Test cikkek

Mennyi idő múlva alakul ki védettség?
A beoltott emberek száma meghaladta a 2,5 millió főt, kinyitottak az üzletek és a szolgáltatások egy része is újraindult. Mindenkit az érdekel, mennyire vagyunk védve az oltással, mennyi idő alatt épül ki az igazi védettség.

Egy mentős sem maradhat hamburger nélkül
Talán többen is olvasták a hírt, hogy a húsvéti ünnepek alatt ismeretlen bejelentő panaszt tett két mentős ellen, akik megálltak hamburgert venni. A feljelentő tettét sokan tartották igazságtalannak és többen is a mentősök mellé álltak. Például a Zing Burger & Co. étterem hálózat is.

„Elegem van abból, hogy mindent én csinálok!”
Mi nők hajlamosak vagyunk túl sok feladatot magunkra vállalni, és persze emiatt fáradtak, feszültek vagyunk. Milyen önkorlátozó hiedelmek állhatnak a „Mindent egyedül kell megoldanom” gondolkodásmód mögött? Dr. Darida Ágnes életvezetési tréner néhány hasznos gondolattal, megszívlelendő tanáccsal segít változtatni ezen a helyzeten.

Csak a világ legdrágább gyógyszere segíthet a 11 hónapos Lilikén
Lilike még nincs egy éves, az ilyen korú babák már kúsznak-másznak, gondtalanul játszanak, de ő sajnos nem tud, mert gerinceredetű izomsorvadásban szenved. Annak is a legsúlyosabb típusában, az SMA1-ben. A kislány gyógyulásához a világ legdrágább gyógyszerére, a Zolgensma génterápiára lenne szükség, amelyre már 81 millió forintnyi adomány gyűlt össze a család bankszámlaszámán.

Hamarosan már mesterséges anyaméh is kihordhatja az emberi magzatot?
Lehet, hogy már nincs is olyan messze, hogy az emberi embriók mesterséges anyaméhben növekedjenek. A tudomány - az egerek esetében - erre már megtalálta a választ, és már csak idő kérdése, hogy mikor alkalmazzák az eredményeket az emberek esetében is. Persze ott vannak még az etikai és jogi kérdések is, melyek mind megválaszolásra várnak.

Táncolva kívánnak boldog húsvétot a Bethesda kórház dolgozói
Ez a táncos kihívás még a Covid kezdetekor indult el Afrikából. Azóta számtalan kórház követte példájukat világszerte, így adva erőt a többi egészségügyben dolgozónak és nekünk is.

Betegellátás videóhíváson keresztül
Most, amikor kapacitása határain túl jár az egészségügy, kicsit úgy érezhetjük, hogy egyszerűbb kis nyavalyáinkkal magunkra maradtunk. Ezen segít ez az új applikáció, amelynek segítségével pár percen belül konzultálhatunk egy orvossal - virtuálisan.

Pandémia: a női ciklust is boríthatja
A mostani világjárvány nemcsak szimplán a lelket gyötri meg - egyfajta súlyos mellék következményként - de a folyamatos stressz visszahat a testre is. A pszichoszomatikus tünetek közül az egyik, hogy a nők szokásos menstruációs ciklusa is felborulhat.

Titokzatos jótevők hálája
A Covid-19 már több, mint egy éve életünk része. Rengeteg veszteség és fájdalom jár a nyomában. Az egészségügyi dolgozókat, pedig még a folyamatos túlterheltség is sújtja. Tegnap névtelen jótevők megható módon mondtak nekik köszönetet.

Mit tegyünk, ha nem akar enni a gyerek?
Legyen szó felnőttekről, gyerekekről vagy csecsemőkről, rengeteget hallunk, olvashatunk arról, hogy adott életszakaszban mit és hogyan kellene enni. Ez a túl sok információ azonban a legtöbb embert csak összezavarja. A szülők gyakran nem az életkoruknak megfelelő ételeket adják a gyereknek, indokolatlanul vonnak ki egy-egy ételcsoportot a gyermek étrendjéből, vagy éppen mindenáron meg akarnak etetni vele valamit. Mielőtt szélsőséges lépéseket tennénk, érdemes szakemberhez fordulni, aki segít az okok feltérképezésében, és felállítja a kezelési tervet.
Viselj kéket április 2.-án!
Az ENSZ még 2008-ban nyilvánította az Autizmus Világnapjává április 2-át, ezzel is felhívva a figyelmet a spektrumzavarral élők problémáira. Te is könnyen kifejezheted támogatásod, ha pénteken kékbe öltözöl és fotódat megosztod a közösségi médiában.
Így került egyensúlyba egy ADHD gyanús magyar kisfiú
Meszler Csaba gyermeke két és fél hónapos korában élet-halál harcot vívott a kórházban. Születésekor gyulladásos fertőzést kapott el, ami a teljes szervezetét megtámadta. Későbbiekben a gyermeknél figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) gyanút diagnosztizáltak, de a kisfiú csodával határos módon mégis teljes életet élhet. Az édesapa elmondása szerint egy norvég cég omega-3-tartalmú készítményei olyan állapotjavulást eredményeztek fiánál, hogy azóta az egész család fogyasztja azokat. Mint mondta, hiába próbál ma egészségesen étkezni valaki, elkerülhetetlen, hogy táplálékkiegészítők formájában is erősítsük a szervezetet.
Táplálkozási ajánlás a Covid-ból gyógyulóknak
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlást adott ki a Covid-betegség utáni regenerációhoz, hogy könnyebben magunk mögött tudhassuk a fertőzés időszakát.
Van megoldás az izzadásra!
Határozottan melegszik az idő, és ezzel párhuzamosan elkezdenek aggódni azok, akiknek állandó gondot jelent a túlzott izzadás. Pedig már létezik olyan eljárás, amely képes megszűntetni a kellemetlen foltokat és szagokat.
Akár egy év is kieshet az életükből a fájdalmas menstruációval küzdő nőknek
A fájdalmas menstruáció nem normális. Ez az üzenete az idei Endometriózis Világnapnak, amit az
endometriózis tudatosság hónap keretében március 27-én tartanak.
Gyógynövények a tavaszi tisztítókúrában
Még tart a böjt, nekünk is van időnk a természettel együtt ébredni. Semmi mást nem kell tennünk, csak követni az őseink példáját és a természetgyógyászok tanácsait: csináljunk egy belső tavaszi nagytakarítást. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember ehhez természetesen a gyógynövényeket ajánlja. Vajon ő hogyan csinálja?
Délben megáll Budapest
Fővárosunk is csatlakozik ahhoz az európai kezdeményezéshez, amely a koronavírus-járvány áldozatairól való megemlékezés, illetve főhajtás mindazok előtt, akik a pandémia idejéna frontvonalban dolgoznak.
A magyarok a palacsintára, a svédek a húsgolyóra esküsznek
A Mastercard tizenkilenc európai országban kétezer embert kérdezett arról, hogy milyen változásokat tapasztaltak az otthoni gasztronómia területén a lezárások kapcsán. A kutatás szerint egy átlagos magyar felnőtt jelenleg 40 százalékkal több időt, heti 20 órát tölt el a konyhában.
Vége az emberiségnek?!
Lehet, hogy az emberiség épp’ a végét járja, csak mi még erről nem tudunk, vagy nem kívánunk vele szembesülni?! Pedig elképzelhető, hogy mindez hamarabb bekövetkezik, mint gondolnánk, „köszönhetően” azoknak a vegyi anyagoknak, melyek rombolják a termékenységért felelős hormonokat. Ez a folyamat pedig riasztó sebességgel zajlik az egész világon.
Oktatási szükségállapotot eredményeznek az iskolabezárások
Világszerte több mint 168 millió gyermeket érintettek a pandémia miatti iskola bezásárok az elmúlt egy évben. Az UNICEF szerint oktatási vészhelyzet van, amely a legkiszolgáltatottabb gyerekeket érinti leginkább. A szervezet ezért egy különleges installációval hívja fel a döntéshozók figyelmét arra, hogy mennyire fontos lenne nyitva tartani az iskolákat.
Társadalmi mozgalom indul a pandémia okozta válság enyhítésére
Tudósok, művészek, sportolók, közgazdászok és vállalkozók csatlakoztak az Élhető Hazánkért Társadalmi Mozgalomhoz, amely napjaink legégetőbb kérdéseiben kíván párbeszédet indítani és közös célok felállításával ígéretes jövőt építeni. Az első szakmai panelbeszélgetés témája a járványhelyzet utóhatásai lesznek társadalmunkra.
A parasportolók is várják az olimpiát
Néhány nap, és kiderül, hogy meg lehet-e tartani a Tokiói Nyári Paralimpiai Játékokat. A sportolók már javában készülnek: eddig 15 igazolt kvótát szerzett a csapat, ami tovább gyarapodhat. A sportolók elhivatottsága tehát töretlen – ahogyan maga a parasport fejlődése is.
A boldogság nyomában a Boldogság Világnapján
Az egyetlen dolog, amit mindannyian szeretnénk: boldognak lenni. Ennek az érzésnek világnapja is van, március 20-án ünnepeljük! Magyarország a világ 53. legboldogabb országa a 2020-as World Happiness Report* szerint, javuló tendenciával. Tudjuk, hogy a boldogság és az életkor összefüggenek egymással, de nem felétlenül úgy, ahogy gondoljuk! Ennek a különleges napnak az apropóján a vezető szenior telefongyártó, a Doro a boldogság és az életkor összefüggéseit kereste.
8 tipp a vese védelméért
Magyarországon minden tizedik ember érintett a vesebetegségek valamelyikében, köztük a vesekő kialakulásában, pedig odafigyeléssel nagy részük elkerülhető lenne. A Budai Egészségközpont összegyűjtötte, hogyan védhetjük az anyagcserénket és méregtelenítésünket biztosító fontos szervünket.
Ma van az Alvás Világnapja
Az elmúlt egy évben egyre többen küzdenek alvászavarral. Amióta kitört a Covid-járvány, túl sok a változás, a bizonytalanság, a szorongás az életünkben, ami kihat az alvásunkra is. Aki eleve elalvási zavarral küzd, vagy gyakran ébred fel az éjszaka közepén, annak még inkább fölerősödhetnek a tünetei, mások pedig az alvásminőségük érezhető romlásáról számolnak be.
Élettörténet: Dr. Darida Ágnes életvezetési tréner
Ahogy változik a világ, egyre többen váltanak. Önszántukból, vagy külső kényszer hatására hagyják ott munkahelyüket és indulnak el egy új úton. Sokan a versenyszférából a segítő szakmák felé mozdulnak, mert érzik, a mai világban ezen a területen lehetnek a leghasznosabbak. Dr. Darida Ágnes életvezetési tréner tíz évvel ezelőtt döntött úgy, hogy kiszáll a multis világ mókuskerekéből és a szabadságot választja. Ismerjétek meg a történetét.
A pandémia alatt megugrott a vitaminfogyasztás
A járvány kitörése óta egyre többen fogyasztanak rendszeresen vitaminokat, a leggyakrabban a C- és D-vitamint választják a fogyasztók – többek között ez derült ki a HáziPatika.com Nagy Egészségfelmérésének reprezentatívnak számító eredményeiből.
A Vagabond és a Promod is bezárja magyarországi boltjait a járvány miatti forgalomcsökkenés miatt
Már most látni, hogy alaposan megütötte a nemzetközi és a hazai divatáru-ágazatot az egy éve tartó koronavírus járvány és a pandémia megfékezése érdekében időnként meghozott lockdown-ok egymást követő sorozata.
Dokumentumfilm készült a vakcinafejlesztőkről
Biztosan készül majd egész estés amerikai nagyjátékfilm majd abból, hogyan is készülhetett el rekordidő, azaz egyetlen év alatt Pfizer és a BioNTech COVID-19 elleni vakcinája, és az is megjósolható, hogy a film, minimum kasszasiker lesz. Persze, ha a bemutatóig feloldják a zárlatot, és a mozik is kinyithatnak addig. Most azonban be kell érnünk a National Geographic háromnegyed órás dokumentumfilmjével, ami megtekinthető a Covid-biztos YouTube csatornán.
A bükki füvesember ajánlja a díjnyertes szerző könyvét
Van egy olyan gyógynövény-kategória, az úgynevezett adaptogének, amelyek elősegítik az emberi test alkalmazkodását a stresszhez, támogatják a normál anyagcserét és visszaállítják az egyensúlyt. Növelik a test ellenálló képességét a fizikai, biológiai, érzelmi és környezeti stresszhatásokkal szemben, és elősegítik a normál élettani működést. A napokban jelenik meg 'David Winston: Adaptogének - Gyógynövények stressz csökkentésre, erő és állóképesség növelésére' című könye. A Hórusz kiadó különleges címet viselő alkotásához a bükki füvesember - Szabó Gyuri bácsi - írta az előszót és az ajánlást.
5 tavaszi kirándulóhely Budapest közelében
Lassan tényleg itt a jó idő, és a tavasz, úgyhogy újra felvehetjük a túracipőnket. Ehhez hoztunk 5 Pest megyei úti célt, amelyeket felfedezhetsz a főváros keleti és nyugati peremén egyaránt.
Nemzetközi elismerést kaptak az Ilcsi kozmetikumok
Összesen öt elismerést hozott el a világ legjelentősebb, természetes, etikus és fenntartható kozmetikai brandjeinek megmérettetéséről, a The Beauty Shortlist & Wellbeing Awards-ról Magyarország egyik legmeghatározóbb natúrkozmetikum-márkája, az Ilcsi.
Vége a horkolásnak!
Minden harmadik ember horkol, és legalább ennyien vannak, akik kénytelenek elviselni. Számukra van egy jó hírünk: a horkolás gyógyítható!
Első nap a virtuális iskolában
Mától az online térbe költözött az egész hazai oktatás, így az általános iskolások is a számítógép képernyője elé költöztek. Jegyzet arról, hogy mindezt hogyan élte meg egy első osztályos gyermek szülője. Vigyázat, hangsúlyozottan személyes benyomások!
A pandémia átszabta az egész divatvilágot
Bata-Jakab Zsófia, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatója szerint a pandémia alaposan átszabta az egész divatvilágot a gyártástól kezdve, egészen a fogyasztási szokások radikális megváltozásáig. A hangsúly a fenntarthatóságra került, gyártóként a mind kevesebb friss kollekció, fogyasztóként pedig a tudatosság lett a fő jelszó.
Paltrow-ra még a brit egészségügyi hatóság is rászólt
Gwyneth Paltrow, különc szokásaival már eddig is sokszor osztotta meg a közvéleményt, most azonban olyat húzott, ami tudomány képviselőinél is kiverte a biztosítékot; a 48 éves színésznő blogbejegyzésében ugyanis azt írta, hogy miután elég korán átesett a koronavírus fertőzésen, a maradványtüneteket, így az elhúzódó fáradtságot és tompaságot böjttel és infraszaunával kúrálta. Szerinte eredményesen.
A kényszerű egyedüllét megviseli a mentális egészséget
A pandémia nem csak a gazdasági mutatókra és az emberek anyagi helyzetére van káros hatással, de jelentősen befolyásolja a lelkiállapotunkat is.
Dohányosoknak fejlesztettek vitaminkészítményt
Egy 2019-as adat szerint csökkenőben van a dohányosok aránya Magyarországon, de így is a lakosság 27 százaléka érintett. A dohányzás és a dohányzásról való leszokás közben kiemelten fontos a dohányosok légző- és immunrendszerének védelme, illetve erősítése. A káros szokásról való leszokás idején előnyös lehet olyan étrendkiegészítők használata is, melyek összetevőik révén védik a tüdő szövetét – ilyen gyógyhatású készítményt fejlesztettek Magyarországon.
A magyarok a legkövérebbek Európában
Európában miénk a dicstelen elsőség elhízás tekintetében, de világviszonylatban is alig maradunk le a dobogóról, mindössze az USA, Mexikó és Új-Zéland előz meg minket.
Közösségi irodatér nyílt a Westendben
A hazai bevásárlóközpontok közül elsőként nyitott ingyenes közösségi irodateret Budapest kedvenc plázája, a Westend február 25-én. Az ötlet az éttermek zárvatartása miatt felszabadult terek biztonságos hasznosítását szem előtt tartva született. A Westend Workplace mindenkit vár, aki távmunkára kényszerült, de hiányolja a munkavégzés közösségi élményét, és néhány órára kiszabadulna a négy fal közül.
12 tipp a sikeres életmódváltáshoz
Ezekben a hetekben sokan szembesülünk azzal, hogy az újévi életmódváltással kapcsolatos fogadalmaink nem éppen a tervek szerint alakulnak. Talán a januári lelkesedésből mostanra már nem maradt semmi és egyre gyakrabban nyitogatjuk esténként a hűtőszekrény ajtaját, kimaradnak az edzések, újra beindult a munka, sok a stressz és azt gondoljuk, hogy bárcsak el se kezdtük volna. Van azonban egy jó hírünk: még semmi sincs veszve. Összegyűjtöttünk egy tucat hasznos tippet, amik segíthetnek, hogy idén mégis sikerüljön az életmódváltás.
Bajba jutott művészeknek is segíthet egy új magyar kezdeményezés
Bárki kérhet ismert magyar emberektől személyre szabott üzenet egy új magyar kezdeményezésnek köszönhetően. Az örökre szóló ajándék ráadásul egyes művészeknek segítséget is nyújthat a koronavírus-helyzetben. A Sztárüzenet oldalon már több mint félszáz híresség várja, hogy örömet okozhasson valakinek
A túlevés következményei
A like-ok gyűjtésének vágya, kamaszkori érzelmi hullámvasút, rosszul értelmezett teljesítménykényszer vagy a kortársak nyomása is állhat az élőben közvetített, 24 órás zabálás mögött, melynek célja 10000 kalória bevitele a szervezetbe. Ez a Youtube-on terjedő kihívás nagyon veszélyes a gyerekek egészégére: mind rövid- mind hosszútávon súlyos panaszokat, akár életveszélyes hasnyálmirigy gyulladást is okozhat - figyelmeztetnek orvosok.
Okosórával a Covid ellen
Az Apple okosórája, pontosabban annak pulzusmérője már egészen korán - akár egy PCR teszt előtt egy héttel is - képes jelezni, hogy viselőjének koronavírus-fertőzése lehet – derült ki egy friss vizsgálatból.
Hamarosan mi is NBA-s pólókban kosarazhatunk
Hamarosan a magyarországi Decathlon áruházakban is elérhetőek lesznek az amerikai NBA-s termékek. A francia sportszergyártó cég által tervezett és a Tarmak kosárlabda márkanév alatt kínált öltözetek, cipők és kiegészítők lesznek kaphatók az érintett áruházakban.
Szájsebészet fájdalommentesen: lehetséges?
Ha készítenénk egy listát, hogy mitől rettegnek legjobban az emberek, a fogorvosi kezelések biztosan előkelő helyen szerepelnének. Főleg, ha komolyabb szájsebészeti beavatkozásról van szó: ettől még a merészebbeknek is inába száll a bátorság.
Pedig hála a mai modern eszközöknek és technikáknak már a komolyabb beavatkozások is fájdalommentesen végezhetőek, a gyógyulás pedig jelentősen felgyorsult. Dr. Németh Bálint diplomás szájsebész szakorvossal beszélgettünk a témáról.
Aminosavak a testi-lelki egészségért
A stressz, a fokozott szellemi és fizikai igénybevétel szervezetünk egészére kihatással van, hiszen rövidtávon feszültek, idegesek leszünk, esetleg koncentrációs problémákkal találkozhatunk, hosszú távon pedig hamarabb kimerülnek energia- és ásványianyag-
tartalékaink. Kiegyensúlyozott táplálkozással, a fehérjék felépítéséhez szükséges aminosavak bevitelével, valamint a megfelelő mennyiségű pihenéssel azonban gyorsan feltölthetjük raktárainkat.
A járvány miatt csúcson a házhoz szállítás
Csaknem egy éve változtatta meg a mindennapjainkat a koronavírus megjelenése, ezzel együtt pedig az étkezési szokásaink is nagyban átalakultak; a házhoz rendelés pedig tavaly csúcsokat döntött - derül ki a NetPincér felméréséből.