk be, ilyennel bizony csak kevesen rendelkeznek; a belső helyiségekbe pedig ugyanúgy eljut a robbanás zaja, mint az utcafronti szobákba. Nincs menekvés, az állatok, és gazdáik szilveszter éjszakáját a legnagyobb rémületben töltik már évek óta. Újévkor kóbor ebek grasszálnak őrült tekintettel az utcákon, és önkéntes állatvédők próbálják menteni a menthetőt és begyűjteni a megvadult ebeket, a gazdák pedig indulhatnak a menhelyekre, keresni őket.
Lehet, hogy a járvány most itt is rendet vág, és az átmeneti szabályozás tapasztalatai újragondolásra késztetik a törvényalkotókat.
Kijárási tilalom, állattartók, állatvédők
2020. november negyedikétől újbóli veszélyhelyzetet rendelt el a kormány a fokozódó járványhelyzet miatt, a rendelkezés szerint pedig este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom van, tehát mindenkinek haza kell érnie 20 óráig. Mentesülnek a kijárási tilalom alól a kutyatulajdonosok is, amennyiben sétálni viszik a kedvencüket. Fontos viszont, hogy a sétát a lakóhelyük 500 méteres körzetében kell, hogy megoldják, ha kilépnek a megengedett távolságon kívülre, a járőröző hatóságok megbírságolhatják őket.
Szilveszter éjszakára felmentést kapnak a kijárási tilalom alól az állatvédők is, hogy segíthessenek a bajba került kutyákon, jelentette be az állatvédelemért felelős miniszteri biztos. Ovádi Péter miután kijárta a Belügyminisztériumnál és a rendőrségnél a "könnyítést", felhívta a figyelmet, hogy az állatvédő is csak akkor lehet az utcán, ha bejelentés alapján befogást, vagy elhelyezést kell biztosítania; az állatvédők egységes megítélése érdekében fontosnak tartja, hogy ezzel senki ne éljen vissza.
Kertben, udvarban lehet, erkélyről viszont ne durrogtassunk
A járvány elleni védekezés miatt idén szilveszterkor is érvényes az esti kijárási tilalom. Ennek betartása miatt a kormány korlátozta a máskor amúgy engedélyezett tűzijáték árusítást és közterületi használatot. A hatályos kormányrendelet szerint konténerből nem, de boltból árulható ilyen termék, amit közterületen tilos, magánterületen viszont szabad használni.
Erről bővebben itt írtunk.
A szilveszter a kutya rémálma
A szilveszteri petárdák, tűzijátékok robbanása az állatok számára szinte elviselhetetlen zaj és fényhatással jár. A kutyák az ilyen zajokhoz nincsenek hozzászokva, talán először szembesülnek a szokatlan sivító, egyszerre több irányból érkező hanggal, melyet légnyomásváltozás is kísér. A kutya által megszokott zajoktól ez teljesen eltérő, könnyen életveszélyben érezheti magát, és emiatt pánikba esve megzavarodhat, elmenekülhet.
Jótanácsok
Mit tehetünk annak érdekében, hogy kutyánk viszonylag zökkenőmentesen átvészelje a szilveszter-éji riadalmat?
Ha kutyánk a korábbi években nem félt a hasonló zajoktól, ne bízzunk abban, hogy ez idén is így lesz. Készüljünk fel minden eshetőségre, bármikor előfordulhat, hogy a közelében, vagy váratlanul robbanó petárda megriasztja őt, és ha nem vagyunk elég előrelátók, könnyen elveszíthetjük kedvencünket.
Ha lehetséges, szilveszter éjjelén ne hagyjuk magára az állatot, az udvaron élő kutyát pedig engedjük be a lakásba, az előszobába, vagy garázsba, melléképületbe. Fontos, hogy a kiválasztott helyiség lehetőleg némileg hangszigetelt legyen, és felülről is zárt, mert a megrémült állat félelmében képes akár egy kétméteres kerítésen is átmászni, átugrani. Némileg megnyugtatóan hat a kutyára, ha érzi a gazda közelségét, ezért is jó magunk közelében tartani.
A kutya nyakán minden esetben legyen nyakörv bilétával, amin jól látható módon rögzítjük a gazda címét vagy telefonszámát. A nyakörv a befogását is segíti.
Lakásban tartott kutya esetében az esti sétát lehetőleg 18 óra előttre időzítsük. Szilveszter napján - de még jobb, ha december 30. és január 1. között - kizárólag pórázon vezessük kutyánkat a séta ideje alatt
Ha már a korábbi években is problémás volt a szilveszter éjszaka átvészelése, érdemes jó előre konzultálni állatorvosunkkal, aki szükség esetén levegőbe porlasztható feromonnal, vagy súlyosabb esetben nyugtatóval is elláthat minket.
Az empátia ebben a helyzetben is segít, ezért ne dorgáljuk, ne szidjuk meg a kutyát a viselkedése miatt, mert ezzel még inkább megzavarhatjuk. Ugyanakkor ne is sajnáljuk, mert ebben az esetben úgy érzi, oka van a félelemre, és még inkább elhatalmasodhat rajta a pánik. Legjobb, ha a gazda közömbösen viselkedik, amikor a kutya elkezd félni. Sok esetben bevált módszer, ha a kutya figyelmét eltereljük valami kellemes foglalatossággal. Például készítsük be kedvenc csemegéjét. Ha eljött az idő, nyugodt hangon szólítsuk a kutyát, és amikor kicsit ránk figyel, akkor dobjunk le egy falatkát a földre, lehetőleg a kutya közelébe, hogy felhívjuk rá a figyelmét. Ha jól csináljuk, egy idő után már egyre inkább erre figyel, mert rájön, sokkal jobb falatozni, mint félni!
Ha sikerült átvészelni a kritikus időszakot, és bírjuk az éjszakázást, hajnali 3-4 óra körül pórázon vezetve lemehetünk vele az utcára, vagy pórázon kiengedhetjük az udvarra a kutyát, hogy a dolgát elvégezhesse. Amennyiben még ekkor is rémült, inkább vonuljunk vissza a biztos menedékbe, és próbálkozzunk később. Amikor kutyánk megnyugodott, jelezni fogja a szükségleteit.
Jelek, hogy szorong a kutyánk
- remegés
- nyugtalanság
- destruktív viselkedés
- rejtőzködés
- lihegés, zihálás
- menekülési kényszer
- a szobatisztaság elvesztése
- a tűzijátékot meghallva nem akarja elhagyni az otthont
- hányás, hasmenés
- nem szűnő ugatás

Mit tegyünk, ha mégis megtörtént a baj?
Ne bízzunk abban, hogy a kutya magától hazatalál, az esetek többségében segítség nélkül nem fogja meglelni a visszavezető utat. Feltétlen vegyük fel a kapcsolatot a helyi állatmenhellyel! Mivel itt általában önkéntesek segítik a talált kutyák befogadását és örökbeadását, lehetőleg SMS-ben vagy e-mailben adjuk meg a kutyánk pontos paramétereit és az elérhetőségünket. Ezt megtehetjük már éjszaka is, hogy ha bejelentés érkezik hozzájuk, tudják jelezni nekünk, hol láttak a miénkhez hasonló kutyát.
Amint lehet, feltétlenül keressük fel a helyi ebrendészeti telepet is (gyepmester, sintér), mert az utcán befogott kóbor állatok oda kerülnek - és ha nem keresik őket, elaltatás vár rájuk...
Az állatvédők általában további tanácsokkal is ellátnak bennünket, hogy hol tudjuk keresni még elveszett kutyánkat. Helyi lapban feladott hirdetés, helyi rádióban (SMS-ben) elküldött felhívás, a környéken kifüggesztett plakátok mind segíthetnek abban, hogy visszakerüljünk hozzánk a kutyánk. Leggyorsabb talán a facebook, itt nagyon hatékony a 'Ments meg!' csoport.
A környék állatorvosi rendelőit is érdemes felkeresni, és engedélyt kérni, hogy a váróban kitehessük felhívásunkat. A szilveszter kapcsán, de úgy általánosságban is megfontolandó a mikrochip beültetése is kutyánkba, mert ebben az esetben a gyepmesteri telepen, állatmenhelyen, állatorvosnál, sőt még benzinkutakon is percek alatt be tudják azonosítani kedvencünket.
De a legfontosabb, hogy előzzük meg a sokkot kedvencünk és a magunk számára is!