"Kitartás! Kapaszkodj!"
A helyszín: Brazília északkeleti része, a tengerparti Olinda városa.
Az időpont: egy igen-igen forró délután.
Akitől pedig a figyelmeztetés elhangzik: Marlon da Silva Santos, a Crazy Surfers (Loucos do Surf) nevű csoport fiatal vezetője, amint éppen egy száguldó busz tetején „szörfözik”.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Merthogy ez a legújabb őrület a brazil fiatalok körében, a helyi tömegközlekedési járművek oldalán csüngve, tetejére kapaszkodva imitálják a hullámlovaglás mozdulatait. Persze mindez tökéletesen illegális, de a fiatalokat ez cseppet sem tartja vissza a veszélyes foglalatosságtól.
A New York Times újságírója, hogy tudósítása még hitelesebb legyen, személyesen is részt vett a furcsa utazásban: „Egyik kézzel megragadtam a tető egyik kiszögellését, hogy el ne veszítsem az egyensúlyomat, a másikkal pedig megpróbáltam fotókat csinálni a szörföző gyerekekről - de a busz hirtelen rángatózva áthaladt egy bukkanón, én pedig egy pillanat alatt kibillentem az egyensúlyomból. Bár sikerült megkapaszkodnom, de a fényképezőgépem így is majdnem elszállt.”
A szörfösök általában 12 és 16 év közötti fiatalok, rövidnadrágban, lábukon flip-flop papucs, nyakukban aranylánc – ez a stílus kifejezetten elterjedt a brazil nagyvárosok perifériájáról érkező fiatalok körében. Néhány utast ugyan zavarja, hogy a fiatalok a buszok tetején, oldalán lógva „szörfölnek”, de a többség közömbösen viszonyul a jelenséghez.
"A sofőrök között akad olyan, aki megállítja a buszt, és ragaszkodik ahhoz, hogy szálljunk le." - mondja Marlon. "De a legtöbben a szokásos útvonalat követik, amíg mi fent vagyunk. Mi csak szórakozni akarunk" - tette hozzá, miután mindannyian lekászálódtunk a busz tetejéről.
A New York Times újságírója először a Facebookon közzétett videóból értesült a Loucos do Surf-ról. A felvételen, az akkor 16 éves Marlon egy nagy sebességgel haladó busz tetején szörfözött, önbizalomtól duzzadva készített magáról szelfiket. „Egy órán belül üzeneteket váltottam a szörfösökkel, és hamarosan már Olindában is voltam.” – írja tudósításában.
A hagyomány
A járművek tetején való „őrült szörfözésnek” komoly múltja van Brazíliában.
Az 1980-as és '90 -es években az izgalmat kereső fiatal brazilok életüket kockáztatták azzal, hogy Rio de Janeiro belvárosából a külvárosba utaztak a zsúfolt elővárosi vonatok tetején. A vonat-szörfösök közül több százan súlyosan megsérültek, vagy éppen meg is haltak, ugyanakkor a brazil sajtóban kifejezett népszerűségnek örvendtek. Miután a hatóságok erélyesen felléptek a veszélyes szórakozást űzők ellen, hamar elmúlt a népszerűsége.
A szörfözés részben válasz volt az aktuális helyzetre, amiben a fiatalok találták magukat 2000-es évek elején. Akkoriban ugyanis egyre kevesebb lehetőségük volt a szabadidő kulturált eltöltésére, hiszen még a helyi futballpályákat is elbontották – mondja Luciano Schmitt, az egyik fiatal szörfös. Ehelyett barátaival ő is inkább a „bigu”-t - a busz-szörfözés helyi elnevezése -, választotta, no meg a tengerparton lógtak naphosszat.
A mozgalomnak volt persze egy sajátos szociális töltete is, hiszen a tömegközlekedés ára Brazíliában, hasonlóan a legtöbb dél-amerikai országhoz az egekig emelkedett.
2017-re ugyan Brazília valamelyest felépült az országot sújtó legsúlyosabb recesszióból, de a Világbank adatai szerint az ifjúsági munkanélküliségi ráta 2017-ben így is közel 29 százalékos volt.
Az általános nehézségnek meghatározó eleme az erőszak, amely teljesen áthatja a mindennapokat a brazil nagyvárosok peremén élő fekete közösségekben. A fekete lakosok között elkövetett gyilkosságok száma 11,5 százalékkal nőtt 2008 - 2018 között, míg a nem fekete lakosság körében elkövetett emberölések 12,9 százalékkal csökkentek ugyanebben az időszakban. Ezek az adatok segítenek feltárni a brazil társadalmat évszázadok óta uraló faji egyenlőtlenségeket - és rámutatnak arra is, hogy az országban sokan mennyire érzéketlenné váltak a marginalizált fekete közösségekben elkövetett erőszakkal szemben.