A BBC számos olyan kórházat talált a kontinensen, melyekben visszautasították ilyen típusú beavatkozások végrehajtását, komoly válságba sodorva ezzel sok-sok érintett nőt.
Romániában például a járvány kitörésekor azt javasolták, hogy a nem sürgős esetek ellátását a kórházak függesszék fel, de majdnem mindegyik egészségügyi intézmény leállította ezeket a beavatkozásokat, abortuszokat nem végeztek.
Daria (19. éves) arról számolt be, hogy körbe telefonálta az összes szóba jöhető orvost, de mindegyik azt mondta, hogy nem dolgoznak a pandémia alatt. Andrada Cilibiu civil aktivista úgy fogalmazott, hogy sokan a járványra egyfajta kifogásként hivatkoztak.
Egy hónap elteltével az ottani egészségügyi minisztérium felszólította a kórházakat, hogy végezzenek ilyen típusú beavatkozásokat; Andrada Cilibiu ekkor végigtelefonálta az érintett egészségügyi intézményeket, de mindenhol azt a választ kapta, hogy március 23. óta nem végeznek el abortuszt, és ezen a gyakorlaton nem is változtatnak.
A civil jogvédő egyetlen olyan kórházat sem talált a kétmilliós Bukarestben, ahol hajlandók lettek volna abortuszt végezni.
A járvány legkritikusabb időszakában a 280 romániai kórházból mindössze 11 olyan volt, ahol végeztek ilyen beavatkozást.
Daria végső kétségbeesésében egy már nyugdíjas orvos rendelésére ment el, aki elvégezte a beavatkozást. Daria még most is, hónapokkal a műtét után is komoly egészségügyi problémákkal küzd.
A BBC Olaszországban, Horvátországban és Szlovákiában is találkozott hasonló gondokkal. Ezekben az országokban egyébként is komoly tiltások nehezítik az abortuszt, a mostani járvány sújtotta helyzetben pedig még külön akadályok is tornyosultak az érintettek előtt.
Szlovákiában az úgynevezett abortusz tabletta nem elérhető, a műtét az egyedüli lehetőség a nők számára, és az orvosok is visszautasíthatják a beavatkozást vallási meggyőződésre hivatkozva. A szlovák egészségügyi minisztérium is úgy foglalt állást, hogy mivel az abortusz a járvány alatt komoly rizikót jelenet a nők számára, ezért nem ajánlott, nem számít létfontosságú egészségügyi beavatkozásnak.
Marek Krajci szlovák egészségügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy ők csak azt tanácsolták, hogy epidemiológiai megfontolásból inkább várjanak a nők ezzel a beavatkozással, ha tudnak várni.
Lengyelország és Málta két olyan európai ország, ahol csak nagyon szigorú feltételek megléte esetén, kivételesen végeznek el ilyen beavatkozást legálisan. Ezért sokan külföldre utaznak, hogy más országban végeztessék el az abortuszt, vagy postán rendelnek abortusz tablettát. A járvány alatti utazási korlátozások, és a postaforgalom akadozása azonban rendkívül nehéz helyzetbe hozott sok érintett nőt.
A BBC filmje egy lengyel nő példáján mutatja be, micsoda tortúráknak kellett kitenniük magukat azoknak, akik szerettek volna legálisan hozzájutni ilyen orvosi beavatkozáshoz. Bár a civil szervezetek sokféle módon próbáltak a bajbajutottak segítségére sietni, legtöbbször elkésett a segítség.