Skócia-szerte hatalmas, már-már katasztrofális mértékű pusztítást végezne egy hasonló méretű szökőár, mint, ami 8200 évvel ezelőtt sújtotta a szigetország partvidékét – állítja egy tudományos vizsgálat eredménye.
Skócia északi és keleti partvidékének mintegy 370 mérföldjét érintette a Storegga nevet viselő szökőár. A tanulmány szerint, egy ugyanolyan nagyságrendű katasztrófa ma a korábbinál még súlyosabb következményekkel járna.
A Sheffield, St Andrews és York egyetem kutatói mindezt azzal magyarázzák, hogy az érintett térség, azaz Arbroath, Stonehaven, Aberdeen, Inverness és Wick tengerparti és kikötői területei sűrűn beépítetettek, a népsűrűség nagyon nagy , a tengerszint pedig a 8000 évvel ezelőttihez képest sokkal magasabb.
Az ókori szökőár hatásait először feltérképező tanulmány modellezéssel becsülte meg, hogy a hullám milyen messzire hatolt a szárazföld belsejébe.
Becslések szerint a tenger akár 18 mérföldet is megtehetett akkor, vagyis egy ugyanakkora méretű cunami valószínűleg teljesen megsemmisítene egy olyan várost, mint a 12 ezer lakosú Montrose.
A Storegga szökőárt, amelyet az elmúlt 11 ezer év legnagyobb természeti katasztrófájának tartanak az Egyesült Királyságban, tenger alatti földcsuszamlás (valójában egy földrengés) váltották ki a Norvég-tengeren.
Az elmozdult hatalmas víztömeg elöntötte Doggerlandet, egy szárazföldi földnyelvet, amely Nagy-Britanniát, Dániát és Hollandiát kötötte össze az Északi-tenger mai déli részén. A szökőár katasztrofális hatást gyakorolt a a korabeli mezolitikumi őslakosságra.
Mark Bateman, a Sheffieldi Egyetem földrajz professzora és a kutatás vezetője elmondta: Bár a Storegga szökőár évek óta ismert, most először tudták modellezni az üledékek és lerakódások elemzésével, hogy milyen mélységig hatoltak be a szárazföld belsejébe a 8000 ezer évvel ezelőtti szökőár hullámai.
Noha Norvégia irányából ma nincs hasonló fenyegetés, az Egyesült Királyságot mégis veszélyeztetheti a világszerte lehetséges vulkánkitörések okozta árvíz, mint például a Kanári-szigeteken előre jelzett események.
Ezek a kitörések hasonló erejű cunamikat okoznának; ezek a modellek pedig megmutatják, milyen hatással lehet egy ilyen természeti katasztrófa az országra, és hogyan lehet valamiképp' a következményeit befolyásolni.