Tom Cruise három Golden Globe szobrát is visszaadta, miután komoly kritikák fogalmazódtak meg a díjat odaítélő szervezettel, a Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetségével (Hollywood Foreign Press Association, rövidítve HFPA) kapcsolatban.
A HFPA azt követően került támadások kereszttüzébe, hogy a Los Angeles Times a szervezettel kapcsolatba hozható korrupciós ügyeket tárt fel, a tagokat alkalmatlansággal és hozzá nem értéssel vádolta meg, és azt is a társaság szemére vetették, hogy diszkriminálják a színebőrű filmkritikusokat.
A szervezet tagjainak száma sosem érte el a százat , jelenleg is mindössze kilencvenen vannak; összehasonlításul: az Oscar-díjra javaslatot tevő Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagjainak száma 2018-ban 8500 volt.
1997-ben a tagság főállásban dolgozó újságíróinak az aránya 25 százalék körül mozgott, a többiek csak az "évi négy cikk leadása" feltételt teljesítették, jellemzően marginális lapok, vagy kis piacot lefedő periodikák számára.
A szervezet ritkán vesz fel új tagokat, ezért például 1997-ben ellenszervezet is alakult International Press Academy néven.
A szövetség összetételével kapcsolatos kritikák középpontjában már régóta az áll, hogy a tagság egyáltalán nem reprezentálja a filmművészettel foglalkozó nemzetközi újságíró társadalmat.
Az évek óta tartó belterjes működés elleni tiltakozásul az NBC bejelentette, hogy 2022-ben nem közvetítik a díjátadó ünnepséget. Amennyiben a szervezet végrehajtja a tervezett reformokat, úgy 2023 januárjában az amerikai tévécsatorna ismét hajlandó lesz sugározni a műsort. – nyilatkozták.
Az NBC 1996 óta mutatja be a díjátadót, és a csatorna HFPA-nek évente mintegy 60 millió dollárt fizet a jogokért.
Az elmúlt héten számos stúdió, publicisták és sztárok, köztük Scarlett Johansson is elhatárolódott a HFPA-tól.
Közel 100, filmipart képviselő PR-cég közölte, hogy tartózkodnak a HFPA által szervezett eseményektől, beleértve a sajtótájékoztatókat is, mindaddig, amíg a szervezet nem hajt végre lényegi változtatásokat működésében.
A Los Angeles Times-ban megjelent írásban részletesen bemutatják, hogyan udvaroltak a stúdiók az újságírószervezet tagjainak, ami köztudomásul a korrupció melegágya, valamint, hogy a fekete újságírók előtt miféle akadályok tornyosultak munkájuk során.
A cikk megjelenése óta egyébként a HFPA volt elnökét, Phillip Berkot kizárták a szervezetből.