Emily Hobhouse – aki beszámolt a dél-afrikai koncentrációs táborokról (1900)
A 1899 és 1902 között Dél-Afrikában zajló angol-búr háború a The Guardian történetében kitüntetett szerepet játszott. A lap határozottan háborúellenes álláspontot foglalt el, és egyértelműen elítélte az angol intervenciós hadsereg brutalitását, különösen a koncentrációs táborokban zajló kegyetlenkedéseket. A zömmel háborúpárti angol közvélemény szemében nem annyira volt népszerű ez az álláspont, a The Guardian háborús beszámolói, a békepárti tudósítások a lapnak a példányszámok 15 százalékos esését hozták el.
Ez azonban nem tántorította el a lapot álláspontja további képviseletétől. Sőt!
Emily Hobhouse, a lap egyik első női újságírója 1900-ban a háborús helyszínre utazott, és emberi hangú tudósítások tucatjaiban számolt be arról, milyen borzalmas körülmények között tengődnek búr (vagyis fehér, holland nyelvű afrikáner) asszonyok és gyerekek az angol hatóságok által felállított koncentrációs táborokban (melyek aztán a náci koncentrációs táborok előképei voltak).
Becslések szerint mintegy 28 ezer afrikáner halt meg a háború három éve alatt az említett koncentrációs táborokban.
Szüfrazsett halál az Epsomi Derbyn (1913)
A The Guardian helyszíni fotóval számolt be arról a tragikus eseményről, amikor is Emily Davison, a női választójogért radikális eszközökkel küzdő szüfrazsettek képviselője beszaladt a lóversenypályára verseny közben, ahol az akkori angol király, V. György lova halálra gázolta.
Bántalmazás (1957)
A The Guardian női oldalainak lapszerkesztője, Mary Stott hosszú és kitartó küzdelmet folytatott a lap kereskedelmi osztályával. Ez utóbbiak azt az álláspontot képviselték, hogy sokkal könnyebb hirdetéseket eladni olyan cikkek mellett, melyek ételekről és a divatról szólnak, mint az olyan témákat feszegető írások mellett, melyek a nők bántalmazását, vagy az elvált asszonyok nehézségeit feszegetik.
Mary Stott azonban nem hátrált meg, sorra közölte ilyen témájú írásait, ezzel felbátorítva, és közlésre ösztönözve azokat a civil szervezeteket is, melyek például a fent említett nők problémáival foglalkoztak.
Az idő végül Mary Stott-ot igazolta.
The pills (1967)
1967 őszén a The Guardian egy cikksorozatot közölt Alison Adburgham tollából, a sorozat címe az igencsak beszédes „engedékeny (vagy megengedő) társadalom” volt. Gyakorlatilag ebben az évben került először kereskedelmi forgalomba az első fogamzásgátló tabletta, és maga a cikksorozat is ennek apropójából született.