Szarvas György cikkei

Ma hirdetik ki az egyetemi ponthatárokat, indul az albérlet-roham
Ma hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, és ezzel párhuzamosan azonnal meg is indul a roham az albérletekért. Ilyenkor persze minden érdekelt azt szeretné megtudni, hogy a hol és mennyiért tud szobát kivenni, emelkedtek-e az árak a tavalyihoz képest? Új szempont, hogyha az egyetemek, főiskolák ismét online oktatásra állnak át, a bérlők milyen feltételekkel tudják majd a már kibérelt lakásokat a lehető legkisebb veszteséggel a tulajdonosnak visszaadni. Az ingatlanos cégek is készülnek erre az alkalomra, elemzéseikkel próbálják segíteni az eligazodást. Írásunkban két cég adatait használtuk, számaik érdemben nem térnek el egymástól, és a fő megállapításuk egy mondatban is összefoglalható: Budapesten és vidéken is növekvő keresletre lehet számítani albérletfronton, az árak pedig idén már kevésbé lesznek borsosak, mint tavaly voltak.

Itt a nagy maszk-dilemma: amikor az önvédelem és a környezet védelme áll egymással szemben
A Covid-járvány ismét felhívta a figyelmet a műanyag hulladékok jelentős környezeti kockázataira. A vírushelyzetben használt és jelentős mennyiségű műanyagot is tartalmazó vizsgálati eszközök és orvosi maszkok az egyik legnagyobb környezetszennyezővé léptek elő. Az ellentmondás, úgy tűnik feloldhatatlan.

Klimt, Moser és Mucha textilek Budapesten
A lakberendezésben a textileknek fontos szerepe van. A jól megválasztott textíliák segítségével egy lakás stílusa, hangulata gyorsan átalakítható. A trendek két-három évente váltják egymást. Ám aki tisztában van a saját stílusával és ragaszkodik a magas minőséghez, nem feltétlen cseréli le a lakástextileket ilyen gyakran. Ők előszeretettel keresik fel Budapesten azt az üzletet, ahol, többek között, akár a Monarchia mesterei, Klimt és Mucha által tervezett anyagokat is talál.

Beszélő emléktábla
Negyven éve jelent meg Magyarországon a Beszélő című politikai és kulturális folyóirat. Erre hívja fel a figyelmet az az emléktábla, amit nemrég avattak fel Dunabogdányban. Annak a háznak a falára került a mementó, ahol 1981 és 1985 között illegálisan nyomtatták a kiadványt.

Újra reneszánszát éli a ruhakölcsönzés
Sokan gondolták úgy a divatszakma képviselői között, hogy a ruhakölcsönzés lehet a fast fashion ágazat - vagyis, hogy az egyik nap megvásárolt, aktuálisan divatos ruhadarabokat másnap már dobjuk is el - alternatívája. Egy frissen megjelent tanulmány szerint azonban pont az ellenkezője igaz: a rejtett költségek miatt a ruhakölcsönzés az egyik leginkább környezetszennyező tevékenységek egyike.

Utazz velünk Tajvanra
Vajas kenyér túra – így hívják azokat az újságírók számára szervezett utakat, ahová a vajas kenyéren kívül mást nem is kell vinnie a meghívottnak. Útiköltség, szállás, teljes ellátás biztosítva, a zsurnalisztának nincs más feladata, minthogy lehetőleg szépeket írjon a meghívó országról. Hiába, valamit, valamiért. Tajvani beszámolónk következik.

Magyar siker: gombából készült textil
A 8. Európai Quilt Triennálé harmadik helyét szerezte meg egy fiatal magyar textiltervező, Márföldi Dóra, aki a gombafonalakkal, vagyis egy nagyon környezetbarát anyaggal kísérletezve hozott létre textilszerű anyagot. Fércmű című munkájával érdemelte ki az elismerést Heildbergben.

A Kádár-rendszer mindenkit egyforma fürdőnadrágba öltöztetett
Tavaly ilyenkor jelent meg Kiss Noémi Balaton című novellás kötete, és pontosan rá egy évre, a könyvet most német nyelven is kiadták. az A novellafüzér a nyolcvanas évek Magyarországáról ad képet, erről a világról beszélgettünk az íróval.

Elveszett nemzedék - nehéz a szembenézés Kanadában is
Egyre nagyobb hullámokat vet Kanadában, hogy nemrég őslakos gyerekek tömegsírjaira bukkantak több egykori bentlakásos iskola területén. Az angol gyarmatokon gyakorlat volt, hogy a bennszülött gyerekeket az állam úgy kívánta a fehér társadalomhoz asszimilálni, hogy elszakította őket szüleiktől. Ausztráliában ők a Stolen Generation tagja, akik a mai napig traumákkal küzdenek a történtek miatt.

Így segített egy szigetszentmiklósi szépségszalon a Covid árvákon
Szigetszentmiklóst alaposan megütötte a Covid. Sok volt a haláleset a településen, és sokan szenvednek még ma is a betegség hosszútávú következményeitől. A Gyöngyhaj Szépségszalon munkatársai ezért is határozták el, hogy segítenek a bajbajutottakon. A múlt vasárnap olyan munkanapot szerveztek, amikor a szolgáltatásaikért csak adományt fogadtak el. A nap végére összegyűlt több, mint 2 millió forintot pedig szétosztották három érintett, gyerekes család között.
Nyáry Krisztián: a kulturális sajtó térvesztését a podcast pótolhatja
Eltűnnek lassan azok az írások, vagy éppen rádióműsorok, melyekből a reménybeli olvasók a frissen megjelent könyvekről tudtak eddig tájékozódni. Nyáry Krisztiánnal, a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatójával arról beszélgettünk, hogy miként képes a podcast átvenni, kiváltani ezt a szerepet. Arról is szót ejtettünk az interjú során, hogy a könyvolvasók – ideértve a hangoskönyv hallgatókat is – mennyire jelentenek komoly kereskedelmi célcsoportot marketing szempontból.
Utazz velünk Ausztráliába
Érdekel egy olyan ország, ahol a nagyvárosokat angol lordokról, míg az apró településeket a helyi őslakosok nyelvén nevezték el? Ellátogatnál egy olyan helyre, ahol még az ötvenes években is az volt népszámláláskor a szokás, hogy az őslakosokat és a juhokat egy kalap alá vették? Szeretnél a 16-os villamossal délutánonként kiruccanni a városi strandra? Ha mindezt személyesen is megtapasztanád, nos akkor irány Ausztrália. Egy kis kedvcsináló következik.
Hongkong is készül már a három T-re
Talán még sokan emlékeznek önök közül is az úgynevezett a három T-re, amikor is a szocialista kultúrpolitika irányítói szabták meg, mely művek támogatandóak, melyek tiltandóak, és melyek azok, melyeket elég, ha csak tűrni kényszerül a hatalom. Most valami hasonló rendszer kezd kialakulni Hongkongban is azután, hogy Kína letörte a több hónapos demokráciapárti tüntetéseket.
Nyomtass te is! - a tanult tehetetlenség legyőzhető
Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem működőképes. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Ezen a héten a XXI. század magyar szamizdat kiadványának útjára indítójával, a Nyomtass te is! mozgalom alapítójával, L. László Jánossal, a vidéki pártatlan tömegtájékoztatás fontosságáról és célkitűzéseiről beszélgetünk.
Teljes elszigeteltségben - a norvég tundra egy olasz világutazó szemével
A pandémia sok mindenre megtanított minket, többek között arra is, hogy az elszigeteltség lehet ugyanolyan természetes és magától értetődő, mint az állandó utazás, helyváltoztatás. Ezt tapasztalta meg egy fiatal olasz blogger, aki a járvány előtt alig volt odahaza, a Covid-zárlatot viszont egy 28 lakosú norvég településen élte meg. Kettő az egyben, mondhatnánk, de inkább olvassuk el a lány élménybeszámolóját a CNN tudósításában.
Állásajánlatokkal nyújt az IKEA segédkezet a magyarországi menekülteknek
Tavasz óta 10 új munkatárssal bővült a magyarországi IKEA csapata, ők azok, akik az áruház által elindított, és a menekültek integrálását célzó programban eddig sikerrel vettek részt. A svéd cég idehaza a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület segítségével indította el a kezdeményezést.
Oli úr is be lesz tiltva?!
Ma szavaz a törvényhozás az úgynevezett pedofilellenes törvényről, amit a kormánypártok melegellenes módosításokkal mostak össze. A törvényjavaslat, amellett hogy nagyon súlyos kérdéseket vethet fel elfogadása esetén, sok faramuci helyzetet is előidézhet. Így például a 18-as karika kerülhet egyes szereplők nemi identitása miatt a Dallastól a Vészhelyzeten át a Doktor House-ig, de extrém példaként ide vehetjük a Szomszédok című magyar teleregényt is, amelyben Bajor Imre Oli urat, a meleg fodrászt alakította.
Az önkéntes munkában gyakran a gyarmati logika él tovább
Mára a nyugati világban az önkéntes munka sajátos iparággá nőtte ki magát. Embertömegeket és hatalmas pénzeket mozgat meg. Az utóbbi időben azonban a mozgalommal kapcsolatban egyre gyakrabban hangzik el kérdés: segít, vagy inkább árt a jóindulatú "hozzá nem értés"?
Szörf a busztetőn - itt a legújabb brazil szabadidősport
Itt a legújabb őrület a brazil fiatalok körében: a helyi tömegközlekedési járművek oldalán csüngve, tetejére kapaszkodva imitálják a hullámlovaglás mozdulatait.
"Spermageddon" - eltúlzottak a félelmek?
Egy 2017-ben lezajlott világméretű kutatás eredménye azzal riogatott, hogy a férfitermékenységet komoly veszély fenyegeti a spermiumszám állandó csökkenése miatt. Egy újabb vizsgálat azonban most megkérdőjelezi az akkori megállapításokat; a Human Fertility folyóiratban májusban megjelent tanulmányban már azt is megkockáztatják a kutatást végző tudósok, hogy a módszertani hiányosságok miatt korábban túlszámlálták a spermiumokat, és most az – állítólagos – spermiumszám csökkenés ennek tudható be.
Mesék a zárkából - egy film, amit az élet írt
Már a Netflixen is megtekinthető Visky Ábel dokumentumfilmje, a Mesék a zárkából, amely nemrég nyerte el a legjobb magyar alkotásnak járó díjat a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon. Súlyos testi sértésért, rablásért elítélt apák írnak benne meséket otthon lévő gyerekeiknek, a történetekből pedig animációs filmek készülnek a fogvatartottak és gyerekeik szereplésével. Képesek-e a mesék áthidalni a civil élet és a börtön világa közti szakadékot? Milyen érzelmi változásokat indíthat el a közös alkotás élménye? A filmről Visky Ábel rendezővel beszélgettünk.
Hatalmas pusztítást okozna Skóciában, ha megismétlődne a 8000 évvel ezelőtti szökőár
Mindannyian emlékszünk talán arra, hogy mekkora pusztítást vitt végbe a 2004-ben bekövetkezett thaiföldi cunami. Egy friss kutatás most arra volt kíváncsi, hogy mekkora kárt okozna egy 8200 évvel ezelőtti szökőár, ami anno Skócia partvidékét sújtotta, ha ma következne be, Azért eláruljuk: borzasztó nagyot!
Konfliktusforrás lehet a szülők között, ha a pandémia miatt túlóvják csemetéiket
Ki gondolná, hogy az a tény, hogy a felnőttek megkaphatják a koronavírus elleni oltást, míg a gyerekek bizonyos kor alatt nem, sajátos konfliktusokat generálhat. No nem a szülő-gyerek viszonylatban, sokkal inkább a szülők között, de alaposan megterheli a gyerekek egymás közötti kapcsolatát is. Hátráltatja a barátságok kialakulását, és szétrobbanthat már kialakult baráti kapcsolatokat is.
Morze helyett megteszi akár egy pulóver is
Ismét egyre divatosabbá vált a kötés. Főleg a lockdown ideje alatt terjedt el, amikor a közösségi portálokon egyre-másra jelentek meg a különféle kihívások. Elődeink a szabadidő hasznos eltöltésén túl másra is használták a kötést: az egy sima, egy fordított alkalmas volt arra is, hogy titkos üzeneteket juttassanak célba a háborúk alatt.
Civil Negyed: Utcáról Lakásba! Egyesület
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A lakhatási válság és azon belül is a hajléktalan honfitársaink otthonhoz juttatásával foglalkozó Utcáról Lakásba! Egyesület munkájáról Szaniszló Judittal, az Egyesület Lakásügynökségének koordinátorával beszélgettünk.
Napilapból kiskert
Japánban egy olyan napilapot dobtak a piacra, melyből az olvasás után apró kertet is ültethetünk. Tipikus kettő az egyben, azaz olvassunk és kertészkedünk, mindegyik a javunkra válik. Ráadásul mi is tehetünk valamit környezetünk védelméért.
Civil Negyed: Közös Halmaz Alapítvány
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. A civil tevékenység nem a haszonról szól, kétirányú a hatása. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A XX. századi magyar történelmi traumák feldolgozására alakult Közös Halmaz Alapítvány munkájáról Varga Sárával, az alap oktatási projektvezetőjével beszélgettünk.
Tel Aviv, a Bauhaus kedvelőinek Mekkája
Cikkünk születésekor még javában zajlott Izrael és a Gázai övezetet uraló terrorszervezet, a Hamasz öldöklő rakétaháborúja, így a szerző gyakran elbizonytalanodott írás közben, vajon tényleg az ajánlott úti célok között érdemes-e szerepeltetni Izraelt. Az írás végére azonban éppen akkor került pont, amikor megszületett a két fél között a tűzszünet. Így talán elhárult a legfőbb akadály az elől, hogy az Életforma bakancslistájára felkerüljön a közel-keleti ország. Ugyanakkor rendhagyó ajánlattal állunk elő: nem az ókori műemlékekre hívnánk fel a figyelmet, sokkal inkább Tel Aviv 20. századi modernista építészetére. Irány tehát a "Fehér Város"! Utazz velünk – Izraelbe!
A női szempontok az építészetben
Ma már nehezen tudjuk elképzelni, de egészen a nyolcvanas évekig nem igazán érvényesültek a nők szempontjai a várostervezés során. A modern architektúra atyja, Le Corbusier által a háború után megalkotott arányrendszer, az úgynevezett Le Modulor a 180 centi magas férfiakat vette alapul, és mindent, kilincsmagasságot, lépcsőfokokat ehhez az ideáltípushoz tervezett. Negyven évvel ezelőtt azonban megjelent a Matrix, egy női dizájnercsoport, ők pedig mindent fenekestül felforgattak. Munkájukat most a londoni Barbican Centerben lehet megtekinteni.
Nagy bajban vannak a baristák és a somellier-k
Megbecsülni is nehéz, hány olyan munkavállaló van ma Magyarországon, akiknek az állása attól függ, a szagokat és az illatokat mennyire érzékelik jól. A koronavírus egyik legkorábbi jele, és hosszantartó következménye a szaglás és ízlelés képességének teljes, vagy részleges elvesztése. Utánajártunk, hogy a baristák, a sommelier-k és a cukrászok, azaz a három legérintettebb szakma képviselői miként élik meg mindezt.
Szeremley Huba - aki újrakalibrálta a badacsonyi hegy levét
81 éves korában meghalt Szeremley Huba, az ország egyik legsikeresebb borásza. Szeremley egykoron milliárdos vagyonának köszönhetően az egyik leggazdagabb magyar volt, az elmúlt években azonban meg kellett válnia vagyona egy részétől. Belekeveredett egy komoly rendőrségi ügybe is. Mi elsősorban híres badacsonyi borászként emlékezünk meg róla.
Ezer év, puha kötésben
Ízlelgessük a szót Bookazine. A tartalom könyvbe illően komoly, a forma pedig felgyorsult világunk követelményeinek megfelelően magazinos. A Kossuth Könyvkiadó most ebben a formában (is) közreadta a magyar történelem ezerszáz évét tárgyaló könyvsorozatát. A kiadványról Medgyesy Zsófiával, a sorozat szerkesztőjével beszélgettünk.
Nők, akik új irányt adtak az angol lapnak
Angliában egyáltalán nem szokatlan, hogy egy nyomtatott periodika két évszázadot is megérjen. Ilyenkor pedig ünnepelni szokás. A The Guardian ezt is hagyományaihoz méltó módon teszi; a lap mindig is az egyenlőség eszményét képviselte, most pedig visszaidézi azokat a pillanatokat a lap történetéből, amik valamilyen módon a nőkhöz voltak köthetők. Legyenek azok az események újságíró krónikásai, vagy éppen aktív szereplői.
Hiány van oxigénpalackokból
Arra kérik a nepáli hatóságok a Mount Everest hegymászóit, hogy a csúcsok meghódítása után ne hagyják a kiürült oxigénpalackokat a Himalája lejtőin, hanem hozzák vissza azokat, mert a koronavírus fertőzés terjedése miatt komoly hiány van belőlük a nepáli kórházakban.
Visszaadta Golden Globe díjait Tom Cruise
Évek óta komoly kritikák érik a Golden Globe díjat odaítélő Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetségét. A most napvilágra került korrupciós ügyek miatt számos művész, így Tom Cruise és Scarlett Johansson is elhatárolódott a szervezettől. A díjátadót 25 éve közvetítő NBC tévétársaság bejelentette, hogy 2022-ben nem sugározzák a gálát.
Kávéimádók utónév kalauza
A babavárás egyik izgalmas része a gyerek nevének kiválasztása. A döntést leggyakrabban az befolyásolja, hogy illeszkedjen a családnévhez, szépen csengő és a külföldiek számára is könnyen kiejthető legyen. Ám vannak olyan szülők, akik mindenáron valami különleges, egyedi nevet szeretnének adni csemetéjüknek. Egy kávéfogyasztást népszerűsítő internetes honlap nem kevesebbet állít, mint hogy sokan különböző kávéfajtákról nevezik el a gyereküket.
Nem mindegy, hány évesen válik egy férfi apává
A közvélekedés igencsak megengedő abban a kérdésben, hogy a férfiak hány éves korig vállalhatnak gyereket. Sokak kedvenc példája Chapliné, aki 73 éves volt, amikor utolsó gyereke megszületett. A tények azonban makacs dolgok, és érdemes számot vetni az "erősebb" nem esetében is azzal, hogy a kor előrehaladtával - bizony - csökken a termékenység.
Az elmúlt 40 évben a felére csökkent a férfiak átlagos spermiumszáma
Az évszázad közepére előállhat az rendkívüli helyzet, hogy a gyermeket tervező párok többsége arra kényszerül majd, hogy utódját mesterséges úton hozza világra. Az ok: egyre több olyan anyagot használunk a hétköznapokban, melyek a szervezetünkbe kerülve csökkentik nemzőképességünket.
Heti Betevő Egyesület: a laikus lelkesedés vitt minket
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. A civil tevékenység nem a haszonról szól, kétirányú a hatása. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Elsőként a Heti Betevő alapító tagjával, Nagy Emesével beszélgettünk az egyesületük munkájáról.
Védettségi igazolvány, mindennél fontosabb nekem...
A nyolcvanas években született egy dal, a Személyi igazolvány, melyben Bródy János ambivalens viszonyulását énekelte meg a hatósági okmányhoz. Mindenképpen szeretnénk elkerülni az erőszakolt párhuzamokat az oltás után kipostázott védettségi igazolványokkal, de azért talán érdemes visszaidézni a dal néhány sorát. Hallgassunk bele, egy próbát mindenképpen megér.
A globális felmelegedés segíti a régészek munkáját
Bármennyire is furcsa, a globális felmelegedésnek is lehetnek pozitív hozadékai. A lombardiai Bormio városában jövőre egy olyan kiállítás nyílik, ahol a tárlókba kerülő tárgyak teljes egészében a jég fogságából szabadultak, miután elolvadtak a Dolomitok gleccserei. Az első világháború egyik legöldöklőbb hadszíntere volt az olasz Alpok érintett hegynyúlványa, ahonnan most az olvadás miatt előkerültek az olasz és az osztrák-magyar hadsereg katonáinak személyes tárgyai, a hadfelszerelések, és bármennyire is szomorú, de a harcoló katonák maradványai.
Vuhan: tízezres koncerteken lazulnak a kínai fiatalok a Covid szülőhelyén
Több ezren vettek részt a hagyományos wuhani könnyűzenei fesztivál, a Strawberry Music Festival szombati nyitónapján. Az esemény különlegességét az adta, hogy ebből a közép-kínai városból indult el a pár hónap alatt a pandémiává fejlődő Covid-19, és ez az a milliós megacity, mely először szenvedte meg a teljes lezárást is.
Nero valóban nőgyűlölő volt, vagy csak annak állították be politikai ellenfelei
Május 27-én nyílik a British Múzeum nagyszabású Nero kiállítása, melynek keretében történészek és kurátorok arra tesznek kísérletet, hogy megmutassák a "véres kezűként" elhíresült császár valódi arcát.
Gates házaspár - a válás után is a jótékonykodáson a fő hangsúly
A Gates házaspár válása nem csak a család magánéletét befolyásolja, de a pár hatalmas vagyona miatt hatása lesz az üzleti élet, az oktatás, a közegészségügy, a civil társadalom, de a jótékonykodás egész világára is. Amerikai leggazdagabb emberei már 2010-ben vállalták, hogy a vagyonuk felétől, még az életükben megválnak, és a hatalmas összeget jótékony célokra fordítják. A kezdeményezéshez eddig már 170 dollármilliárdos csatlakozott. Az egyik kivétel Jeff Bezos, akinek a vagyona a legutóbbi becslések szerint is ma már meghaladja a volt Microsoft vezér korábbi vagyonát.
HellóAnyu! - videóinterjú Lipták Orsival
Civil kezdeményezéseket bemutató új sorozatunkban ma a HellóAnyu! Kávézó és közösségi térrel ismerkedhettek meg. A kezdeményezés eredetileg a gyesen lévő kismamáknak kívánt segítséget nyújtani olyan programokkal, melyek kimozdítják a négy fal közül az érintetteket. Erre a fajta szolgáltatásra a lockdown idején kifejezett igény is volt, de pont ez az, amit nem tudtunk adni - mondja Lipták Orsi alapító. Nehéz helyzetben vannak, ugyanis duplán szenvednek a járványhelyzet intézkedéseitől. A HellóAnyu! ugyan vállalkozás, úgynevezett társadalmi vállalkozás, de ahhoz túl kicsik, hogy támogatott hiteleket vegyenek igénybe. Ugyanakkor nem klasszikus civil szervezet, így az őket megillető szubvenciókra sem jogosultak. Csak a partnereik támogatásának köszönhető, hogy nem adták fel.
Videóinterjú Kapitány Ivánnal A mi kis falunk újabb évadáról
Jó hír "A mi kis falunk" rajongóinak, hogy Pajkaszeg lakóira új kalandok várnak, elkezdődött ugyanis a sorozat 6. évadának forgatása. Az RTL-Klub egyik legsikeresebb szériájának rendezőjét, Kapitány Ivánt kérdeztük a részletekről.
Ki lehet-e rúgnia a cégtől a vírustagadó munkavállalót?
A jelenlegi járványhelyzet alatt sokan vesztették el munkahelyüket, főleg gazdasági okok miatt. Kevesen gondolnák azonban, hogy az elbocsátásnak, felmondásnak más indoka is lehet. A munkajog - szigorú körülmények megléte esetén - lehetőséget ad arra, hogy vírustagadó, oltásellenes alkalmazottól is megváljanak a munkaadók.
Sztálinváros eredetileg Mohácson épült volna fel
Rendőri intézkedésre volt szükség a minap Dunaújvárosban a Dunaferr tulajdonosai közötti összetűzés miatt. Az acélmű - rendszerváltás óta tartó - hányatott sorsa vélhetőleg ezzel a mostani közjátékkal sem ér véget. A nagyszabású ipari létesítmény története már a kezdetekkor zökkenőkkel indult. Kevesen tudják, de Sztálinvárost eredetileg Mohácson tervezték felépíteni, és csak a Tito vezette Jugoszláviával való konfliktus miatt lett a helyszín a Budapesthez közelebbi Dunapentele.