Ha itt a hideg, gyerekeink orra folyni kezd, influenzajárványok kényszerítik ágyba a városlakókat.
- Nincs mód a megfázásos, meghűléses betegségek elkerülésére, ha emberek között élünk? A gyógyszerek csak a tüneteket enyhítik. Van-e egyáltalán hatásos gyógymód?
- Hatásosabb módszert, mint immunrendszerünk edzését, felkészítését, még nem talált fel senki a világon. A természet rendjén nem változtathatunk, a hőmérséklet évszakonként erősen változik. A hőmérséklet csökkenése szervezetünk energiáját és immunrendszerünket is gyengítheti. Megfázunk, jön a nátha, a megfázással kapcsolatos betegségek sora. Falus András immunológus professzor az "Adj király katonát" játékkal szellemesen szemlélteti az "immunrendszer mesés világát": ha jön a kórokozó, akkor a "rendőrség + bíróság + takarítóvállalat" együttesétől, azaz immunrendszerünk állapotától függ, hogy talál-e gyenge láncszemet, s ha talál, akkor szakít magának "katonát".
- Honnan tudhatjuk, hogy immunrendszerünk elég felkészült-e a hőmérséklet-változás miatti támadások kivédésére?
- A föld légkörének működése nem véletlenül olyan, amilyen, az évszakok váltakozásának természetes egyensúlyával együtt. Ha kívül-belül, azaz a makrokozmoszban és a mi kis mikrokozmoszunkban, a szervezetünkben is minden rendben van, nem kell félnünk attól, hogy az évszakváltás felborítja egészségünket. A természetes egyensúly az életünkben azt jelenti, hogy életünk kihívásokkal teli, de nem túlstresszelt, ha mind fizikai, mind lelkiállapotunk és a táplálkozásunk kiegyensúlyozott, megteremtődött a munka-pihenés-kikapcsolódás-sport természetes aránya mindennapjainkban. Ha pozitívan nézünk a jövőbe, ha a fehérje-, szénhidrát-, zsírbevitel mellett kellő ásványi anyag, vitamin és nyomelem jut a szervezetünkbe. Ha ép a bőrünk, épek a nyálkahártyáink - különösen a légútjainké, bélcsatornánké, nemi szerveinké - s az ezeket borító természetes védő baktériumflóra, ha ép a keringésünk, ha nem szedünk sok gyógyszert, nem dohányzunk, nem fogyasztunk mértéktelenül alkoholt és egyáltalán semmilyen drogot. S folytassuk a sort a környezettel: ha nem használunk sok tartósítószert, vegyszert, nem szívjuk a szennyezett városi levegőt, nem vagyunk káros földsugárzásnak, elektroszmognak kitéve. S végül, de nem utolsósorban: ha meggyengült immunrendszerünk következtében kialakult krónikus gyulladások és gócok nem terhelik szervezetünket.
- A listát látva, esélyünk sincs kikerülni a náthát, az influenzát évszakváltáskor.
- Ami igaz, az igaz. Az egyensúlyra mind a makrokozmoszban, mind az emberek testi, lelki és szellemi egységében egyre rosszabbak az esélyek. Természeti katasztrófák sora jelzi, hogy mi magunk "rontottunk bele" a természet rendjébe. És ez hatással van mikrokozmoszunkra is. Mindig az immunrendszer gyengeségének jele, ha könnyen megfázunk, náthásak leszünk, fáj a torkunk, ha sűrűn van arcüreggyulladásunk, a téli időszakban sokat köhögünk, ha sokszor van tapintható nyirokcsomónk, ha gyakran panaszkodunk fogfájásra, sok a gyökérkezelt koronázott fogunk, ha gyakorta felfázunk, hullik a hajunk, hólyaghurutot, petefészek-gyulladást kapunk, vagy prosztatitisz, hasfájás, emésztési panaszok kísérnek minket. Az allergia, illetve az autoimmun-betegség pedig már egyértelműen az immunrendszer károsodása.
- Mit tehetünk mi magunk azért, hogy minél kisebb hatással legyen a külvilág egyensúlyának felborulása saját világunkra, immunrendszerünkre?
- A megoldás az ember holisztikus szemléletében keresendő. Tehát az immunrendszer legyengülésének testi, lelki és mentális oka is van. Ha lelki problémáink vannak - például depresszió, párkapcsolati nehézségek, munkahelyi és/vagy otthoni stressz, félelmek, önértékelési zavarok -, sokat tud segíteni a kineziológia, de a homeopátia, a Bach-virágterápia s szükség esetén a pszichológia, pszichiátria is. Testi síkon azonban elengedhetetlenül fontos az immunrendszer erősítése. Elsődlegesen az orrgaratban lévő Waldeyer-gyűrű, továbbá a vastagbél, a tápcsatorna rendbetétele homeopátia vagy izopátia segítségével, illetve a vastagbél esetében még colon-hidroterápiával. Rendkívül fontos, hogy krónikus gyulladás, góc ne terhelje a szervezetet. Góc bárhol lehet a szervezetünkben. A góckutatás és a holisztikus szemlélet hozzáállása azonos: az emberi szervezetben minden mindennel összefügg. Így a gócok mint energetikai blokkok a szervezet egészére hatnak, csak az adott szerv tüneti kezelése nem hozhat teljes gyógyulást. Energetikai zűrzavarral a szervezetben, de legfőképpen a szájban - amalgám, többfajta vagy nem szervezetbarát fémötvözet - nincs ép immunrendszer.
- Tudati szinten milyen felkészülést, változást javasol?
- Hinni kell a természet és az ember harmóniájában, ezzel együtt önmagunkban is. Rá kell ébrednünk, hogy pozitív gondolkodással meg tudjuk változtatni az életünket, a környezetünket és magunkat, a harmóniátlanságban is képesek vagyunk megteremteni magunknak az örömteli életet. Mi kell hozzá? Jobb életvezetés, életszervezés, nagyobb önbizalom, megfelelő, tehát vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag táplálkozás, rendszeres energetizáló mozgás, kikapcsolódás.
- S mit tegyünk, ha mégis megfázunk, vagy "gyengélkedik" az immunrendszerünk?
- Amikor már mindent megtettünk, szedtünk echinaceát, 1000 milligramm C-vitamint naponta, sok folyadékot ittunk, polyvitamint ettünk rendszeresen, s még mindig vannak bajok, akkor sem az antibiotikum segít. Azt tartalékoljuk olyan esetekre, amikor már komoly gennyes elváltozások, magas láz, tüdőgyulladás léptek fel. Amiben bízhatunk, az a holisztikus gyógyítási szemlélet. A Voll-féle számítógépes diagnosztika például az embert természeti lényként, teljességében vizsgálva a szervezet energetikai állapotának, immunrendszerének feltérképezésére, góckutatásra, a test informatikai vizsgálatára vállalkozik. Azaz nemcsak a probléma rövid távú "gyógyítgatására", hanem arra, hogy az egész embert hosszú távra meggyógyítsa. Segítségével megtudhatjuk, van-e vitaminhiányunk, rendben van-e a bélflóránk. Megkereshetjük azokat a homeopátiás, izopátiás, allopátiás szereket, amelyekkel a leggyengébb láncszemek megerősíthetők. Egyénre szabottan és az adott időben szükséges immunerősítők is kitesztelhetők, hogy éppen echinaceára, aloe verára, olajfalevél-kivonatra, phytolaccára, esetleg Bach-virágterápiára, colon-hidroterápiára, kineziológiára, vitaminkészítményekre van-e szükség, vagy elegendők a bevált házi szerek, a hársfa-, a bodzavirágtea stb. Szoktam javasolni az influenza ellen leggyakrabban alkalmazott, pézsmakacsa májából készült homeopátiás szert influenzajárvány idejére. Kiválóan alkalmas ugyanis az influenza megelőzésére. Az egészséges, testileg-lelkileg kiegyensúlyozott, közép-európai ember természetesen fogadja az évszakok váltakozását. Érdemes az életet, annak nehézségeivel és szépségével, akárcsak az évszakok váltakozásait, betegségmentesen és örömmel megélni. És élvezni a késő ősz és a tél adta örömöket.
- D -
Fotó: chabaphoto.com
A cikk a Piac és Profit 2008. októberi számának NHD rovatában jelent meg.