Hosszú riportban számol be a Guardian az ukrajnai béranya bizniszről; az alkalmat mindehhez az adta, hogy a koronavírus-járvány miatt nagyon sok megrendelő-szülő nem tudta elvinni az ukrán béranyától megszületett gyermekét.
A Kijev külvárosban található Hotel Venice két nagy termében tucatnyi újszülött sír, gőgicsél. Ők azoknak a külföldi pároknak a gyermekei, akik ukrán béranyáktól születtek a kijevi székhelyű BioTexCom Központban; ez a világ egyik legnagyobb, ilyen szolgáltatást nyújtó klinikája.
A csecsemők a hotelben rekedtek, mert biológiai szüleik nem tudtak Ukrajnába utazni, vagy Ukrajnából elutazni, mivel a COVID-19 járvány miatt márciusban lezárták az összes határt. A szorongó szülők videóhívás útján ellenőrzik azokat a gyermekeket, akikkel még nem tudtak találkozni, mások pedig elküldték saját hangjukat, hogy megnyugtassák a gyerekeket.
A BioTexCom május közepén egy videófilmet jelentetett meg a szálláson ragadt gyermekekről, így próbálva lobbizni a határok megnyitásáért. Mintegy ötven csecsemő maradt a szállodában; de ezzel, hogy nyilvánosságot kapott az ügy a világjárvány miatt, bizonyos fokig lehullt a lepel az illegális ukrán gyermekkereskedelemről.
Mykola Kuleba, a gyermekjogokért felelős ukrán ombudsman kijelentette, hogy egy olyan rendszer megreformálása, amelyet a gyermekek jogainak megsértéseként lehet csak leírni, egyáltalán nem elégséges, az egyedüli megoldás az lehet, ha egyszerűen betiltják a béranyaságot az országban.
Egy olyan államban, ahol az átlagos havi bér 300 font körül van, és jelenleg is zajlik Oroszországgal egy eléggé furcsa háború, nagyon sok a mély szegénységben élő nő (különösen a kisvárosokban és a vidéki térségekben), úgyhogy még mindig sokan vannak, akik béranyának jelentkeznek, habár ezzel esetenként súlyos egészségügyi és pszichés kockázatoknak teszik ki magukat.
Liudmyla, aki a Kijevtől pár kilométerre fekvő Vinnytsia-ban lakik, még most is várja azt a 6000 eurót, amit egy német házaspárnak még februárban szült kislányáért kellene, hogy megkapjon. Liudmyla rendszeresen üzenetekkel bombázza azt az ügynökséget, mellyel az ügyletről megállapodott (mely esetünkben nem a BioTexCom). "Mindig azt mondják, hogy a zárolás miatt nem tudják elküldeni a teljes összeget" – állítja az asszony.
Bár nincsenek hivatalos statisztikák, de becslések szerint évente több ezer gyermek születik béranyáktól Ukrajnában.
Ezeknek a csecsemőknek a nyolcvan százaléka külföldi párokhoz kerül, akik Ukrajnát választják, mert az eljárás itt legálisnak számít és viszonylagosan olcsó.
Egy ilyen eljárás ára Ukrajnában 25 ezer fonttól kezdődik, és a béranya legalább 10 ezer fontot kap. A szülőknek általában heteroszexuális pároknak és házasoknak kell lenniük, ugyanakkor bizonyítaniuk kell azt is, hogy meddők.
Az érintett klinikák és ügynökségek hirdetéseiket nyilvános helyeken, újságokban, tömegközlekedési eszközökön vagy a közösségi médiában helyezik el.