A világjárvány másfél éve alatt, mindenki megtanulta a kézmosás alapvető szabályait. Jól tudjuk, hogy legalább 20 másodpercig kell alaposan szappanoznunk a kezeinket ahhoz, hogy a kórokozók biztosan elpusztuljanak.
Azt azonban már kevesebben tudják, hogy egy másik fontos szabályt is célszerű lenne nap mint nap alkalmazni az egészségük védelme érdekében. Ez az úgynevezett 20-20-20-as szabály: azaz 20 percenként mindkét szemünkkel egy 20 méter távolságra lévő tárgyra kellene fókuszálnunk, legalább 20 másodpercig.
Miért is fontos ennek a furcsa szabálynak az alkalmazása? Azért, mert a pandémia alatt annyi időt töltöttünk a számítógép képernyője előtt, hogy az káros hatással volt szemünk állapotára, a látásunkra.
Optikusok tucatjai számoltak be arról, hogy a Covid-19 lezárását követően gyakorlatilag már napi rutinnak számított, hogy olvasószemüveget, vagy pontosabban képernyővédő szemüveget írtak fel olyanoknak, akiknél a rövidlátás gyanúja fel sem merült a járvány előtt, utána viszont egyértelműen látásjavító eszközre szorultak a páciensek.
Egy brit vizsgálat eredménye azt állapította meg, hogy 2020-ban az Egyesült Királyságban a felnőttek általában több mint három és fél órát töltöttek naponta a számítógép képernyője előtt, ami három év alatt több mint egyötödével nőtt. A britek ugyanakkor továbbra is elmaradnak az USA-tól, ott az online eltöltött idő naponta majdnem öt óra volt tavaly áprilisban, vagyis a vírushelyzet idején.
Az Egyesült Királyság Optometrista Kollégiumának felmérése szerint ugyan valóban sokaknak romlott ez idő alatt a látása, azonban Dr. Paramdeep Bilkhu, az Optometrikusok Főiskolájának klinikai tanácsadója az összképet azzal egészítette ki, hogy " az a jó hír, hogy ez hosszú távon nem okoz maradandó károkat.”
"Nincs bizonyíték arra, hogy a képernyő használata valóban károsítaná a szemet, és rövidlátást okozna."
A probléma ehelyett inkább átmeneti: a szem kifáradása. Ezt pedig olyan egyszerű módszerekkel is lehet enyhíteni, mint a fentebb említett 20-20-20-as szabály.
Véleménye szerint nem is annyira a képernyő-bámulás a ludas abban, hogy a szemünk könnyebben elfárad, sokkal inkább az, hogy a bezártság ideje alatt a tevékenységeink zömét a négy fal között végeztük, és nem nagyon mozdultunk ki a szabadba.
A természetes fény és az, hogy a szabadban más és más távolságban lévő tárgyakra fókuszálunk, edzésben tartja a szemet. Az okos-telefonok elterjedése tovább ront a helyzeten, de Bilkhu szerint még további vizsgálatokra van szükség, hogy megállapítsák, használatuk kialakíthat-e hosszú távon is látásproblémákat.
Nemcsak az elektronikai eszközök használata, de maga az olvasás is okozhat problémákat, még ha az olvasnivaló nyomtatott formában van is előttünk - mondta.
Röviden, a cikk szerzője azt ajánlja, hogy ha abba is hagytuk egy cikk olvasását, nézzünk a távolba, ha csak 20 másodpercre is.