Pandémia cikkek

Olaszország: marad a maszk a reptereken és a repülőjáratokon
Bár az EU eltörli a maszkviselést, az olaszok mégis ragaszkodnak hozzá.

Megduplázta vagyonát a világ 10 leggazdagabb embere a pandémia alatt
Míg a világjárvány kezdete óta 163 millióval több ember szorul a szegénységi küszöb alá, addig a szupergazdagok profitáltak ez idő alatt.

Vigyázz, mielőtt útnak indulsz! Ausztria hétfőtől ismét szigorít
Az új vírus-variáns, az omikron megfékezése érdekében vezetett be új és szigorúbb intézkedéseket Ausztria. Mondjuk a részleteket.

Ezért terjed rohamosabban az omikron variáns
A legújabb kutatások azt mutatják, hogy míg a delta inkább a tüdőre fókuszál, addig az omikron variáns a hörgőkre. Ezért is terjed rohamosabban, mint a koronavírus előző mutánsai.

Teltházas karácsonyra számítanak a szállodák
A szállodák foglaltsága novemberben egy kicsit ugyan visszaesett, azonban nem estek a 2019. novemberi foglaltsági szintjük alá. De vajon mi a helyzet a karácsonyi időszakkal? Mennyire befolyásolja a negyedik hullám?

Pandémia, elszállt infláció, drágulás: mi lesz így az idei karácsonnyal?
Csak néhány indok, melyek miatt idén korábban kezdődhet a felkészülés az ünnepekre: a koronavírussal kapcsolatos félelmek, infláció növekedési várakozások és ellátási lánc problémák. Milyen karácsony vár ránk így idén? Egy kutatás rávilágít a válaszokra.

Megtelt a gyerekpszichiátria: a pandémia súlyosan érinti a gyerekeket is
A pandémia nem várt hatásai. Teltház van a gyermekpszichiátrián, sok az önsértő fiatal.

Koronavírus: a legrosszabb forgatókönyv is bekövetkezhet a negyedik hullámban
Ha nem védekezünk az oltáson túl a korábban jól bevált eszközökkel, könnyen a legrosszabb forgatókönyvet élhetjük meg - véli Dr. Oroszi Beatrix a Semmelweis Egyetem epidemiológusa, járványügyi szakértője

Autók nélkül a világ - gondolatkísérlet a járvány árnyékában
Közlekednünk kell. Ez annyira magától értetődő és közhelyes, hogy el is tekinthetünk a mellette szóló érvek felsorolásától. Amiért még sem tesszük ezt, az azért van, mert így talán magunk számára is magyarázattal szolgálunk, miért nem lehet még sokáig megúsznunk azt, hogy fosszilis energiával meghajtott, azaz töméntelen mennyiségű széndioxidot kibocsátó járműveket, közöttük az autókat használjunk. Jegyzetünket az Autómentes Világnap idejére időzítettük.

Terjedőben a fétis viselet - így reagálunk a kötelező maszkhordásra
Az utóbbi hetekben többeknek feltűnhetett, hogy sztárok, celebek, pl. Kim Kardashian, vagy Madonna, fétis ruházatban jelentek meg rendezvényeken. A jelenséget szakemberek a pandémia alatt kötelezően elrendelt maszkviselettel magyarázzák, de Freud elmélete is előkerült már.
Nőtt a gyermekbántalmazás mértéke Angliában
A gyermekbántalmazás bejelentett eseteinek száma 20 százalékkal nőtt Angliában az elmúlt időszakban, és ami talán még szomorúbb, a gyermekhalálozási esetek száma is 19 százalékkal emelkedett. Lássuk az okokat.
Bryan Adams készíti a legfrissebb Pirelli-naptárt
Fotósnak állt a kanadai rock-sztár. A járvány és a lezárások miatt elmaradt koncertturnék hangulatát idézik fel képei az idei Pirelli-naptáron.
Miért épp téged válasszalak?
A pandémia után a cégek szinte vadásznak az elkötelezett és szakmailag is hozzáértő munkaerőre. De, hogy lehet a legjobbakat kihalászni a kínálatból? A cégeknek ma már vonzóvá kell tenniük magukat. Ez a folyamat a vállalati márkaépítés. Más néven employer branding.
Itt a nagy maszk-dilemma: amikor az önvédelem és a környezet védelme áll egymással szemben
A Covid-járvány ismét felhívta a figyelmet a műanyag hulladékok jelentős környezeti kockázataira. A vírushelyzetben használt és jelentős mennyiségű műanyagot is tartalmazó vizsgálati eszközök és orvosi maszkok az egyik legnagyobb környezetszennyezővé léptek elő. Az ellentmondás, úgy tűnik feloldhatatlan.
Tekints távolabbra!
Sokat hallunk arról, hogy a koronavírus fertőzésén átesett emberek milyen hosszútávú egészségromlásról számolnak be. De nem is kellett betegnek lenni ahhoz, a bezártságnak negatív egészségügyi következményei legyenek. A Financial Times cikkéből kiderül, milyen hatással volt pandémia az éleslátásunkra.
Szegény gyerekek, mi lett veletek?
A szülők fele szerint romlott gyermekének lelki egészsége a járvány alatt – derül ki az UNICEF Magyarország reprezentatív felméréséből. Leginkább a 11-18 éves korosztály sínylette meg a pandémia legnehezebb, otthon töltött hónapjait: alvásproblémákról, befele fordulásról és motiválatlanságról számoltak be a legtöbben, míg a kisebbek körében elkalandozó figyelmet, túlzott mozgékonyságot és engedetlenséget figyeltek meg leginkább.
Konfliktusforrás lehet a szülők között, ha a pandémia miatt túlóvják csemetéiket
Ki gondolná, hogy az a tény, hogy a felnőttek megkaphatják a koronavírus elleni oltást, míg a gyerekek bizonyos kor alatt nem, sajátos konfliktusokat generálhat. No nem a szülő-gyerek viszonylatban, sokkal inkább a szülők között, de alaposan megterheli a gyerekek egymás közötti kapcsolatát is. Hátráltatja a barátságok kialakulását, és szétrobbanthat már kialakult baráti kapcsolatokat is.
"A kedvenc hobbim az álmaim valóra váltása"
Az elmúlt időszakban sokunknak gyökeresen megváltozott az élete. Sorozatunkban olyan embereket mutatunk be, akik képesek voltak a veszteségekből is sikert kovácsolni. Dóra munkája mellett plus size bloggerként, ruhatervezőként, majd TikTokkerként szerezett magának hírnevet.
HellóAnyu! - videóinterjú Lipták Orsival
Civil kezdeményezéseket bemutató új sorozatunkban ma a HellóAnyu! Kávézó és közösségi térrel ismerkedhettek meg. A kezdeményezés eredetileg a gyesen lévő kismamáknak kívánt segítséget nyújtani olyan programokkal, melyek kimozdítják a négy fal közül az érintetteket. Erre a fajta szolgáltatásra a lockdown idején kifejezett igény is volt, de pont ez az, amit nem tudtunk adni - mondja Lipták Orsi alapító. Nehéz helyzetben vannak, ugyanis duplán szenvednek a járványhelyzet intézkedéseitől. A HellóAnyu! ugyan vállalkozás, úgynevezett társadalmi vállalkozás, de ahhoz túl kicsik, hogy támogatott hiteleket vegyenek igénybe. Ugyanakkor nem klasszikus civil szervezet, így az őket megillető szubvenciókra sem jogosultak. Csak a partnereik támogatásának köszönhető, hogy nem adták fel.
A járvány nem blokkolja az alkotóerőt
Rendületlenül járja a textilkereskedéseket, hogy személyesen válassza ki a munkáihoz szükséges alapanyagokat, rendszeresen megfordul abban az üveggyárban, ahol üvegtextil alkotásai készülnek, miközben online órákat ad és vizsgáztat is a budapesti Metropolitan Egyetemen (METU). Hegedűs Andrea Ferenczy Noémi - díjas textiltervező művésztől, a METU egyetemi docensétől azt is megtudakoltuk, hogy a fentebb említett tevékenységeket hogyan tudta a járvány alatt is viszonylag gördülékenyen ellátni.
"Amikor festek szerelmes vagyok"
Gurics Krisztina hosszú évekig hazánk legelismertebb divatmagazinjainak dolgozott, és bár érezte, hogy ideje lenne változtatni mégsem tette meg. Aztán a sors és a kialakult járványhelyzet megtette helyette. Kezdetben csak hobbi szinten festett, ma már ez az egyik bevételi forrása és műveit egyre többen keresik. Nyilván a váltás nem zajlott gond nélkül, de erről inkább meséljen ő maga.
A depresszió nem csak a felnőttek betegsége - erre is figyelmeztet a koronavírus-járvány
A mostani pandémia alatt felfigyeltek arra a mentális egészséggel foglalkozó szakemberek, hogy a kisgyerekeknél is előfordulhatnak komoly depressziós tünetek. Érdemes a szokatlan viselkedést komolyan venni, mert a gyerekek nem tudják szavakba önteni mi a bajuk, ők máshogy jeleznek: nyugtalanok, agresszívek, vagy éppen hihetetlenül élénkek.
Az X generáció bevállalósabban, az Y óvatosabban tervezett karriert a pandémia alatt
A pandémia alapjaiban változtatta meg életünket, és hatással volt annak minden egyes területére, így a munkavállalásra is. A változás persze nem érintett minden egyes generációt egyformán, és még az sem igaz, hogy az életkor előrehaladtával esetleg rugalmatlanabbul viselkednénk. Sőt! A járvány azt is megmutatta, hogy sokat ért az évek során felhalmozott tudás, azaz élettapasztalat.
Társadalmi mozgalom indul a pandémia okozta válság enyhítésére
Tudósok, művészek, sportolók, közgazdászok és vállalkozók csatlakoztak az Élhető Hazánkért Társadalmi Mozgalomhoz, amely napjaink legégetőbb kérdéseiben kíván párbeszédet indítani és közös célok felállításával ígéretes jövőt építeni. Az első szakmai panelbeszélgetés témája a járványhelyzet utóhatásai lesznek társadalmunkra.
Meglepetéssel készül húsvétra a "Tojásdíszítés Királynője"
Tojást festeni, díszíteni az egyik legjobb elfoglaltság húsvét előtt: az idő így hamarabb telik, és az embereket is közelebb hozza. Márpedig erre, ebben a pandémiával és lezárásokkal terhelt időszakban mindenképpen szükségünk van, persze csak a biztonsági rendszabályok szigorú betartása mellett. Az ország egyik legnevesebb tojásdíszítője, Zsigóné Katalin egy meglepetéssel készül a neves ünnepre.
Minden ötödik magyar fiatal a pandémia miatt kezdett el bankkártyával fizetni
A Mastercard éves kártyahasználattal és attitűdökkel kapcsolatos kutatása mélységeiben tárta fel a hazai vásárlási szokások változásait a világjárvány alatt. Az eredmények alapján az elektronikus fizetések az életünk több területén is átvették az uralmat a készpénztől, és már a kártyát nem használók többsége is magánál tartja a plasztikot.
Első nap a virtuális iskolában
Mától az online térbe költözött az egész hazai oktatás, így az általános iskolások is a számítógép képernyője elé költöztek. Jegyzet arról, hogy mindezt hogyan élte meg egy első osztályos gyermek szülője. Vigyázat, hangsúlyozottan személyes benyomások!
Nagy Ágnes mitikus állatszobrai Velencében - videóinterjú
Nagy Ágnes szobrászművész személyében először állít ki magyar alkotó Velencében, a Contemporary Venice 2021 - Nemzetközi Művészeti Kiállításon. A rangos képzőművészeti seregszemlét idén két helyszínen, a velencei Szent Márk téren található The Room Kortárs Művészeti Tér kiállítóhelyen és az Albrizi-Capello palotában rendezték meg február folyamán. A művésznővel persze nem csak alkotásairól, de a pandémia által megérintett Velencéről is beszélgettünk.
A kettő jobb, mint az egy
A koronavírus új, a korábbinál gyorsabban terjedő és fertőzőbb angliai mutációja miatt is szükség lehet arra, hogy az egyéni védelemre az eddigieknél jóval nagyobb hangsúlyt helyezzünk. A maszk viselése - ez már eddig is bebizonyosodott - hatékony lehet a járvány terjedésében, egy mostani vizsgálat pedig megállapította, hogy a dupla maszk - egy orvosi és egy szövetmaszk - viselése majdnem 100 százalékban csökkenti a fertőzés átadását az egyik személyről a másikra.
Mentális cunami, vagy kezelhető probléma?
Egy angliai kutatás most arra hívja fel a figyelmet, hogy bár nagyon is komolyan kell venni azokat a mentális problémákat, melyeket a pandémia okozta hosszan tartó elszigetelődés válthat ki, azok eltúlzása legalább annyira káros lehet; alááshatja a lakosság egészségének védelmére irányuló erőfeszítéseket, és a válság elmúltával a kilábalást is megnehezítheti.
A budapesti bulinegyed helyeinek majdnem fele lehúzhatja a rolót
Mostanra a kormányzat és az érintett budapesti önkormányzatok is felismerték, hogy érdemi lépések szükségesek a vendéglátás megmentése érdekében. A főváros bulinegyede halódik, a hetedik kerületi polgármester szerint a kis helyek negyven százaléka biztosan tönkre ment. A kormányinfón ma, február 5-én elhangzott, hogy az állami és önkormányzati tulajdonú ingatlant bérlő éttermeknek, kávézóknak konditermeknek februártól május 31-ig nem kell bérleti díjat fizetniük.
Bajba került vendéglátósok - videóriport
Egy kormányrendelet értelmében február 3-tól már nem utólag, hanem támogatási előlegként, egyfajta előfinanszírozás formájában kapják meg a bértámogatást a járvány miatt nehézségekkel küzdő vendéglátó-, és szálláshelyek tulajdonosai. A döntés azt követően született meg, hogy a vendéglátós szakma képviselői egyre hangosabban tették szóvá, hogy a beígért bértámogatáshoz csak több hónapos késéssel jutnak hozzá. A riport-összeállításunkban megszólaló vendéglősök elmondják többek között azt is, milyen esélyei lehetnek a közös tiltakozásnak, miféle támogatás nyújtana tényleges segítséget a bajba került vállalkozásoknak, és hogy kaptak-e olyan telefont, melyben felajánlották számukra, hogy esetleg - jutányos áron - átvennék tőlük nehéz helyzetbe került üzletüket.
"A régi világ már soha nem jön vissza" - videóinterjú Kerekes Viktóriával és Horgas Péterrel
Egy színésznő és egy díszlettervező, akik az eredeti szakmájuk mellett manapság lakásfelújítással és kertépítéssel is foglalkoznak. Részben jövedelem kiegészítésként, de nem csak azért. Sőt! Úgy látják, hogy a járvány olyan mélyreható társadalmi változásokat indított el, hogy eddigi életünket már nem folytathatjuk tovább, és a közösségi cselekvés terén kell új utakat keresnünk. Videóinterjúnkban is erről beszéltek.
Mennyire változtatja meg városainkat a COVID-19?
A pandémia nem fogja megváltoztatni városainkat, viszont felgyorsítja azokat a trendeket, amik már a vírus megjelenése előtt is megfigyelhetők voltak – állítja Norman Foster. A világhírű brit építész gondolatait az ENSZ polgármestereinek fórumán fejtette ki. Az eseményen 39 város képviselője vett részt online vagy személyesen, köztük Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is.
Új növényfajok lesznek a világjárványok leghatékonyabb ellenszerei?
Naponta halnak ki olyan növények, melyeket időnk sem volt felfedezni és megismerni. Pedig hatalmas kockázatot vállal az emberiség azzal, hogy veszni hagyja ezeket a fajtákat, ugyanis a tudomány mai állása szerint az egyre gyakrabban jelentkező és egyre pusztítóbb járványok ellenszerei is ezekből nyerhetőek majd ki.
Koronavírus-járvány: zavar az ukrán béranya bizniszben
A koronavírus járvány miatt bevezetett utazási korlátozásoknak köszönhetően nagyon sok olyan csecsemő maradt Ukrajnában, akiket ottani béranyák szültek külföldi gyermektelen házaspárnak.
A járvány az alvásunkat is tönkretette
Azt gondolnánk, hogy a világjárvány idején legalább mindenki jól kipiheni magát. A valóság ehhez képest pont az ellenkezője! Az alvási rendellenességekre felírt receptek száma majdnem 15 százalékkal nőtt az elmúlt hónapokban.