Életforma.hu

KUL-TOUR

Elveszett nemzedék - nehéz a szembenézés Kanadában is

Egyre nagyobb hullámokat vet Kanadában, hogy nemrég őslakos gyerekek tömegsírjaira bukkantak több egykori bentlakásos iskola területén. Az angol gyarmatokon gyakorlat volt, hogy a bennszülött gyerekeket az állam úgy kívánta a fehér társadalomhoz asszimilálni, hogy elszakította őket szüleiktől. Ausztráliában ők a Stolen Generation tagja, akik a mai napig traumákkal küzdenek a történtek miatt.

Viktória és Erzsébet királynő szobrát is ledöntötték a kanadai Winnipegben, miután nemrég őslakos gyerekek tömegsírjaira bukkantak több egykori bentlakásos iskola területén.

Június elején találtak először 215 jelöletlen sírt Kamloops városában egy egykori bentlakásos iskola területén, ahova az őslakos gyerekeket vitték, de az egyházi intézmény nyilvántartásában nem volt jelölve a haláluk. Június 24-én újabb, nagyjából 751 jelöletlen sírra bukkantak Kanada Saskatchewan tartományának dél-keleti részén, az egykori Marieval Indián Bentlakásos Iskola mellett. Az még nem derült ki, hogy pontosan mi miatt hunytak el a gyerekek, de a kamloopsi iskola vezetője 1910-ben arra panaszkodott, hogy a kormány nem biztosít elég forrást a diákok élelmezésére.

A szobordöntők narancssárga pólót viseltek, a szobor talapzatára vörös gyerekkéz lenyomatokat ragasztottak ki, és odaírták, hogy: „Egykor gyerekek voltunk” és „Hozzátok haza őket!”

Ausztráliában is valami egészen hasonló zajlott

1910 és 1970 között Ausztráliában hivatalos, állami politika rangjára emelkedett az a gyakorlat, hogy az őslakos gyermekeket kiemelték családjuk köréből, nevelőotthonokba adták őket, sokukat fehér családok fogadták örökbe. Mindez pedig olyan mértékű traumát okozott az érintettek körében, de társadalmi szinten is, hogy az a mai napig feldolgozhatatlan veszteséget jelent az egész ország számára.

Gyermekkéz lenyomatok. Egy erős szimbólum. (Fotó: depositphotos.com)

The Stolen Generation – magyarul talán elveszett nemzedékként fordítható a kifejezés. Így nevezik ma már annak a nemzedéknek a tagjait (de tulajdonképpen az egész jelenséget), akiket erőszakkal elvettek szüleiktől és állami nevelésbe adtak.

Mindez annak az asszimilációs politikának volt a része, amely azon a téves feltételezésen alapult, hogy az őslakosok élete javulni fog, ha a fehér társadalom részévé válnak. Az állam úgy gondolkodott, vagy hagyják maguktól „kihalni” az aboriginal őslakókat, vagy megpróbálják őket asszimilálni a fehér közösségbe.

Elsődlegesen a gyermekek asszimilálására összpontosítottak, mivel úgy tartották, hogy ők jobban tudnak a fehér társadalomhoz alkalmazkodni, mint a felnőttek. A választásban az is szerepet játszott, hogy a gyerekek bőrszíne jóval világosabb, mint a már felnőtt őslakosoknak, így a beilleszkedésük is könnyebb lehet a fehér gyerekközösségbe, társaik talán jobban elfogadják őket.

A szüleiktől elszakított gyermekekkel megtagadtatták bennszülött örökségüket, és arra kényszerítették őket, hogy vegyék át a fehérek kultúráját. Nevüket is gyakran megváltoztatták, és sokuknak megtiltották, hogy az anyanyelvükön szólaljanak meg.

Néhányukat fehér családok fogadták örökbe, sokuk pedig olyan intézménybe került, ahol gyakori volt a bántalmazás és az elhanyagolás. Sorsuk így egy életen át tartó trauma lett, és bár az asszimiláció volt a követett politika cél, ezekkel a gyerekekkel már felnőtt életük során soha nem bánták egyenlően, a többi ausztrállal nem kezelték őket egyenrangúan.

A hatás  minden érintett számára pusztító volt. A a szüleiktől erőszakkal elvett gyerekekre, szüleikre, az egész családjukra, utódaikra, de közvetve az egész ausztrál társadalomra nézve is.

Mindhárom csoport depresszióval, szorongással küzd, a poszttraumás stressz szimptómái figyelhetők meg rajtuk, sok közöttük az öngyilkos, és általában is rossz az egészségi állapotuk.

A bennszülött családoktól elválasztott gyermekeket pszichésen, fizikailag és szexuálisan is bántalmaztak az állami gondozásban, vagy éppen az örökbefogadó családjuknál.

Bántalmazás, szeretetmegvonás, elhanyagolás

A saját kultúrájuk elutasítása, megtagadása (melyre a gyerekeket kényszerítették) gyakran szégyenérzetet keltettek bennük, ami azt eredményezte, hogy teljesen elszakadtak kultúrájuktól, és képtelen voltak azt később átadni a gyermekeiknek. Gyökértelenné váltak.

Sok gyermeknek azt hazudták, hogy szüleik bántalmazták őket, meghaltak vagy elhagyták őket. Sokan soha nem tudták meg, hogy kik is valójában a biológiai szüleik.

Az intézményekben a gyermekeket gyakran szigorúan büntették, ridegen viselkedtek velük, a legfőbb büntetés a szeretetmegvonás volt.

A gyerekek általában nagyon alacsony szintű oktatásban részesültek, ami későbbi életükre is kihatással volt: a férfiak fizikai munkásként, a nők pedig háztartási alkalmazottként tudtak csak elhelyezkedni. Ennek egész életen át tartó gazdasági következményei is voltak, sokan, akik ma már szülők, nem tudják segíteni gyermekeiket abban, hogy azok esetleg tovább tanuljanak.

Sok szülő soha nem tért magához abból a sokkból, amit gyermekei elszakítása okozott, néhány szülő nem tudott tovább élni gyermekei nélkül, míg mások az alkoholhoz, mint megküzdési mechanizmushoz fordultak.

Sok testvért elválasztottak egymástól; sokan még mindig keresik szüleiket és testvéreiket.

Azzal, hogy több generáció gyermekeit emeltek ki eredeti családi környezetükből, megakasztották az őslakos kultúra továbbadását, és ennek következtében sok kulturális ismeret el is veszett.

A gyermekeket megakadályozták abban, hogy elsajátítsák a szülői készségeket, nem voltak meg számukra a követendő szülői minták.

Bizonyos esetekben ez azt eredményezte, hogy már az elveszett generáció gyermekei is állami gondozásba kerültek, ott nevelkedtek, nevelkednek; a trauma következményei áttevődtek a következő generációra is.

Segítség, bocsánatkérés és jóvátétel

Magánszemélyek, családok, közösségek és civil szervezetek dolgoznak hosszú évek óta azon , hogy az elveszett nemzedék tagjait és utódait segítsék az egymásra találásban. Fókuszban vannak a családegyesítések, de próbálják a kulturális kontinuitást is erősíteni a közösségen belül, és azon vannak, hogy a szétszakított családok által elszenvedett sérelmeket valamiképp orvosolják.

1980-ban Új-Dél-Walesben egy segítő szolgálatot hozott létre a helyi állam, hogy ezzel segítsék az elveszett nemzedék tagjait abban, hogy megtalálják eredeti családjukat.

A következő 15 évben a többi ausztrál államban is létrehozták ezt az intézményt.

1995-ben az ausztrál kormány hivatalos vizsgálatot indított az ügyben. Az elkészült jelentést 1997. május 26-án nyújtották be a parlamentnek; becslések szerint a bennszülött gyermekek 10–33 százalékát érintette a folyamat 1910-1970 között.

A vizsgálat mellett a regnáló kormányok egy 54 pontból álló ajánlást is mellékeltek, az ajánlások között szerepelt az elveszett nemzedékek áldozatainak pénzügyi kompenzációja is.

2008. február 13-án aztán megtörtént az ausztrál állam hivatalos bocsánatkérése is, Kevin Rudd munkáspárti miniszterelnök az ausztrál parlament nevében bocsánatot kért az ausztrál őslakosoktól a történtek miatt.


Itt a nyár, indul a koncertszezon!

Itt a nyár, indul a koncertszezon! 

Végre magunk mögött hagyjuk a morózus, hideg telet és a szeszélyes, szeles tavaszt, és megérkezik minden rocker kedvenc évszaka, a nyár. Vele együtt érkeznek a koncertek, a fesztiválok, és badarság lenne tagadni, hogy a nyomukban ott jár a hőség, a porfelhő és az izzadás.
Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson

Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson 

„A lélek beköltözik abba, amit csinálsz – tartja a hawaii őslakók mondása. Mi ennek szellemében építjük évről évre a Kincsek Völgyét, hogy akik ellátogatnak hozzánk, valódi kincsekkel és valódi élményekkel távozzanak” – vallja Timár Zsuzsanna és férje Tímár Tibor, akik megálmodták és megvalósították a nem mindennapi oázist.
Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa

Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa 

Újra Magyarországra érkezik a pápa.
Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia

Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia 

Rövid, de síron túl is tartó boldogság volt az övék.
Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is!

Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is! 

A Disney bejelentette újdonságait, aminek nem a gyerekek, hanem a felnőttek is örülni fognak.
Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről

Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről 

Február 4-én lenne 76 éves a tragikusan fiatalon elhunyt virtuóz dalszerző-énekes, Máté Péter.
Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás

Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás 

A tervek szerint rekordszámú, 2200 maskarás és 70 busócsoport vesz részt a hagyományos mohácsi téltemető, tavaszköszöntő népszokáson, az idén február 16. és 21. között zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló busójáráson.
Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel

Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel 

Robbie Williams új dalát a macskái inspirálták.
Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek

Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek 

A LazaMackó névre keresztelt plüssnek, amely hetekig egy padon pihent múlt héten veszett nyoma. Egy rádiós felhívás meghozta a várt eredményt: a medve visszakerült a törzshelyére.
A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést   

A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést    

A Marilyn Monroe életéről szóló Szöszi című film kapta a legtöbb, nyolc jelölést a legrosszabb produkciókat díjazó Arany Málnára. Tom Hanks három díjra is esélyes.