Test cikkek

Hogyan válasszunk napszemüveget, ha biztonságban szeretnénk tudni szemeinket?
A megfelelő napvédelem nem csak a fényvédő krémben, és a testünkre kent vagy fújt naptejben merül ki. Fontos, hogy a szemünket is óvjuk a nap káros sugárzása ellen, de még ennél is fontosabb, hogy olyan napszemüveget viseljünk, ami megfelel a biztonsági előírásoknak.

Mit mesél az alvási pozíciód rólad és az egészségedről?
Életünk egyharmadát alvással töltjük, az alvás így, vagy úgy a személyiségünket is alakítja. Sokszor azon is sok múlik, hogy az ágy melyik oldalán fekszünk, de azon is, hogy milyen pozícióban hajtjuk álomra a fejünket. Érdekel, hogy mit árul el rólad és az egészségedről az alvási testhelyzeted?

Az "éjjeli baglyok" hajlamosabbak a depresszióra?
Ki korán kel, aranyat lel - szól a közkeletű, régi szólás. Egy friss kutatás annak járt utána, hogy a koránkelőket vajon kevésbé fenyegeti-e az, hogy depressziósokká váljanak. Bár az eredmények nem egyértelműek, de annyit azért bátran kijelenthetünk, hogy bizonyos összefüggés felfedezhető az "éjjeli bagoly" típusú, és a rossz kedélyű emberek csoportja között.

Napi hány csésze kávé egészséges még?
Te hány kávét fogyasztasz el egy nap? Reggel egyet, délben és délután is lecsúszik egy adag? Kiderült, hogy a napi 3-4 kávé igenis jó hatással van a szervezetünkre.

Így védjük meg szemünket az UV-sugaraktól
Az UV-sugárzás – vagy, ahogy még nevezzük, az ultraibolya sugárzás – nélkül nem létezhetne élet a földön. Pozitív hatása, hogy szabályozza az anyagcsere-folyamatokat. Kedvezően hat a növényekre és a környezetre. Viszont számos maradandó egészségkárosodást okozhat az emberi szervezetben

„Csodaszerek” egy kattintásra?
Életünk jelentős része a digitális térben zajlik, ahogy mondják: semmi sincs két kattintásnál messzebbre. A vírushelyzet erre még csak rátett egy lapáttal. A vásárlások nagy részét is interneten intézzük, legyen szó műszaki cikkről, ruháról vagy éppen élelmiszerről. Sőt, akár gyógyszerről! Ám a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy míg előbbieknél "csak" bosszúságot okoz a nem megfelelő minőség, a gyógyszerek esetében komoly egészségkárosító hatása lehet, ha nem azt vesszük és esszük, amire valóban szükségünk lenne.

Tekints távolabbra!
Sokat hallunk arról, hogy a koronavírus fertőzésén átesett emberek milyen hosszútávú egészségromlásról számolnak be. De nem is kellett betegnek lenni ahhoz, a bezártságnak negatív egészségügyi következményei legyenek. A Financial Times cikkéből kiderül, milyen hatással volt pandémia az éleslátásunkra.

Így hűtsd le magad a kánikulában
Messze még az enyhülést hozó front, e hét végéig biztosan marad az extrém hőség. Mutatunk néhány gyors házi módszert, mivel enyhítheted a kánikula okozta kellemetlenségeket.

Exkluzív autóversenyző-tábor indul – nem csak fiúknak!
A számtalan magyar bajnoki cím mellett nemzetközi szinten is sikeres Rácz István szervez autóversenyző-tábort fiataloknak. A #teamracz – Autóversenyző leszek! táborba nem csak a jövő versenyzőit várják, hanem minden olyan fiatalt, akit érdekel ez az izgalmas technikai sport. A versenypályákra szakosodott instruktorok mellett a fiatalok lépésről lépésre sajátíthatják el a vezetéstechnikai tudnivalókat, így adott a biztonságos és gyors fejlődési lehetőség. Az élményt olyan kiegészítő programok teszik színesebbé, mint a jetskizés, a lézerharc, valamint a négycsillagos Bodrogi Kúria Wellness Hotelben való pihenés. Ráadásként pedig minden héten meglepetésvendéggel kedveskednek a tábor részvevői számára.

Teljes elszigeteltségben - a norvég tundra egy olasz világutazó szemével
A pandémia sok mindenre megtanított minket, többek között arra is, hogy az elszigeteltség lehet ugyanolyan természetes és magától értetődő, mint az állandó utazás, helyváltoztatás. Ezt tapasztalta meg egy fiatal olasz blogger, aki a járvány előtt alig volt odahaza, a Covid-zárlatot viszont egy 28 lakosú norvég településen élte meg. Kettő az egyben, mondhatnánk, de inkább olvassuk el a lány élménybeszámolóját a CNN tudósításában.
Jógaválasztó kisokos
Hatha jóga, Himalája jóga, Astanga jóga, Iyengar jóga, gerincjóga…hogy csak néhányat említsünk a jógaformák közül, amelyeket a XXI. század embere szervezett formában is gyakorolhat. A Jóga Világnapján nézzünk egy kicsit körül: miért is jógázunk itt Európában, és melyik jógaforma passzol a legjobban a személyiségünkhöz?
Szegény gyerekek, mi lett veletek?
A szülők fele szerint romlott gyermekének lelki egészsége a járvány alatt – derül ki az UNICEF Magyarország reprezentatív felméréséből. Leginkább a 11-18 éves korosztály sínylette meg a pandémia legnehezebb, otthon töltött hónapjait: alvásproblémákról, befele fordulásról és motiválatlanságról számoltak be a legtöbben, míg a kisebbek körében elkalandozó figyelmet, túlzott mozgékonyságot és engedetlenséget figyeltek meg leginkább.
A járvány miatt elvesztették édesapjukat a gyerekek, most az ő ruháiból készült macikkal vigasztalódnak
Bár sokan már hallani sem akarnak a covid-járványról, mégis vannak, akiket még mindig mélyen érintenek a járvány okozta veszteségek. Egy Csepelen élő édesanya férjét, három gyermekük édesapját vesztette el a vírus miatt. Az anyuka azóta mindent megtesz, hogy valahogy enyhítse a kicsik fájdalmát.
A legjobb strandok Budapesten és vidéken
Itt az első igazán meleg hétvége, amikor csak arra vágyunk, hogy egy medence, vagy egy természetes tó partján napozzunk és csobbanás közben élvezzük a hűsítő víz hullámait. Ha még nem döntötted el, hogy melyik strandra menj, olvasd el ajánlatunkat: íme néhány kihagyhatatlan úticélt.
10 természetes illat, amelyek elriasztják a szúnyogokat
Nálatok is megjelentek a zümmögő, vérszívó rovarok? Sajnos a fájdalmas és viszkető csípést okozó szúnyogok elől nincs menekvés, ugyanúgy ott vannak a nagyvárosokban, mint a kisebb településeken. Ha nincs nálad szúnyogriasztó spray, vess be néhány természetes illatot, amelyek elriasztják őket.
Olívaolaj - a folyékony arany
Egyre többet használjuk itthon is és nem csak sütéshez, főzéshez nagyszerű. A szépségápolás kiváló alapanyaga, a szervezetünk számára fontos antioxidánsokat, vitaminokat tartalmaz. De vajon mennyit tudunk róla pontosan?
"Spermageddon" - eltúlzottak a félelmek?
Egy 2017-ben lezajlott világméretű kutatás eredménye azzal riogatott, hogy a férfitermékenységet komoly veszély fenyegeti a spermiumszám állandó csökkenése miatt. Egy újabb vizsgálat azonban most megkérdőjelezi az akkori megállapításokat; a Human Fertility folyóiratban májusban megjelent tanulmányban már azt is megkockáztatják a kutatást végző tudósok, hogy a módszertani hiányosságok miatt korábban túlszámlálták a spermiumokat, és most az – állítólagos – spermiumszám csökkenés ennek tudható be.
5+1 tipp szemszárazság ellen!
A vírushelyzet és a karantén ugyan oldódni látszik, de a bezártság nem csak a hangulatunkra nyomta rá a bélyegét, hanem a szemünknek sem tett jót. A sok képernyő és monitor előtt töltött idő miatt egyre többen küzdenek szemszárazsággal és szemproblémákkal. Pedig a száraz, égő szem nem csak kellemetlen tünet, de tartós fennállása növelheti a szemet érintő bakteriális és vírusos fertőzések kockázatát is. Sebő Zsuzsa gyermekorvos-homepata összegyűjtött 5+1 tippet, amivel elkerülhetjük a szemszárazságot!
A C-vitamin alap – de mit szedjünk még mellé?
A vitaminokról most, a koronavírus idején különösen sokat hallhattunk. Ez nem véletlen: ezekre a természetes anyagokra szüksége van szervezetünknek, hogy megfelelően tudjon működni és fejlődni. Kétféle csoportjuk ismert: a vízben (B-vitaminok és C-vitamin) és a zsírban oldódó (A, D, E, K) vitaminokét. A vízben oldódóakat – mivel hamar kiürülnek szervezetünkből – nehezebb túladagolni, bár nem lehetetlen; a zsírban oldódóak viszont, a napi ajánlott mennyiségen túl fogyasztva igen károsak lehetnek.
Ma van a Tourette-szindróma napja
Sűrű pislogás, vállrándítás, topogás, hümmögés, krákogás, obszcén szavak vagy mozdulatok ismételgetése - a Tourette-szindróma (TS) fő tünete a tikelés. Június 7-én, a Tourette-szindróma Európai napján a korai felismerés és diagnózis fontosságára hívják fel a figyelmet szerte a világon.
Balássy Betti eddig 13 kilótól szabadult meg
Varga Feri és Balássy Betty életét alaposan átírta a koronavírus-járvány. Koncertek és fellépések hiányában Feri asztalosként kezdett dolgozni, Betty pedig belevágott a régóta halogatott fogyókúrába: 10 hét alatt 13 kilótól szabadult meg.
Aranyér, ami korántsem aranyat ér
Az aranyér társadalmi tabu. Akinek van, titkolja, akinek nincs, reméli, hogy nem is lesz. Az impozáns elnevezés ellenére ez a “betegség” kellemetlen, fájdalmas, akár műtétre is szorulhat a páciens miatta. Megkeseríti a mindennapokat, csökkenti a komfortérzetet, és lelkileg is megterhelő.
Erre figyelj, ha vegán étrend mellett sportolsz!
A vegán életvitelhez nem elég, ha az addig megszokott étrendünkből egyszerűen kivesszük az állati eredetű alapanyagokat. Ez a táplálkozás annál sokkal komplexebb, és igen nagy odafigyelést igényel a mindennapokban, főleg akkor, ha sportolunk is mellette.
Fogyókúrás módszerek, akár kezdőknek is
Ha túlsúllyal küzd az ember, akkor az első lépés az elhatározás, életmódváltásra van szükség, és ennek részeként pedig az étkezések átalakítására. Továbbá ki kell választani a fogyókúrás módszerek közül azt, amely számunkra a legmegfelelőbb.
Konfliktusforrás lehet a szülők között, ha a pandémia miatt túlóvják csemetéiket
Ki gondolná, hogy az a tény, hogy a felnőttek megkaphatják a koronavírus elleni oltást, míg a gyerekek bizonyos kor alatt nem, sajátos konfliktusokat generálhat. No nem a szülő-gyerek viszonylatban, sokkal inkább a szülők között, de alaposan megterheli a gyerekek egymás közötti kapcsolatát is. Hátráltatja a barátságok kialakulását, és szétrobbanthat már kialakult baráti kapcsolatokat is.
Botox: nemcsak a ráncok, hanem az izzadás ellen is bevethető
Sokaknak jelent problémát a túlzott izzadás, és a nyár közeledtével ez az amúgy is kellemetlen tünet még inkább felerősödhet. Meglepő módon azonban a ránctalanításban használt botox injekció hosszú távú megoldást jelenthet az átlagosnál erősebb izzadás kezelésében.
Férfiak a változókor kapujában
Hogy létezik-e a férfiklimax, ma már nem is kérdéses. De hogy sok vizet zavar-e a férfiak életében? Azt hisszük nem, sőt, foglalkozni sem foglalkoznak vele a legtöbben, pedig sokkal komolyabb dologról van szó, mint arról, hogy csökken a családalapítás lehetősége.
Így szoktak le a dohányzásról a hírességek
A történelem és kultúra nagyjai közül is sokan sikerrel tették füstmentessé az életüket: Fülöp herceg az esküvője napján nyomta el az utolsó cigit, Eisenhower elnök orvosi tanácsra változtatott, Mark Twain pedig ezerszer is nekifutott a dohányzásról való leszokásnak.
Szervezetünk csodálatos építőanyaga
Bizonyos kor fölött egyre gyakrabban jön szembe velünk a kollagén szó. Ez általában akkor történik meg, amikor az első komolyabb ráncokat fedezzük fel az arcunkon, töredezetté, szálkássá válnak a hajszálaink, sárgává, repedezetté a körmeink. Fáj a térdünk, a derekunk és problémánk van a mozgással. Ezek ugyanis a kollagénhiány leglátványosabb jelei. A megoldás a tünetek csökkentésére, sőt ha időben észbe kapunk, a megelőzésükre is, a kollagénpótlás. De hogyan?
A legszebb lombkoronasétányok Magyarországon
Külföldön sok helyen megtapasztalhatjuk a lombkoronasétányok magával ragadó élményét, de szerencsére már nem kell messzire utaznunk, hogy itthon is gyönyörködhessünk a fák fölötti élet szépségeiben.
Pici pociból zavaró úszógumi
Fiatalkori lapos hasunk idővel emlékké halványul, de ez bizonyos keretek között az öregedéssel járó teljesen természetes jelenség. Az évek során életmódunknak, élethelyzetünknek köszönhetően felcsúszik néhány plusz kiló, a derekunk körül centikben mérhető vastagodást tapasztalhatunk, melyeket ledolgozni egyre nehezebb. De vajon hol a határ, amikor már a folyamat visszafordíthatatlanná válik és mindez az egészségünket is komolyan veszélyeztetheti?
Felejthetetlen nyári élmények
Tavaly nyáron a koronavírus miatt a legtöbb nyári tábor és napközi elmaradt. Idén azonban a korlátozások enyhítésével nemrég megérkezett a felszabadító hír, lehet még 'ottalvós' tábor is. A szervezők rajtra készen vártak az ajánlatokkal, így most csak a gyermek érdeklődése és persze az anyagi lehetőségeink döntenek arról, melyik tábort válasszuk a gazdag kínálatból. Néhány érdekességre hívjuk fel a figyelmeteket.
Elhanyagolták a szájápolást akik nem mentek közösségbe
A koronavírus-járvány kedvezőtlenül hatott a fogápolási szokásainkra. Nemrég elkészült egy hazai kutatás a témában, az eredményekből pedig kiderült, hogy az elmúlt időszakban még az eddigieknél is kevesebbet tettünk fogaink egészségének érdekében.
Hány magyar férfit érintenek a merevedési zavarok?
A férfiak potencia zavarai nem csak az ágyban jelentenek problémát, de akár súlyos betegségekre is figyelmeztetnek. A Nagy Potencia Teszt segít abban, hogy minél többet megtudjunk a magyar férfiak esetében a merevedési zavarok előfordulásáról és segítsünk nekik.
Megújult Gyuri bácsi gyógynövénykertje
Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa megálmodott egy helyet, ahol a látogatók különleges környezetben sétálhatnak a gyógynövények között. Édesapja régi gyógynövénykertjének hagyományait megtartó, ám a mai kor kényelmét teljesen kiszolgáló, hársfalevelet mintázó, új látogatóközpontban több mint 150 féle gyógynövényt ismerhetnek meg az érdeklődők.
Mit csinálj, hogy újra fellélegezhess?
Itt vagyunk a nyár küszöbén, de még mindig nem tudsz örülni? Nem te vagy az egyetlen! Az elmúlt időszak igencsak embert próbáló volt az egész világ számára, és a hosszú ideje fennálló stressz miatt sokan képtelenek újra ellazulni. Íme 6+1 tipp, hogy jobban érezd magad a mindennapokban.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő sportágat?
Manapság már temérdek szabadidős foglalkozásból, mozgásprogramból válogathatnak a szülők, a gyerekek már egészen kicsi koruktól járhatnak táncolni, focizni, lovagolni, úszni, röplabdázni, teniszezni, sőt, akár önvédelmi sportokkal is ismerkedhetnek. Ezek mind nagyon jó programok és ötletek, de a gyerekeknél nem csak azt kell mérlegelni, hogy szórakoztatja-e őket a választott mozgásforma, hanem azt is, hogy a megfelelnek-e az adott sportmozgás speciális szükségleteinek – akkor is, ha teljesen egészségesek.
Gyorstalpaló öko-tudatosságból
Az „öko-tudatosság” napjaink bűvös kifejezése egy olyan életformára, ahol tervezetten és folyamatosan törődünk környezetünk jövőjével. Ez kimerülhet akár házi komposztálásban, csomagolásmentes bevásárlásban, de abban is, ha autóba pattanás helyett sétálunk, biciklizünk, közösségi autózunk. Összeállításunkban Rezes Judit, a Budapesti Katona József Színház művésze osztja meg velünk a mindennapokban is könnyedén megvalósítható környezettudatos tanácsait.
Példaértékű családi vállalkozás
Ritka a mai világban, hogy a különböző generációk igazán jól megértsék egymást. Még a családi vállalkozásoknál sem jellemző, hogy a rokonok 50 év korkülönbséggel is hatékonyan együttműködjenek. Egy nagymama és unokái közösen vágtak bele egy új üzletbe, ahol mindenki megtalálta a maga helyét.
Magyar tavak, amelyek még felfedezésre várnak
Velencei-tó, Balaton, Fertő-tó, Tisza-tó -a hazai állóvizek terén ezek a tavak jutnak elsőre az eszünkbe. Rajtuk kívül még nagyon sok kevésbé ismert, szép tó található kis hazánkban, érdemes felfedezni őket.
Már az anyatejben is ott a méreg
Számtalan olyan vegyi anyaggal kerülünk mindennap kapcsolatba, amelyekről ma már köztudott, hogy soha nem fognak lebomlani a természetben, ráadásul a szervezetünkben is felhalmozódnak. Fiatal amerikai anyák körében végzett vizsgálat viszont azt is kimutatta, hogy ma már az anyatejben is nagy mennyiségben találhatóak ezek a vegyi anyagok.
A női szempontok az építészetben
Ma már nehezen tudjuk elképzelni, de egészen a nyolcvanas évekig nem igazán érvényesültek a nők szempontjai a várostervezés során. A modern architektúra atyja, Le Corbusier által a háború után megalkotott arányrendszer, az úgynevezett Le Modulor a 180 centi magas férfiakat vette alapul, és mindent, kilincsmagasságot, lépcsőfokokat ehhez az ideáltípushoz tervezett. Negyven évvel ezelőtt azonban megjelent a Matrix, egy női dizájnercsoport, ők pedig mindent fenekestül felforgattak. Munkájukat most a londoni Barbican Centerben lehet megtekinteni.
Fogyókúra okosan
Itt a nyár, ilyenkor sokan kétségbeesetten akarnak nagyon gyorsan megszabadulni a felesleges kilóktól. Pedig érdemes időt szánni a tájékozódásra: mind egészségünk érdekében, mind pedig azért, hogy az elért eredmény tartós legyen.
A magas vérnyomás tünetek nélkül is okozhat súlyos szervi károsodást
Május 17. a magas vérnyomás világnapja, amit a Hipertónia Világszervezet kezdeményezésére hoztak létre. Céljuk, az emberek tájékoztatása a szív-érrendszeri megbetegedések megelőzési lehetőségeiről, tüneteiről, illetve kezelési módjairól.
A gyermekkori elhízás egy életen keresztül problémát jelenthet
Az elhízás szempontjából évek óta listavezetők vagyunk Európában, és világviszonylatban is dobogós helyen állunk. Nagyon sokan már gyermekkoruktól kezdve túlsúllyal küzdenek és gyakran megesik, hogy ez a jelenség egy életen át elkíséri őket.
Poros a lakásod? Akkor ezektől a dolgoktól szabadulj meg gyorsan!
Az otthonunkban található por 60% -a az utcáról jut be a lakásunkba. Bevisszük a cipőnkön, beengedjük az ablakokon, ajtókon. De honnan származik a fennmaradó 40 százalék? A ruháink, bútoraink, szőnyegeink és egyéb tárgyaink magukba szívják a port, majd amikor használjuk őket, a belőlük kiürülő por újra és újra összekoszolja a tisztává tett lakást. Vannak olyan eszközeink is, ahol elszaporodhatnak a poratkák, így újra és újra tele lesz velük a lakás, akármennyit is takarítunk.
A legjobb bicikli utak a hétvégi tekeréshez
Az egyik legjobb tavaszi, nyári program a kerékpározás, amit lehet egyedül, ketten, de akár családdal együtt is csinálni. Útközben van idő megnézni a városok és falvak nevezetességeit, megállni enni-inni, majd kis pihenő után folytatni az utunkat.
Égig érő jó szándék
Ebben a rovatban minden héten egyesületeket, alapítványokat, vagy akár magánembereket mutatunk be, akik önzetlenül segítenek támogatásra szoruló embertársaikon. Ma egy nem mindennapi kihívásról és gesztusról számolunk be.