Egy friss kutatás szerint, melyet a Stratégiai Párbeszéd Intézet (ISD) jegyez a Facebook algoritmusai "aktívan népszerűsítik" a holokauszt-tagadó tartalmakat.
Az óriásvállalat még a múlt héten jelentette be legújabb vállalását. E szerint a jövőben küzdeni fognak az antiszemita tartalmak ellen, ám a holokauszt tagadást még sem sorolják a gyűlöletbeszéd közé, így az ilyen típusú hozzászólások továbbra is terjedhetnek ezen a milliós látogatottságú platformon - írja a sky news.
Az intézet a kutatás elkezdésekor 36 olyan csoportot talált, melyek felelőssé tehetők ilyen tartalmak előállításáért és terjesztéséért; az aktív felhasználók száma pedig több százezerre tehető. Amikor a kutatásban résztvevők végig kattintották ezeket a csoportokat, arra lettek figyelmesek, hogy a Facebook további holokauszt tagadó oldalakat ajánl a figyelmükbe.
A történeti kutatások megállapítása szerint a német állam, a csatlós országok tevékeny hozzájárulásával a második világháború alatt több, mint 11 millió embert irtottak ki, legnagyobb részük zsidó volt, akikkel szervezett pogromokban, illetve haláltáborokban végeztek.
Jacob Davey, az ISD vezető kutatási igazgatójának az a véleménye, hogy "A holokauszt tagadása olyan szándékos tett, amelyet kifejezetten arra használnak, hogy a zsidó nép szenvedéseit hiteltelenítsék, és a régóta létező antiszemita toposzokat állandósítsák. Amikor pedig az emberek ezt teszik, akkor azt egyértelműen gyűlöletkeltésnek kell tekinteni."
A kutatók nemcsak a Facebook, de más platformokon, például a YouTube-on, a Twitter-en és a Reddit-en is találtak holokauszt-tagadó tartalmakat - gyakran a "holohoax" kifejezés alatt.
A Facebook szóvivője elmondta: "Minden olyan posztot eltávolítunk, amely bármilyen módon megpróbálja igazolni a holokausztot." Ez azonban nem foglalja magában a holokauszt tagadását.
Szintén eltávolítják azokat a tartalmakat, amelyek gúnyolódnak a holokauszt áldozatain, gyűlöletét fejezi ki irántuk, vagy bármiféle módon támogatja a zsidók elleni erőszakot.
"Noha nem vesszünk le tartalmat pusztán azért, mert hamisak, sok, a holokausztot tagadó üzenet gyakran megsérti a gyűlöletbeszéd elleni politikánkat, és ezért eltávolítják őket." – közölte a Facebook.
Számos olyan országban, ahol a holokauszt tagadását törvény bünteti, így például Németországban, Franciaországban és Lengyelországban, a Facebook kifejezetten tiltja az ilyen tartalmakat.
"Nehéz megtalálni a megfelelő egyensúlyt az emberek biztonsága és a szólásszabadság között, és tudjuk, hogy sok ember határozottan nem ért egyet álláspontunkkal" - mondta a szóvivő.