Test cikkek

Böjtölés okosan!
Ma indult a nagyböjt, de nem mindegy hogyan csináljuk, mert komoly betegséget is okozhatunk magunknak azzal, ha nem tartjuk be a szabályokat. Íme egy szakorvos tanácsai.

COVID-19: Az egészséges ember szíve is károsodhat
A koronavírus különböző szövődményeivel kapcsolatban évek múlva bizonyára sokkal többet tudunk majd, azonban már napjainkban is számtalan jel utal arra, hogy az elsősorban légzőszervi betegségnek tartott kór a szívet is károsíthatja. Egyre több olyan vizsgálati eredmény lát napvilágot, amely korábban egészséges embereknél mutat ki szív-érrendszeri érintettséget a fertőzést követően. A COVID-19 vírus szívet érintő szövődményei egyszerűen megelőzhetők, kiszűrhetők egy fertőzés utáni
általános kardiológiai vizsgálattal - hívják fel a figyelmet Czeizel Intézet kardiológus szakemberei.

Koronavírus: egyre többen szenvednek álmatlanságban
A folyamatos koronavírus-válság jelentősen megnehezíti a nyugodt éjszakai pihenést, az alvást – ez egyre többek személyes tapasztalata. A jelenségre már megtalálták a megfelelő kifejezést is, egyesek „korona-somniának”, mások pedig „Covid-somniának” hívják.

A krónikus betegségek megelőzése gyerekkorban kezdődik
A megfelelő életmód kialakítása gyerekkorban kezdődik, és nagymértékben meghatározó a későbbi életszakaszok tekintetében is. Amit kicsiként csinálunk, ahogy étkezünk, ahogy mozgunk, vagy amilyen módon kezeljük a stresszt, mind-mind tanult viselkedésformák, amelyeket elsősorban szüleink alakítanak. Erre rakódnak rá az egyéb környezeti hatások, illetve örökölt genetikai hajlamok. Mindezek egyedi kombinációja határozza majd meg életmódunkat felnőttkorunkban.

Mikor voltál kivizsgáláson?
Karbantartjuk az autónkat, lakásunkat, folyamatosan gondoskodunk arról, hogy használati tárgyaink megőrizzék jó állapotukat, azonban ez az odafigyelés a legtöbbünknél önmagunk irányába már nem igazán valósul meg. Legtöbbször csak akkor foglalkozunk saját egészségünkkel, amikor már valamilyen panaszunk van. Az új év tökéletes alkalom lehet arra, hogy ezen változtassunk, jobban odafigyeljünk önmagunkra, és ne hanyagoljuk el szervezetünk „karbantartását” sem

5 tévhit a rákról
A rák szó mindenkiből erős érzelmeket vált ki, és a legegészségesebbekben is szorongást kelt. A félelmek egy része abból is adódik, hogy számos tévhit, megalapozatlan, pontatlan információ él a köztudatban a daganatos megbetegedésekről, illetve azok rosszindulatú formájáról, a rákról. De vajon mennyire megalapozottak ezek a vélemények? A február 4-i Rákellenes Világnap alkalmából ennek járt utána a Budai Egészségközpont.

Vajon alkalmasak vagyunk a lézeres szemműtétre?
A szemüvegviselés hátrányait sokan megtapasztalhattuk már. Nehézkes vagy lehetetlen benne a sportolás, télen könnyen bepárásodnak a lencsék, nyáron viszont éppen a meleg okoz gondot. A kellemetlenségeket átélve nem meglepő, hogy egyre inkább vágyunk a szemüvegmentes élet örömeire.

Így tarthatod be az újévi fogadalmaidat
Év elején mindig megígérjük, hogy jobban figyelünk magunkra, beleértve azt is, hogy szakítunk rossz szokásainkkal, és fejest ugrunk valami újba. Tudtad, hogy valószínűleg most is a kezedben van az a titkos fegyver, aminek segítségével betarthatod újévi fogadalmaidat? Igen, ez az okostelefonod, amely akár dietetikusod, személyi edződ vagy életvezetési tanácsadód is lehet.

Fogamzásgátlási útmutató – szülőknek és tiniknek
Nyugi anya, mindent tudok! - zárja rövidre sok kamasz a kínos beszélgetést, pedig korántsem biztos, hogy igazuk van, és ne hagyjuk ennyiben a dolgot! A szexuális védekezés igen összetett kérdés, a tudatos családtervezés fontosságát hirdető Ragaszkodj hozzá! program immáron ebben is segítséget nyújt a szülőknek, hogy a fiatalok mihamarabb elsajátíthassák a felelősségteljes gondolkodást a szexualitás terén is.

Milyen bort ihatunk fogyókúra alatt?
Nagy mértékben méreg, kis mértékben orvosság - jelenthetjük ki a borral kapcsolatban, hiszen néhány korty kifejezetten jó hatással lehet az egészségünkre. Most az is kiderült, bizonyos borok a diétánkba is könnyen beilleszthetők.
Így válassz a lábtípusodnak megfelelő cipőt!
Lábaink nap mint nap nagy mértékű terhelésnek vannak kitéve. Naponta átlagosan hat-hétezer lépést teszünk meg, az viszont egyáltalán nem mindegy, milyen cipőben. Lábunk egészségügyi állapotát ugyanis nagyban meghatározza a lábbelink.
Allergia vagy korona?
A szokatlanul enyhe idő miatt, a normálisnál jóval korábban jelentek meg a pollenek a levegőben. Járványhelyzetben viszont nehéz eldönteni, mi okozza a tüneteinket.
Mindjárt a patikákban a COVID-gyorsteszt
Napokon belül a gyógyszertárakba kerülhet egy svájci cég koronavírus-gyorstesztje, amely 10 percen belül kimutatja, hogy átestünk-e már a fertőzésen. A termék ára egyelőre még nem ismert.
Itt az egészségügyi Tinder
Forr az egészségügy, recseg-ropog az ágazat a korona vírus pandémia idején. Naponta olvasunk cikkeket, nyilatkozatokat az orvosok és egészségügyi dolgozók bérezéséről, munkakörülményeik és karrier kilátásaik kapcsán. Ráadásul a téma még forróbb az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény óta: egyre több orvos és ápoló kerül választás elé, hogy a magán vagy az állami rendszerben folytassa-e munkáját. Ezen a téren hozhatja meg az áttörést az a 100 százalékban hazai fejlesztésű egészségügyi állásportál, amelyik annyira bízik a sikerében, hogy csak sikerdíjért dolgozik.
A túlsúly tönkreteheti a férfiak termékenységét
A férfinak elég, ha egy fokkal szebb az ördögnél - tartja egy régi mondás. Ez mára azért már többnyire nem állja meg a helyét, de tény, hogy a férfiak esetében például az elhízás messze nem akkora “probléma”, mint a nőknél. A másik véglet, amikor a férfi izomkolosszussá gyúrja magát, minimális testzsír százalékokat produkálva. Most már itt lenne az ideje, hogy megértsük, mi is az egészséges, normális testkép, hiszen a férfiak termékenységi mutatói egyre csak zuhannak, és bizony ez a probléma is erősen közre játszik ebben!
A frontok komoly betegségeket okozhatnak!
Gyerekkorunkban talán mosolyogtunk azon, ha nagymamánk abból jósolta meg az időjárást, sajgott-e a könyöke. Pedig a frontérzékenység nem úri huncutság, létező orvosi kategória.
5 start up az egészségügyi innováció területén
Az EIT Health minden évben több mint 120 olyan csapatot támogat Európa-szerte, amelyek progresszív eredményeket érnek el az egészségügyi innováció területén Európa fejlődő régióiban, többek között Magyarországon is. Öt olyan innovációt mutatunk most be, amelyek az elkövetkező években nagy hatással lehetnek majd az orvostudomány és az egészségügy jövőjére.
HPV elleni védőoltás a fiúknak is!
A Méhnyakrák Megelőzési Hét apropóján fontos arról is beszélnünk, hogy a fiúkat is érdemes beoltatni HPV vírus ellen, és nem csak azért, hogy partnereiket ne fertőzzék meg.
Az Év Applikációja: a DokiApp
A Magyar Marketing Szövetség 2020-ban is kihirdette az Év Applikációja díjat, melyet a DokiApp vihetett haza. A telemedicina alkalmazás segítségével a nap bármely időszakában, mindössze pár perc várakozás után konzultálhatunk egy orvossal vagy pszichológussal. Az online orvoslás Uber-e nem először kap rangos díjat, tavaly ősszel ugyanis a Vodafone Digitális Díj egyik fődíját vihették haza az ötletgazdák.
Méhnyakrák – egy megelőzhető betegség
A méhnyakrák a mellrák utáni leggyakrabban előforduló rosszindulatú megbetegedés. Ennek megelőzésére hivatott felhívni a figyelmet a ma kezdődő Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét.
Újdonság a fúziós prosztatabiopszia
A prosztatabiopsziára, vagyis a prosztata betegségeinek felismeréséhez és elkülönítéséhez (jó indulatú megnagyobbodás, régóta fennálló gyulladás, rákos elváltozás) szükséges szövettani mintavételre számos módszer létezik. Ezek közül úttörőnek számít az MR fúziós biopszia, amely az akár gyulladásokkal vagy életveszélyes fertőzésekkel is járó hagyományos mintavételezéssel ellentétben a legmodernebb és legpontosabb képet adó szövettani forma, amivel praktikusan elkerülhető a fertőzésveszély.
Ismeritek az apiterápiát?
Az immunrendszerünk erősítésére a téli hónapokban van a legnagyobb szükség, az egészség megőrzésére pedig hatékony és természetes ősi módszer az apiterápia, mely alatt a méhek által előállított anyagok gyógyító célú felhasználását értjük. Nem is gondolnátok mi mindenre jó a propolisz és a méhpempő!
A gyengébb nem mumusa
A felfázás, vagyis a húgyhólyag gyulladása, ritkán férfiaknál is előfordul ugyan, de alapvetően a nőket veszélyezteti. Közülük egyre magasabb azoknak a száma, akiknél bizonyos időközönként visszatér a súlyosabb esetben akár vesemedence-gyulladást is okozó kórkép. Megelőzésként, illetve a kezelés részeként is érdemes sok folyadékot fogyasztani, az ürülő vizelet ugyanis segít „kimosni” a húgyutakból a baktériumokat.
Kérdések és válaszok a Pfizer-BioNTech vakcináról
Rengetegen félnek tőle, míg mások, alig várják, hogy megkapják az oltást. Pardi Norbert professzor a University of Pennsylvania kutatója - aki egyben Karikó Katalin munkatársa is - mindent elmond a vakcináról.
5+1 tipp az egészséges ajkakért
A hideg időjárás testünk más részei mellett az ajkainkat is jelentősen megterheli, így télen a szokásosnál gyakrabban szembesülhetünk a kicserepesedett, fájdalmas száj problémájával.
Új piktogram az egészségügyben
A TILOS DOHÁNYOZNI mintájára elkészült az új logó, amelyen ez áll: TILOS A HÁLAPÉNZ. Az ötlet egy háziorvosé, aki ilyen módon is szeretné transzparenssé tenni a törvénnyel szabályozott, január 1-jével életbe lépett ’új’ világot.
Hallottál már a Veganuárról?
Egy hónap hús, tojás, tejtermékek nélkül – erről szól a Veganuár. Te kibírnád?
Az egészségügyi dolgozók nyerték Az év embere díjat
Tíz választási lehetőségből kerültek ki győztesen az egészségügyisek.
A légszennyezettség a csecsemőhalálozásra is hatással van
Rég tudjuk – a koronavírus pusztítása után pedig még egyértelműbbé vált - hogy a légszennyezettség komoly hatással van a szervezetünkre, évekkel rövidítheti meg az életünket. Ez utóbbi kifejezés az oka, hogy sokszor azt hisszük, ez igazán “csak” az idősekre és a betegekre igaz, holott ez nem így van. Sajnos kapcsolat áll fent a légszennyezettség és a terhességi problémák kialakulása, valamint a csecsemőhalálozás között is.
Zacher Gábor: "A saját fiamnak nem tiltottam semmit"
Zacher Gábor minden megnyilvánulása hangsúlyos, nemcsak a tartalma miatt, hanem a sajátságos megfogalmazás okán is. De nem kíméli önmagát sem, épp olyan objektíven szemléli az életét, mint a világot.
Valóban 2020 lenne a negyedik legjobb év a világtörténelemben?
Világlapok címoldalai harsogják: 2020 egy katasztrófával ért fel. A világjárvány, és mindaz, amit a vírus hozott, romba döntötte az emberiség reményeit, hogy kilábaljon az általános szegénységből, és elinduljon egy jobb lét felé. A tények azonban makacs dolgok, és hát a számok se egyértelműen az általános lejtmenetet támasztják alá.
Online lelki tanácsadás az egészségügyi dolgozóknak
A koronavírusról elhíresült 2020-as év utolsó napján sem álltak meg az egészségügyi dolgozók, s jóval többen "szilvesztereztek" a kórházakban, mint tavaly ilyenkor. Ha közülük bárki úgy érezte, lelki támaszra lenne szüksége, akár tegnap éjjel is időpontot kérhetett a Mental For Doctors segítőitől. Egyik önkéntesükkel beszélgettünk a háborúhoz hasonló nehéz helyzetről, amiben hirtelen találták magukat.
Orvosesztétikai tetoválás: csodákra képes
A mellrákból felépülni önmagában hatalmas dolog, de a teljes testi-lelki gyógyulás még nem ér véget a negatív laboreredménynél. Szerencsére ma már van megoldás a testkép helyreállítására, és az önbizalom visszaszerzésének útján az első fontos lépés a külső megjelenés. Nóra története inspiráló lehet mindenki számára, aki hasonló beavatkozáson esett át.
Idén kétszer is meggondoltuk, hogy orvoshoz forduljunk-e
Egyből maszkot hordtunk, odafigyeltünk a biztonságra és testünk jelzéseire, amint felütötte a fejét a koronavírus, és a mai napig mindig van nálunk kézfertőtlenítő. A természetes gyógymódokban vagy nagyanyáink praktikáiban viszont kevésbé hiszünk, mint a vitaminokban. Összességében tudatosabbak lettünk a vírus miatt egészségünkkel kapcsolatban, ugyanakkor idén elhanyagoltuk az általános vizsgálatokat, és kétszer is meggondoltuk, hogy orvoshoz forduljunk panasz esetén. Ezeket a tanulságokat vonhatjuk le az Allianz Hungária Zrt. „A jövőről egyszerűen” programja keretében meghirdetett „Ép testben, ép lélekkel „korona” idején is” elnevezésű, idei utolsó, online, nem reprezentatív felméréséből.
Így varázsoljunk otthon wellness-élményeket
Évek óta megfigyelhető az a trend, hogy egyre többen töltik a karácsonyt és a szilvesztert wellness szállodában, idén azonban a megváltozott körülmények miatt más terveket kell kitalálni az ünnepekre. Annak érdekében, hogy otthon megvalósítható ötletekkel legalább részben pótolni tudjuk a kimaradt wellness-élményt, a hévízi NaturMed Hotel Carbona szakértője ad praktikus tanácsokat.
A cukorbetegség az ünnepek alatt sem megy pihenőre
Az ünnepi időszakban a legtöbben felfüggesztik az egészséges életmódjukat, kevesebbet sportolnak és átadják magukat a gasztronómiai élvezeteknek. A cukorbetegek azonban a karácsonyi lakomák alatt sem feledkezhetnek meg a diétáról és a vércukorszintjükről. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár olyan tanácsot, amik megkönnyíthetik a diabétesszel élők ünnepi időszakát.
Magyar nyelvű app a beszédzavarral küzdőknek
Magyar nyelven is elérhetővé vált a súlyos beszédzavarral küzdő gyermekek és felnőttek akadálymentes kommunikációját támogató alkalmazás, az AVAZ. A Telenor támogatásával megvalósult fejlesztés – amelyet a nagyon ritka betegséggel született, kilencéves Vince családja kezdeményezett – több ezer érintettnek nyújthat segítséget.
Egyre több a stroke-ot okoz koronavírus
Világszerte egyre több fertőzött fiatalt és középkorú pácienst diagnosztizálnak stroke-kal. Még a járványkitörés kezdetén a kutatók arra mutattak rá, hogy a vírus elsősorban a tüdőt támadja meg. Az elmúlt hónapokban azonban több olyan esetről számoltak be, melyekben a koronavírus és a stroke kialakulása között találtak összefüggést.
Ausztrália legnépesebb államában egy hónapja nincs egyetlen fertőzött sem
Victoria a második legnépesebb állam Ausztráliában, népessége több mint 6,3 millió, körülbelül kétharmada Magyarország népességének. Itt a legdurvább napokon 700 új koronavírusos esetet regisztráltak, Magyarországon ez a szám az elmúlt egy hétben minden nap túllépte az ötezret. De nem is ez a legérdekesebb adat, hanem, hogy az ausztrál államban több mint egy hónapja nem regisztráltak egyetlen új megbetegedést sem. Ez annak köszönhető, hogy Victoria vezetése a járványgörbe laposítása helyett inkább megpróbálta teljesen lenullázni a megbetegedéseket. Egy melbourne-i magyarral beszélgettünk az elmúlt időszak megélt nehézségeiről.
Magyar kutatók: a koronavírus kéthetente mutálódik
A koronavírus örökítőanyaga nagyjából kéthetente mutálódik, s Magyarországon 265 változata ismert – derül ki abból a friss magyar tanulmányból, amely a SARS-CoV-2 koronavírus genetikai állományának változásaira fókuszál. Mindez az védőoltások és az antitest-terápia hatásosságánál lehet fontos tényező, sőt, még a betegségen átesettek védettségét is megkérdőjelezheti.
Horror az arcbőrnek: a maszkok és a téli hideg támadása
Ezt az évet gyakorlatilag maszkban éltük végig, így még fontosabbá vált arcunk rutinszerű tisztítása és ápolása, de a közeledő téli hideg újabb kihívások elé állít minket. A helyzet mindenki számára új terep, hiszen most először kell a téli időjárás és a maszk okozta problémákkal egyszerre megvívnunk.
Miért ne söpörjük le azok érveit, akik tartanak az oltásoktól
Nem biztos, hogy azok, akik elutasítják az oltásokat, mind valamifajta összeesküvés elmélet megveszekedett hívei. Lehet, hogy csak a rossz történelmi tapasztalatok táplálják félelmeiket. Lessünk be a múlt kulisszái mögé, és talán az ódzkodókat is jobban megértjük.
Így fuss a kihalt, sötét utcán
A hobbifutók legtöbbje a munkaidő előtt vagy után teljesíti napi sportadagját, így kocogását a kora reggeli vagy a kora esti órákra időzíti. A téli időszakban azonban ilyenkor sötét van, ami már önmagában is kockázatot rejt. Kovács Ildikó önvédelmi szakértő szerint viszont vannak olyan praktikák, amelyekkel jelentős mértékben csökkenthetjük a rizikófaktort.
Szezonális nátha és koronavírus - angol tudósok vizsgálják az összefüggéseket
Életünk során számtalan alkalommal fertőződhetünk meg olyan koronavírussal, melynek a következménye csupán egy könnyen kiheverhető, egyszerűbb megfázás lesz. Most angol kutatók azt vizsgálják, hogy azok, akik ilyen betegségen korábban átestek, vajon kellő immunitást szereztek-e a COVID-19 ellen is.
Nálad ólommentes az ivóvíz?
A megengedett ólomtartalom mértékének a többszörösét fogyasztják ivóvízként azok a családok, amelyek olyan épületekben laknak, ahol ólomcsövekből épült az ivóvízhálózat. A régi ólomvezetékekből kioldódó méreg kimutatható és mérhető, egészségügyi károsító hatása elsősorban a gyermekek szellemi fejlődését gátolja, ezért évek óta jogszabály határozza meg a vezetékes ivóvíz ólomtartalmának határértékét (10 mikrogramm/liter.
A férfiklimax 7 legjellemzőbb tünete
Habár sokáig nem volt benne a köztudatban, hogy a klimax a férfiakat is érintheti, ma már tudjuk, hogy a szervezetben bekövetkező változások mindkét nemre hatással vannak,
"Pihentesd a dokit" - FELHÍVÁS
A „Pihentesd a dokit” csoport azzal a céllal jött létre, hogy segítse az egészségügyi dolgozók munkáját, ebben a mostani nehéz helyzetben, hiszen folyamatosan fokozott veszélynek vannak kitéve. Ahhoz, hogy ne veszélyeztessék családtagjaikat, s hogy minél kevesebb interakciójuk legyen másokkal, esetleg többet tudjanak pihenni, szükségük van egy ideiglenes „otthonra".
Minden ötödik férfi potenciazavartól szenved
A drogokéval versengő potencianövelő piac és számos tudományos kutatás is bizonyítja, hogy a merevedési zavarok minden ötödik-hatodik férfit érintenek.