Szarvas György cikkei

Itt a jövő: robot írt cikket egy angol lapba
Egy nyelvgenerátorral megírt cikket közölt le a minap a The Guardian. Az eredmény megdöbbentő; ember legyen a talpán, aki megállapítja, hogy a szöveget valójában egy robot, és nem egy ember írta. A hatás kedvéért mindenkinek azt ajánljuk, hogy a cikket olvassa el eredeti, angol nyelven.

Super Mario már 35 éves, de a kor nem fogott rajta
Harmincöt évvel azután, hogy a Nintendo Entertainment System Japánban piacra dobta az első Super Mario videó játékot, a cég – a kerek évforduló tiszteletére – rengeteg Mario játékot tervez kihozni, köztük régi klasszikusok újraszerkesztett verzióját, de teljesen friss fejlesztéseket is.

Élőláncos tiltakozás: Kelet-Európában komoly hagyományai vannak
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SzFE) autonómiájának védelmében tegnap megtartotta élőláncos demonstrációja, mint tiltakozási forma komoly hagyományokkal rendelkezik térségünkben. A kelet-európai rendszerváltások során számtalan alkalommal éltek vele, elég, ha csak a Molotov-Ribbentropp paktum aláírásának ötvenedik évfordulóján megformált, majd' 600 kilométer hosszúságú emberfolyamra gondolunk, melyben észt, lett és litván polgárok egyként vettek részt. Magyarországon pedig a bős-nagymarosi vízlépcső ellen tiltakoztak így számtalan alkalommal.

Aggályosak az új felnőttképzési szabályok
A Nyelvtudásért Egyesület közérdekű bejelentést tesz az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához, és kezdeményezi a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál a szeptember 1-jén életbe lépett Felnőttképzési törvény (FKTV) adatvédelmi felülvizsgálatát. A törvény új előírásai a tanulók érzékeny személyes adatainak kezelésére kötelezik az erre nem felkészült oktatókat, márpedig ez súlyosan sértheti mind a tanulók, mind pedig az egyéni vállalkozó magántanárok adatvédelmi és személyiségi jogait.

"A könyv, a színház a gyógyszer a világ borzalmai ellen" - videóinterjú Haraszti Miklós íróval
'84 címmel állítja színpadra az Örkény Színház George Orwell klasszikus antiutópiáját, az 1984-et. Bár a mű elsősorban a kommunista totalitárius rezsimek természetrajzát írta le hátborzongató hitelességgel, a könyv a mai illiberális rendszerek visszásságaira is alaposan rávilágít. A párhuzamokról kérdeztük Haraszti Miklós írót, emberi jogi aktivistát, aki annak idején részese volt a regény szamizdat kiadásának.

Tilda Swinton: ne külön, hanem egyben díjazzák a férfi és női színészeket
Elkerülhetetlen, hogy a gendersemleges díjazási kategóriák váljanak általánossá a filmiparban, így az Oscar-díjaknál is - mondta Tilda Swinton színésznő a velencei filmfesztiválon.

"Valójában egy bűncselekményről van szó" - videóinterjú Kenyeres István történésszel
Az emlékmű átadásának tervezett időpontja 2023, és már ez a viszonylag hosszú időszak, vagyis a három év is jelzi, hogy az előkészítés máshogyan zajlik majd, mint azt az utóbbi időben megszoktuk. Nemzetközi konferencia, a témában zajló előadássorozat, és nemzetközi pályázat biztosítja majd, hogy ne egy, az éppen aktuális hatalom történelemszemléletét tükröző emlékmű szülessen. Most valóban a szakmai érvek lesznek a döntőek.

Komoly biztonsági előírásokkal készülnek a Velencei filmfesztiválra
A szerdán kezdődő Velencei filmfesztivál lesz az első, melyet a koronavírus járvány kitörése óta off-line módon rendeznek meg. Nem véletlen, hogy az esemény szervezői komoly biztonsági előírásokkal készülnek a fesztivál megtartására.

Koronavírus: továbbra is a legfiatalabb korosztály a legkevésbé veszélyeztetett
Egy angliai tanulmány szerint gyerekeknél kifejezetten ritkán fordul elő, hogy súlyos koronavírus-tüneteik lennének, vagy éppen meghalnának ebben a betegségben. Bár a tanulmány nem azért született, hogy megnyugtassa az aggódó szülőket, de most, a szeptemberi iskolakezdés előtt bizonyos szempontból erre is alkalmas lehet.

Kevesebb lopás és betörés történt a karantén alatt
A brit rendőrség által nyilvántartott kisebb súlyú bűncselekmények száma ugyan visszaesett a koronavírus alatt, növekedett viszont a kábítószerrel kapcsolatos bűnesetek száma a szigetországban.
Koronavírus: hosszú távon az a jobb, ha elindul az oktatás
Magyarországhoz hasonlóan Nagy Britanniában is azon folyik a vita most még az iskolakezdés előtt pár nappal, hogy mi okozhat nagyobb kárt: ha megkezdődik az oktatás, vagy ha nem. A kiváltó ok természetesen a koronavírus, hiszen nem lehet tudni, vajon a gyerekek között berobban-e a járvány.
"A COVID-19 a civilizációs hanyatlás előjátéka"- videóinterjú Lovasi Andrással
Lovasi András a legendás Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag együttes alapítója szereti áthágni a műfaji határokat. Most is ezt tette, amikor Vetlényi Zsolt képzőművésszel egy egészen különleges képes mesealbumot hozott össze Tompa kések címmel. Az apokaliptikus, szürreális történet valahogy pont beletrafált a mai koronavírusos, karanténos világvége hangulatba.
A szórakozóhelyeken nem elég a 2 méteres távolság
Úgy tűnik, hogy a társadalmi távolságtartásra vonatkozó „két méteres” szabály tudományos alapjai nem állnak a legbiztosabb lábakon, mivel ma már bizonyítékok vannak arra nézve, hogy a koronavírus-cseppek akár 8 méterre is eljuthatnak, amikor valaki tüsszent, nagyot kiált, vagy éppen köhög.
Érdekesen fogja fel a Facebook a holokauszt-tagadást
A Facebook görcsös ragaszkodása a doktriner módon értelmezett szólásszabadsághoz, a holokauszt esetében elég furcsa dolgokat eredményez. A jövőben küzdeni fog a cég az antiszemita tartalmak ellen, ám a holokauszt tagadását mégsem sorolja a gyűlöletbeszéd közé.
Anglia: a gyermektelen baby boom generáció időskorú ellátása már gondot jelenthet
Huszonöt éven belül háromszorosára nőhet azoknak az idős nőknek a száma, akik gyermek nélkül értek meg magas kort; ennek megfelelően a szociális ellátórendszernek komolyabb leterheltségre kell a jövőben számítania, és erre fel is kell mihamarabb készülni – állítja egy hivatalos angliai elemzés.
"Sokan a második hullám prevenciója miatt jönnek"- videóinterjú Jászberényi Éva siatsu mesterrel
A járvány alatt megnövekedett azok száma, akik a bezártság okozta lelki tünetek, szorongás, depresszió miatta pszichológushoz fordultak. Az online kommunikáció pedig a segítségükre sietett, személyes találkozó nélkül is hozzá lehetett jutni a kezelésekhez, a pszichoterápia jól működött a zoom-on keresztül is. Ugyanakkor számtalan más formája is létezik a lélek karbantartásának. Ilyen például a shiatsu is, egy sajátos keleti kezelési forma, mely érintéssel gyógyítja a pszichés problémákat. Márpedig a testi kontaktus ebben az esetben mással nem pótolható. Jászberényi Éva, a Három Forrás shiatsu központ szakmai vezetője beszélt a karanténban eltöltött hónapokról, a kényszerű szünetről, és arról, miért is fordulnak a vírus második hulláma előtt egyre többen hozzá.
Amerika továbbra is hatalmas büntetővámmal sújtja a skót whiskeyt
Az amerikai kereskedelmi kormányzat alaposan kihasználja a britek szorult helyzetét, már, ami a Brexitet illeti. A kereskedelmi megállapodások hiánya miatt az USA úgy érzi, csuklóztathatja régi szövetségesét: a skót whiskyre októberben kivetett 25 százalékos büntetővámot fenn kívánják tartani.
"Balatoniság a '80-as években: bárkivel kapcsolatba kerülhettél"- videóinterjú Kiss Noémi íróval
Manapság újra divatba jött a Balaton, kormányzati potentátok ajánlgatják nyakra-főre a népnek. Kiss Noémi írónő könyve viszont a nyolcvanas évekbe repít vissza minket. Abba az időbe, amikor még az NDK-sok lábbelijei, az úgynevezett Honecker papucsok sorjáztak a stégek előtt, amikor a tó mellett ugyanúgy jól tudta érezni magát a top sportvezető, mint a pendelyben szaladgáló szegény helybéli kislány.
Az oltásellenes mozgalom betehet a vakcinának
Miközben a világ tudósai valóságos versenyt futnak az idővel, hogy ráleljenek a koronavírus elleni hatékony vakcinára, addig a legfrissebb brit közvélemény kutatási adatok azt mutatják, hogy a szigetország lakóinak csupán valamivel több, mint a fele lenne kész beoltatni magát az ellenszérummal.
Koronavírus - fokozott veszélyben a pollenallergiások
Az allergiások könnyebben elkaphatják, és jobban megszenvedik a koronavírust. A parlagfű pollenjében van ugyanis egy anyag, amely gátolja a szervezet természetes védekezőképességét, ezt pedig kihasználják a légúton terjedő kórokozók. Az augusztus pedig a parlagfűszezon mekkája.
Egyiptom: a szexuálisan bántalmazottak online vesznek elégtételt
Egyiptomban egyre gyakrabban fordul elő, hogy azok a nők, akik nemi erőszak, vagy valamilyen szexuális zaklatás áldozataivá válnak, és támadóikat az igazságszolgáltatás rendre futni hagyja, a közösségi média platformjain vesznek elégtételt erőszaktevőiken; a nyilvánosság erejét felhasználva az állítólagos bántalmazók megszégyenítésére használják ezeket a felületeket.
"Tárca nélkül nincs rendes újság" - videóinterjú Dragomán György íróval
Az Index felszámolásával félő, hogy eltűnhet az online térből egy tavaly indult érdekes kezdeményezés is. Egy évvel ezelőtt Dragomán György író hosszas rábeszélésére és győzködésére az Index elindította tárcanovella rovatát, és ezzel a közéleti portálon is helyet biztosított az irodalomnak. A műfaj hagyományairól, és további lehetőségeiről beszélgettünk az íróval.
Modernkori kincsvadászok a Temze medrében
Sajátos tömegsort tartja izgalomban a történelem iránt érdeklődő londoni közönséget: a Mudlarking. Azok a városlakók művelik, akik kihasználva az árapály jelenségét, a Temze vízének visszahúzódásakor mindenféle régi tárgy, római kori csontfésű, Viktória korabeli gyermekjáték után kutatnak a folyó mocsaras medrében.
A Britain's Got Talent atyamestere Tweet üzenetben osztotta meg, mire vigyázzunk, ha elektromos biciklit vásárolunk
Simon Cowellt, a Britain’s Got Talent, az American Idol és X Factor producerét és zsűritagját, szombaton érte komoly baleset, amikor is saját malibui kertjében akkorát esett egy elektromos kerékpárral, hogy hátműtétre szorul. Az üzletember-show-man most tweet üzenetében osztotta meg a balesettel kapcsolatos jó tanácsait milliónyi követőjével. És a baj mellett egy kis öröm: Cowell a múlt hónapban vásárolta meg a Sony Music Entertainment részesedését a TV-programokban, beleértve a Britain's Got Talent-et és az X Factort.
"Észrevettem, hogy nem halt meg, hanem egyre jobban növekszik a vállalkozás" - videóinterjú a bükki füvesember lányával
A "bükki füvesember", Szabó Gyuri bácsi egy időben egyszemélyes intézmény volt. Szedte, válogatta, szárította a gyógyhatású növényeket gyomorbántalomra, magas vérnyomásra, vesére, prosztatára, és még sok minden másra. Ahhoz azonban, hogy a kezdeményezés egy jól működő vállalkozássá fejlődjön lánya, Lopes-Szabó Zsuzsanna is kellett, akivel közösen sikerre vitték a Györgytea Kft-t. Lopes-Szabó Zsuzsanna, a cég ügyvezetője mindezért nemrég megkapta 2020 Legsikeresebb Női Vállalkozója díjat.
Tavaly rekordszámú áldozata volt a környezetért vívott küzdelemnek
Világszerte több száz aktivistát öltek meg, olyanokat, akik megpróbálkoztak a „lehetetlennel”, saját és tágabb környezetük védelmével.
Egyiptomban a Tik Tok az új bűnbank
Lecsaptak az egyiptomi hatóságok több Tik Tok felhasználóra, azzal vádolva őket, hogy pár másodperces videóikkal megsértik a közerkölcsöt, hamis híreket terjesztenek. Az elmúlt években az országban sorozatos letartóztatások voltak "erkölcsi indokokra" hivatkozva, a szabadságjogok felszámolása pedig felgyorsult, mióta Abdel Fattah el Sisi elnök 2013-ban hatalomra került.
Méhek nélkül a világ
Súlyos következményekkel járhat a globális élelmezésbiztonságra nézve, ha tovább csökken a növények, így a kultúrnövények beporzásában pótolhatatlan szerepet játszó méhek száma – tárta fel egy most elkészült amerikai tanulmány.
Lelkileg is érdemes magunkat felvértezni a COVID-19 ellen
Miként építhetjük fel lelki ellenálló képességünket a kihívásokkal teli időkben, melyek lehetnek azok a mindennapos életstratégiák, melyek megkönnyítik számunkra a könnyebb alkalmazkodást a gyakran hirtelen változó helyzethez - ehhez ad pár praktikus tanácsot Rick Hanson, neves amerikai pszichológus.
"Maszkban is játszanánk boldogan" - videóinterjú Tóth Szabival, a Sugarloaf zenekar tagjával
A csütörtöki bejelentés, miszerint a kormányzat 5,2 milliárd forinttal tervezi megsegíteni a hazai könnyűzenei ágazatot, ami abban az esetben lehet működőképes, ha ez az összeg nem aprózódik el - véli Tóth Szabi, a Sugarloaf zenekar tagja. Szerinte, ha átlagos gázsikat veszünk fellépésenként, akkor a magyar együttesek ebből az összegből egyenként akár 10-15 garázskoncertet is meg tudnak tartani, ami pedig már komoly segítség lehet.
"A Beszélőt én adtam édesanyám kezébe" - videóinterjú Hermann Zsuzsával, Heller Ágnes Lányával
A progresszív politikai gondolkodás támogatására, és a Lukács tanítványok anyagainak kutathatóvá tételére jött létre - a fővárosi önkormányzat támogatásával - a Budapesti Iskola Intézet. Az intézmény lehetséges jövőbeli szerepvállalásáról, valamint a közelmúlt néhány érdekes, történelmileg is fontos pillanatáról kérdeztük Hermann Zsuzsát, Heller Ágnes lányát.
Itt maradnak-e a járvány miatti online kommunikációs csatornák?
A Zoom és a többi online kommunikációs platform - úgy tűnik - még rá is erősített arra az alapvető emberi igényre, hogy kapcsolatainkat napi szinten éljük meg, és ápoljuk. Kérdés, hogy a járvány elmúltával mennyire maradnak meg ezek a művi eszközök, és milyen hamar térünk vissza a valós emberi viszonyok világába.
Kényszermunkával készülnek a nagy divatmárkák termékei?
A világ vezető divatmárkáit előállató multinacionális cégek és azok forgalmazói nem kis mértékben járulnak hozzá ahhoz, hogy Kína továbbra is fenn tudja tartani az ujgurok brutális elnyomását - állítják emberjogvédő szervezetek.
"Írországban van biztonsági háló a zenészeknek" - videóinterjú Jamie Winchesterrel
Nem költözik végleg haza, de alkalmanként újra koncertezik Magyarországon Jamie Winchester. A nyolc éve ismét Írországban élő zenész idén idehaza ünnepelte volna 50. születésnapját, ám a koronavírus alaposan közbeszólt, ezért szeptember 17-re halasztották. És ha már az egyéni életeseményeket a járvány ilyen alaposan befolyásolta, a videóbeszélgetésben mindenképpen szót kellett arról ejtenünk, hogy Írországban miként támogatta az állam az ideiglenesen munka nélkül maradt zenészeket. Merthogy ott volt ilyen támogatás.
A járvány véget vet a túlóvó szülői attitűdnek?
A koronavírus járvány egyik pozitív hatása lehet, hogy a szülők kevésbé kívánják, mert kevésbé is tudják ellenőrizni gyermekeiket, akik így jóval nagyobb szabadsággal és felelősséggel intézhetik saját kis ügyeiket.
Anglia elhízik, ha nem lesznek komoly intézkedések
Angliában hasonló eszközökkel terveznek küzdeni a gyorséttermi ételek ellen, mint korábban tették a dohánytermékek esetében: hirdetések betiltása, súlyos adók kivetése, az érintett cégek kitiltása az iskolák környékéről. Az időzítés nem véletlen, vannak ugyanis olyan kutatási eredmények, melyek azt állítják: az elhízás, a túlsúly komoly kockázati tényező lehet a koronavírus járvány idején.
A Netflix jól járt a járvánnyal
A koronavírus-járvány miatti bezártság milliókat ültetett le a számítógép képernyők elé, a streaming szolgáltatók pedig taroltak. A tiltások feloldásával azonban csökken az előfizetői aktivitás és megugrott a moziba járók száma.
Anyaméhben fertőződött meg koronavírussal egy francia kisfiú
Egy párizsi gyermekkorház orvosai számoltak be az első olyan esetről, amikor a koronavírus bizonyítottan már az anyaméhben megfertőződött egy csecsemő. A baba ugyan hamar felgyógyult , de az eset rávilágított arra, hogy a csecsemők nem csak a szülés alatt vagy azt követően fertőződhetnek meg.
A Matyódesign is próbálja átvészelni a nehéz időket - videóinterjú Váczi Rozival
Számolatlanul ömlenek a forint százmilliók, milliárdok a barátinak számító turisztikai vállalkozásokhoz, közben úgy tűnik, hogy az önerőből létrejött hasonló, de kevésbé nagy cégek mindenfajta támogatás és állami segítség nélkül kénytelenek átvészelni a koronavírus járvány okozta kényszerű leállást, bevételkiesést. A Matyódesign példáján mutatjuk be, milyen hatással van a járvány egy kis, turizmussal is foglalkozó vállalkozásra.
Pakisztáni nőket ért savtámadások: van segítség
Pakisztánban a családi viták gyakori elintézési módja, hogy a nőket savval támadják meg, örökre elcsúfítva őket. Az állam az igazságszolgáltatás szigorításával küzd a borzasztó gyakorlat ellen, de a civilek és az üzleti világ is kiveszi a részét a küzdelemből. Egy negyven éve alapított szépségszalon hálózat most arra vállalkozott, hogy a savtámadás áldozatit kozmetikusként foglalkoztassa üzleteiben.
"A szerelem a Balaton iránt megmagyarázhatatlan" - interjú Bornai Tiborral
Fogy a Balatonból a szabadság, ez nem vitás. Főleg azok számára, akik nem gazdagok. Úri huncutság lett abból, ha valaki ott nyaral. Beszélgetés Bornai Tiborral, a KFT együttes tagjával.
A járvány alatt sok nő került kétségbeejtő helyzetbe
Európa számos országában okozott komoly nehézséget az abortusz a koronavírus-járvány alatt az érintett nők számára. A járvány kitörésekor több országban javasolták hivatalosan is, hogy a nem sürgős esetek ellátását a kórházak függesszék föl.
Mit hozott a sörforradalom? - videóinterjú Ali Rawech Szami sörfőzde tulajdonossal
Az elmúlt évek nyarai már a kézműves sörök jegyében teltek. Megjelentek a gyümölcsös és a savanyított sörök, lehet már mikró IPÁt, vagy éppen fashion IPÁt is fogyasztani; a gazdag kínálatban segít nekünk eligazodni Ali Rawech Szami sörfőzde tulajdonos.
Baby boom helyett kései gyerekvállalás
Az előzetes várakozásokkal ellentétben, vagyis hogy valóságos baby boom várható a karanténba zártság után, egy most lezajlott kutatás szerint pont az ellenkezője történhet: sok amerikai nő nem tervez gyereket a közeljövőben, sőt lehet, hogy véglegesen is lemond a projektről.
Gyakran nem is a vásárlás szándékával megyünk az üzletekbe
A koronavírus-járvány, és a hozzá kapcsolódó szigorú rendszabályok alaposan visszavetették a boltba járást is. Pedig az emberek - és ezt bizonyítja sok-sok tanulmány is - pszichésen is igénylik a nézelődést, válogatást az üzletekben, még akkor is, ha nincsen szándékukban vásárolni.
Koronavírus-járvány: zavar az ukrán béranya bizniszben
A koronavírus járvány miatt bevezetett utazási korlátozásoknak köszönhetően nagyon sok olyan csecsemő maradt Ukrajnában, akiket ottani béranyák szültek külföldi gyermektelen házaspárnak.
Előnyben azok a fiúk, akikkel az apjuk sokat játszik
Azok a gyerekek, akikkel az apukájuk már a nagyon korai életkorban sokat játszottak, sokkal hatékonyabban lesznek képesek saját érzelmeik – jó értelemben vett – kontrollálására, kordában tartására, főleg amikor elkezdenek iskolába járni – állapítja meg egy friss tanulmány.
Milyen bort igyunk nyáron? - videóinterjú Hercegh Ágnes borszakértővel
Számtalan alkalom kínálkozik nyáron arra, hogy bort igyunk. Ülhetünk hűvös szaletliben, a legjobb barátok társaságában, vagy izzadhatunk kondér mellett, amiben rotyog a jó kis marhapörkölt - minden helyszín és minden alkalom valamilyen bor után kiált. Na, de milyen után? A lehetőségeket Hercegh Ágnes borszakértővel vettük számba.