Bár jelenleg minden figyelem a SARS-CoV-2-re, a világjárvány középpontjában álló koronavírusra irányul, azt is érdemes tudnunk, hogy élete során több koronavírus is megfertőzi az embert.
Ezek a szezonális koronavírus-fertőzések gyakran fordulnak elő, és általában enyhe, közönséges megfázás-szerű betegséget okoznak. Ezeknek a koronavírus-fertőzéseknek a jelenléte a populációban ahhoz a hipotézishez vezetett, hogy ezen rokon vírusok között immun keresztreaktivitás fordulhat elő, és potenciálisan némi védelmet nyújthatnak a SARS-CoV-2 ellen - írja a genengnews.com.
Most egy tudóscsoport felfedezte a SARS-CoV-2 elleni már meglévő antitest-vezérelt immunitást azon személyek kis részében, akik a mintavétel idején nem voltak fertőzöttek.
A felfedezésről a Science számolt be.
Az a négy koronavírus, amely az emberek megfertőzésekor közönsége megfázásos tüneteket produkál, a 229E (alfa koronavírus), az NL63 (alfa koronavírus), az OC43 (béta koronavírus) és a HKU1 (béta koronavírus). A másik három koronavírus, amelyről ismert, hogy sokkal súlyosabb fertőzést okoz az emberben, a MERS-CoV (a közel-keleti légzőszervi szindrómát okozó béta koronavírus vagy MERS), a SARS-CoV (a SARS-t okozó béta koronavírus) és a SARS-CoV-2, az új koronavírus.
Világszerte az emberek általában a 229E, az NL63, az OC43 és a HKU1 koronavírusokkal fertőződnek meg.
A londoni kutatócsoport azt találta, hogy a vizsgálatba bevont 302 felnőttből tizenhatnak a (5,3 %) szervezetében jelentek meg az IgG antitestek, amelyek valószínűleg a korábbi szezonális „nátha” koronavírus fertőzések során keletkeztek, és amelyek keresztreakcióba léptek a SARS-CoV-2 S2 alegységével.
Ezeknek a keresztreaktív IgG antitesteknek a jelenléte sokkal gyakoribb volt a SARS-CoV-2-vel nem fertőzött gyermekekben és serdülőkben (1 és 16 év közöttiekben) is; a 48 alany közül legalább 21-ben a SARS-CoV-2 S-reaktív IgG antitestek kimutatható voltak.
Sejtkultúra-kísérletek során az idősebb és a fiatalabb, nem fertőzött egyének keresztreaktív antitestekkel rendelkező szérumai képesek voltak semlegesíteni a SARS-CoV-2 és a SARS-CoV-2 S pszeudotípusokat, míg a nem fertőzött betegek szérumai, amelyekben nem volt keresztreaktív antitest, nem mutattak ilyen semlegesítő tevékenység. A szerzők szerint az S2 azon célpontjainak további feltárása, amelyek több koronavírusban konzerválódtak, egyetemes koronavírus vakcina ígéretét jelenthetik.
Ezek a megállapítások együttesen segíthetnek megmagyarázni az idősebb emberek magasabb COVID-19 érzékenységét, és betekintést nyújthatnak abba, hogy a szezonális koronavírusokkal szemben kialakított immunitás védelmet nyújt-e a SARS-CoV-2 ellen.
Bár a korábbi vizsgálatok azt sugallják, hogy a keresztreaktív immunitás nem tartós, a keresztreaktivitás jelenléte csökkentheti a vírusátvitelt és enyhítheti a tüneteket, ezért fontos vizsgálati terület.