Nátha cikkek

Itt az iskolakezdés, jönnek a betegségek - így előzhetjük meg őket
Ahogy elindul a tanév, néhány napon belül sokszor tüsszög, köhög a gyerek, fáj a torka. Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos szerint ilyenkor a nátha és annak szövődményei a leggyakoribb problémaforrások, de idén az erős allergiaszezon, sőt a koronavírus miatt is jobban kell figyelnünk a szokásosnál.

Szezonális nátha és koronavírus - angol tudósok vizsgálják az összefüggéseket
Életünk során számtalan alkalommal fertőződhetünk meg olyan koronavírussal, melynek a következménye csupán egy könnyen kiheverhető, egyszerűbb megfázás lesz. Most angol kutatók azt vizsgálják, hogy azok, akik ilyen betegségen korábban átestek, vajon kellő immunitást szereztek-e a COVID-19 ellen is.

Fújd ki rendesen!
Igenis el lehet kapni a náthát, és ha nem figyelünk oda, akár középfülgyulladást is okozhat. Ezért is nagyon fontos, hogy ne vegyük félvállról a betegséget, és ha megtehetjük, maradjunk otthon pár napig. Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa elmondja, hogyan keveredjünk ki minél előbb a náthából, hogyan fújjunk helyesen orrot, és mikor használjunk orrcseppet.

Ne menjünk át rokonokhoz betegen!
Sokan robbannak le karácsonyra az adventi hajtás után, hiszen az ünnepekre lemerül a szervezet, és könnyebben kapunk el egyes betegségeket. Ilyenkor el kell döntenünk, érdemes-e átmennünk a rokonokhoz, barátokhoz karácsonyozni, vagy inkább otthon pihenjünk pár napot a teljes felgyógyulásig. Dr. Vancsura Zoltán, a Duna Medical Center belgyógyász szakorvosa sorra veszi, milyen tünetek mellett érdemes ágyban maradni, és hogyan készülhetünk fel erre az időszakra.

Szokásaink rabjai vagyunk
Vagy a saját tapasztalat vagy a gyógyszerész véleménye az első, amikor megfázásra, influenzára veszünk valamilyn gyógyszert. Ez derült ki egy friss kutatásból, amit egy több mint 100 esztendős cég végzett, mely éppen e két betegség leküzdéséért dolgozik. Egy hét alatt 400, 20-55 év közötti vásárlót kérdezett meg, akik az elmúlt 12 hónapban megfázás vagy influenza tüneteit enyhítő készítményt vásároltak.

Ezeket jó tudni a nyári megfázásról
A nátha nem válogatja meg az évszakokat: bárkit utolérhet a legnagyobb kánikulában is, amikor gyanútlanul készülődik a vakációra. A megfázásnak több oka is lehet. Dr. Somogyi Katalin, a hévízi NaturMed Hotel Carbona főorvosa az alábbiakban összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, és arra vonatkozóan is tanácsot ad, hogyan kúráljuk magunkat.
Kergesd el a kellemetlen téli látogatót
Csöpögő orr, könnyező szem, állandó tüsszögés, elesettség - mindannyian ismerjük a nátha tüneteit. A megelőzésben és a gyógyulásban is sokat segít, ha az immunrendszerüket megerősítjük. Elmondjuk mit kell tenned!
Rátüsszentettél? Akkor igaz!
Visszatérő panasz az ősszel közösségbe került gyerekeknél a nátha. Ezzel egy időben sok kicsinél jelentkezik fülfájás, fülgyulladás is. Dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta milyen okai lehetnek, ha a betegségek gyakran követik egymást.

Milyen betegségek okozhatnak másodlagos fejfájást?
Sokan tapasztalhatták már, hogy a fejfájásuk más betegségek kísérőjeként jelentkezik. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa szerint ilyen esetekben az alapbetegséget és a fejfájást is kezelni kell.

Ne hanyagold el az egyszerű náthát!
Tél végén, tavasz elején gyakran látunk magunk körül náthás, tüsszögő embereket. Még az influenzajárvány sem múlt el, amely több napra is ágyba dönthet minket. A megfázás és az influenza tünetei gyakran hasonlóak, ám vannak olyan panaszok, mint például az ízületi fájdalom vagy a magas láz, amelyből egyértelműen tudhatjuk, hogy bizony nem egy egyszerű náthával van dolgunk. Ám ha megússzuk a komolyabb betegséget, az nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkoznunk a tünetekkel, és hogy néhány napon belül teljesen egészségesek leszünk. Miért fontos, hogy ha betegek vagyunk, elmenjünk orvoshoz?
Csipke, fürtös menta, kakukkfű – várjuk egészségesen a tavaszt!
Mától gyakorlatilag tavasz van, de ez a hőmérőkön nem nagyon látszik. Tél végére a kellemetlen megfázások, a bedugult orr, a kaparó torok egyre több embernél fordul elő. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember gyűjtött össze néhányat azokból a gyógynövényekből, amelyek segítenek gyorsan kilábalni a megfázásos megbetegedésekből. Ha bodza, menta és kakukkfű van otthon, már sokat tettünk a megelőzésért!
Itt az influenza! Segítség! Mit csináljak?
Kézmosás, inhalálás, mézes tea... és még ezek praktika... A védőoltás mellett ugyan milyen trükköket, egészségügyi fortélyokat érdemes bevetni, hogy elkerüljük az influenzát vagy hogy ne adjuk tovább a fertőzést?
Miért nem múlik a náthám?
Télen akár több alkalommal is elkaphatjuk a főként orrfolyással, orrdugulással, rossz közérzettel járó náthát. Jó esetben egy hét alatt különösebb kezelés nélkül is kigyógyulunk belőle, de mit tegyünk, ha mégsem? Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, hogy mi okozhatja, ha a gyógyulásunk nagyon elhúzódik.
Ezért betegeskednek ennyit az óvodások
Sokan máris otthon lábadoznak az ősszel közösségbe került, óvodáskorú gyermekek közül. A leggyakoribb betegség ilyenkor a nátha, ezzel egy időben sok kicsinél jelentkezik fülfájás, fülgyulladás is. Dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen okai lehetnek, ha a betegségek gyakran követik egymást.
Hogyan ne haljunk bele az önkúrálásba?
A tél utolsó heteire többnyire kiürülnek szervezetünk vitaminraktárai, immunrendszerünk kimerült és ráadásul még javában tart az influenza szezon is. Ebben az időszakban sokan ágynak dőlnek, torokfájás, orrdugulás, fülfájás a leggyakoribb panasz. Az első tünetekkel rendszerint még nem rohanunk orvoshoz, recept nélküli készítményekkel igyekszünk helyre jönni, ám fontos tudni, hogy ezeket sem szedhetjük tetszőleges dózisban. A betegtájékoztatóban leírtaktól eltérően használva, ezek a készítmények is kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak.
Na ne! Függőséget okozhat az orrcsepp?
Egyre többen vásárolunk orrcseppet, vagy spray-t orrdugulás kezelésére a náthaszezon beköszöntével. Mivel ezek a készítmények recept nélkül is beszerezhetők, könnyen az az érzésünk támadhat, hogy korlátlan mennyiségben és ideig használhatjuk őket. Megkérdeztük dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát, hogy vajon jól gondoljuk-e?
Torokfájás – mikor van szükség antibiotikumra?
A vírusos eredetű megfázás tüneteként sokszor jelentkezik torokfájás, gyakran ez a betegség első tünete. A torokfájás lehet bakteriális eredetű is, a gyógyuláshoz ilyenkor antibiotikumra is szükség van. Milyen tünetek alapján különböztethetjük meg a vírusos fertőzést a bakteriálistól, mikor forduljunk orvoshoz?
Influenza vagy nátha? Van különbség!
A hasonló tünetek miatt gyakran nehéz megkülönböztetni a náthát és az influenzát. Érdemes-e antibiotikumot szedni, kinek ajánlott az influenza elleni oltás, és hogyan úszhatjuk meg legenyhébben a betegséggel töltött napokat?
Meglepő! Ételektől is folyhat az orrod!
Orrfolyást és orrdugulást hisztamin intolerancia is okozhat. A téli időszakban gyakori náthás panaszok mellett bizonyos ételek is okozhatják, ha állandóan orrfolyástól, orrdugulástól szenvedünk. Ilyen esetben a magas hisztamin tartalmú ételek kerülésével, és a hiányzó enzim pótlásával szüntethetők meg a tünetek.
Hét dolog, amit tuti tudnod kell a nátháról
Az őszi-téli időszakban sokszor még ki sem heverjük az egyiket, máris egy újabb betegség miatt nyomjuk az ágyat, rossz a közérzetünk, az orrdugulás, orrfújás, köhögés miatt alig alszunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa a nátha kezeléséhez és megelőzéséhez ad tanácsokat.
Így lesz a náthából arcüreggyulladás
A nátha tüneteit hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, pedig ha ilyenkor nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy pihenjünk és kikúráljuk ezt az egyszerű betegséget, akkor számíthatunk a szövődmények megjelenésére. Ezek egyike az erős fejfájással, orrdugulással és köhögéssel jelentkező arcüreggyulladás.
Nemcsak a nátha okozhatja!
Az őszi-téli hónapokban gyakori panasz az arc egyik, vagy mindkét oldalán jelentkező fájdalommal járó arcüreggyulladás. Kiváltó oka az esetek többségében valamilyen felső-légúti fertőzés, ám visszatérő panaszok esetén érdemes felderíteni a krónikus arcüreggyulladás egyéb lehetséges okait – például orrsövényferdülés, orrpolip, allergia, fogászati probléma - is.
Miért ne szedj náthára antibiotikumot?
Az ősszel együtt megérkezett a náthaszezon is. A hirtelen jött lehűlés megviseli a szervezetet, ebben az időszakban többen betegszenek meg, gyakoriak a felső légúti betegségek. A mielőbbi gyógyulás reményében sajnos még mindig sokan esnek abba a hibába, hogy a házi patikából, egy korábbi betegségből megmaradt antibiotikummal kezdenek öngyógyításba, vagy nem az orvos utasításainak megfelelő mennyiségben és ideig szedik a felírt gyógyszereket.
Megtanítunk orrot fújatni, lépésről-lépésre
Gyakori vita tárgya, a gyerekek nem is szívesen foglalkoznak vele, pedig nagyon fontos dolog az orrfújás is, amivel az őszi-téli időszakban gyakori betegségek szövődményeit is csökkenthetjük. Így tanítsuk meg a kicsiknek!
Évezredes trükk, de még mindig beválik
Rózsa, ásványi anyagok, sós víz, eukaliptusz és ópium – még ha elsőre furcsán is hangzik, mindegyik az inhaláláshoz kötődik. Az emberiség története során a különböző népcsoportok, más-más gyógynövények és főzetek hatásában hittek. Ezek közül sokat ma már nem szívesen alkalmaznánk, van azonban olyan, ami évezredek elteltével is megállja a helyét.
Nem csak a náthától lehet orrhangod!
A leggyakrabban ugyan a náthától lehet orrhangod, vagy allergia miatti orrdugulás a ludas benne, de számos más ok, akár szervi elváltozás is állhat a háttérben, amelynek kezeléséhez olykor műtétre is szükség lehet. De az is lehet, hogy csak rossz a beszédtechnikád!
Egyszerű náthától is fájhat a fül!
A középfülgyulladás okozója lehet vírus vagy baktérium. A fertőzés forrása gyakran más betegség – például nátha, influenza vagy allergia –, amely az orrjáratok és a torok duzzanatát okozza.
Így gyógyítsd kíméletesen a gyerekedet!
Sűrű kézmosás, fertőtlenítés, saját evőeszköz és „ne turkáld az orrod kisfiam”! Mindezekkel megelőzhető a legtöbb betegség. De mit tegyünk, ha mégis megfázik és náthás lesz a gyerek? Gyógyszerrel nem akarjuk tömni, de óvatosságból a gyógynövényekkel sem szívesen próbálkozunk. Van néhány remek gyakorlatias tippünk a gyógyításra!
Mozogj, hogy elkerüljön a nátha!
Többen átestek már rajta, de sokan még csak most küzdenek az idei szezon első orrfolyással, köhögéssel, tüsszögéssel, torokfájással és levertséggel járó tüneteivel. Törvényszerű, hogy az ősz minden évben náthával kezdődjön, vagy létezik biztos módszer a megelőzésre?
Házi praktikákkal a nátha ellen
Jön a tüsszögős, köhögős időszak. Meghülés, influenza és egyéb fertőzések. Sokan nem mennek orvoshoz, inkább próbálkoznak az öngyógyítással. Van aki vény nélküli patikaszerekkel, mások a népi gyógymódokkal próbálkoznak. Ezek egy része valóban segíthet, de akad olyan is, amit semmiképp sem ajánlanánk.
Mit tehetünk a tüsszögés ellen?
A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.
Vigyázzon a fülére!
A nátha szezon a sztárokat is érinti, hiába a szépség és az ismertség a kórokozók nem tesznek különbséget. Éppen ezért néhány ismert személyiség a hideg időre való tekintettel elment egy fül-orr-gégészeti szűrésre. Ezt és az alábbi tanácsokat is ajánljuk mindenkinek!
Ha le kell nyelni a pirulát
Bár valóban az a legjobb, ha a természet és saját szervezetünk győzi le a kórokozókat, ez nem mindig sikerül. Ha lelki gondjaink vannak, vagy fáradtak vagyunk, akkor a minket érő támadásokat sokkal nehezebben verjük vissza. És ha már lebetegedtünk, akkor a cél csak egy lehet, gyorsan túl lenni rajta. Ebben segítenek a ma már természetesnek számító antibiotikumok.
A nátha után
Az ősszel együtt beköszönt a nátha szezonja is. Hajlamosak vagyunk félvállról venni ezeket a tüneteket. Pedig egy jelentéktelen náthának is lehetnek komoly következményei, ha elhanyagoljuk.
Vigyázz! Krónikus gyulladás is okozhat tartós köhögést
A melléküregek gyulladásának következtében jelentkezhet elhúzódó, száraz köhögés. A panaszok jellemzően éjszaka, fekvő helyzetben erősödnek. Milyen megoldások léteznek a probléma kezelésére?
Köhög, tüsszög? Ez pollenallergia, vagy nátha?
Allergia bármely életkorban jelentkezhet, így nem ritka, hogy már óvodáskorú gyermekek is kezelésre szorulnak. A légúti allergiák ellen azonban létezik egy igen hatásos gyógymód, melynek segítségével a szövődmények is megelőzhetők.
A hallásromláshoz elég egy komoly nátha
Halláscsökkenés fiatalabb korban is bekövetkezhet. Elég hozzá egy szövődményes nátha, vagy gyakori zajártalom. Mire ügyeljünk, hogyan előzhetjük meg?.
Porszívóval, fülsapkával megelőzi a nátha szövődményeit
Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gége szakorvos, az Orrhigiéne Alapítvány Elnöke a prevenció elkötelezett híve. Az a klinikai munkacsoport, melynek két évtizeden át volt a munkatársa- a budapesti Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekklinikáján dr. Miriszlai Ernő gyermek fül-orr-gégész professzor vezetésével a gyermekkori nátha szövődményeinek megoldását és megelőzését tűzte ki célul. Ennek érdekében kidolgozták az orrhygiéne fogalmát, és a megvalósításához szükséges eszközöket is. Ezek fontosságát fejti ki olvasóinknak.
Hogyan előzhetjük meg a téli betegségeket?
Az őszi-téli időszakban kiemelt figyelmet fordítunk az immunrendszer erősítésére. Sokszor azonban épp apróságokkal, mindennapi szokásainkkal ártunk a legtöbbet. Mit ne tegyünk, hogy a náthás, influenzás hónapokat könnyebben átvészeljük?
Náthával kezdődhet a komoly orrmelléküreg-gyulladás!
Az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ennél fogva a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - igen gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Miről ismerjük fel és hogyan kezeljük az orrmelléküreg-gyulladás tüneteit?
Most készülj fel az őszi náthaszezonra!
Ősszel sok kisgyermek kerül bölcsödébe, óvodába. A megszokott otthoni környezet után az új közösségben a kicsik sok, korábban ismeretlen kórokozóval is találkoznak, s ez próbára teheti a szervezetüket. Az immunrendszer éréséhez fontos, hogy bizonyos fertőzéseken átessenek, de hogyan segíthetünk, hogy elkerüljük a gyakori náthás, megfázásos tüneteket?
Gyógyteák a légúti fertőzésekre- a gyógyszer mellé!
A gyógynövényekből otthon is elkészíthető különféle izzasztó teák segítségünkre lehetnek a légúti fertőzésekkel együtt járó lázas állapot leküzdésében.
Nem szelel? Az orrdugulást mi okozhatja?
A tavaszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett az allergia tünete is lehet, sok esetben mégsem ez áll az orrdugulás hátterében. Krónikus panaszok esetén javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert a túlzott orrcsepp használat csak tovább ront a már meglévő tüneteken.
Baj van? Ne nyüzsögj, mert nem lehetsz erősebb, menj ágyba
A hideg beköszöntével egyre gyakrabban náthásodunk be és az influenzát sem könnyű ilyenkor elkerülni. Ám miközben a legújabb kutatások is azt bizonyítják, hogy a rendszeres mozgással megelőzhetőek az ilyen jellegű betegségek is, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az intenzív testmozgás akár még árthat is a betegeknek. Dr. Bányai Tamás, az Élj Tovább 5 Évvel! mozgalom sportorvosa az elővigyázatosságra hívja fel a figyelmet.
Rossz a közérzeted? Ez a 9 étel meggyógyít!
Az alábbi ételféleségek nem helyettesítik az orvost, de jelentősen javíthatnak a náthás vagy az influenzás beteg közérzetén.Chili paprika, gőzölgő tyúkhúsleves - csodát művelnek, mint a többi ételajánlatunk is!
Esélyünk sincs kikerülni a náthát, az influenzát!
Ha itt az ősz és a tél, a megfázások, az influenzás megbetegedések tömeges méreteket öltenek. Vajon együtt kell élnünk ezzel a civilizációs, urbanizációs csapással, vagy van megoldás a kikerülésére? A kérdés megválaszolásában a dr. Kecskés Gabriella belgyógyász, a Medic-Poliklinika igazgató főorvosa segít
Így védd magad természetesen- a náthák, influenzák idején
A természet gyógyító ereje évezredek óta ismert. A malária első gyógyszerét, a kinint a kínafa kérgéből izolálták, és hasonlóan találtak rá az acetil-szalicilsavra, amit ma aszpirinként ismerünk. Az első hatásos szívgyógyszer is növényi eredetű: a gyapjas gyűszűvirág főzete a szívelégtelenségre jelentett gyógyírt.
Ez a legegészségesebb "halál" - Próbáld ki!
Még emlékszem rá. Nagyanyám egy gőzölgő fazekat tett elém, amire én ráhajoltam, ő pedig betakarta a fejem, és azt mondta, most jó mélyeket lélegezzem. Rövid idő múlva éreztem az orromba felszippantott kamillagőz jótékony hatását. "Inhaláltam".