Nepál annyira híján van az újrahasznosítható oxigénpalackoknak, hogy a helyi hatóságok arra kérik a Mount Everest hegymászóit, illetve segítőiket, a serpákat, hogy hozzák vissza a kiürült palackokat, ahelyett, hogy a hegy lejtőin hagynák.
A kérés azután fogalmazódott meg, hogy a hegyi királyság komoly küzdelmet folytat a járvány második hullámával.
Az ország több mint 700 hegymászónak adott ki engedélyt az április-májusi idényben a 16 himalájai csúcsra ; az intézkedés nem titkolt célja az volt, hogy ismét Nepálba csábítsák a turistákat, fellendítve ezzel az egyik legjövedelmezőbb helyi iparágat.
A Nepáli Hegymászó Szövetség (NMA) felkérte a hegymászókat, hogy segítsenek Nepálnak a Covid-19 leküzdésében; az ország törékeny egészségügyi rendszere ugyanis komoly nehézségekkel küzd.
Kul Bahadur Gurung, az NMA vezető tisztviselője szerint a hegymászók és a sherpák ebben a szezonban legalább 3500 oxigénpalackot szállítottak. A kiürült palackokat az expedíciók végén gyakran a lavinákba temetik, vagy pedig a hegy lejtőin hagyják.
"Felhívjuk a hegymászókat és a serpákat, hogy ha csak lehetséges, hozzák vissza az üres palackokat, mivel azok újratölthetők és felhasználhatók a koronavírusos betegek kezelésére."
- mondta Gurung.
Múlt hét végén Nepál napi 8777 újabb fertőzöttről számolt be, ami az április 9-i szám 30-szorosa. A kormányzat által közölt adatok szerint összesen 394 667 fertőzöttet tartanak nyilván az országban, és 3720 haláleset történt.
Számos katmandui magán-, és állami kórház közölte, hogy oxigénhiány miatt már nem tudnak több beteget ellátni, ugyanis hiány van mind gázból, mind pedig a tartályokból.
„25 ezer oxigénpalackra volna szükségünk most azonnal, hogy segíteni tudjunk az embereken. ”- mondta Samir Kumar Adhikari, az egészségügyi minisztérium tisztviselője.
Nepál már Kínához fordult segítségért, hogy küldjenek 20 ezer palackot - mondta egy másik tisztviselő.
Nepálnak mindössze 1600 intenzív terápiás ágya és kevesebb mint 600 lélegeztetőgépe van a 30 milliós lakosság számára - írja az ActionAid Nepal.
Prakash Thapa, az ország délnyugati részén fekvő nepalgunji Bheri kórház orvosa szerint a betegek a földön és a folyosókon fekszenek. "Eddig sikerült úrrá lennünk a nehézségeken, de a ha nem enyhül a járvány, akkor segítség nélkül aligha tudjuk kezelni a helyzetet" – tette hozzá.