Testünk működésének, az életünknek az egyik alapfeltétele az oxigén felvétele a levegőből. Csakhogy a légzéssel nem csak egy fajta gáz kerül a tüdőnkbe, hanem nagyon sok féle anyag, köztük olyan is, melyek megterhelik a szervezet, és olyanok is, melyek mérgezik azt. Ez pedig minden egyes lény esetében igaz, aki csak levegőt vesz, legyen akár idős, fiatal, beteg vagy egészséges.
Hogy a légszennyezettség pontosan hogyan is hat a testre, hosszú lista lenne, hiszen más problémákat okoz a túlzottan maga széndioxid-koncentráció, mást a szálló por koncentrációja, és megint más a különböző gázok mennyisége a levegőben. Összességében azonban tény, hogy rombolóan hatnak a szervezetre, mely így sajnos extra tápanyag és energiafelhasználással működik.
Ez különösen problémás akkor, ha szervezet tápanyagellátottsága rossz, vagy éppen olyan állapotban van, hogy extra igény jelentkezik. Érthetőbben: a légszennyezettség elleni védekezése a testnek az idősekre a betegekre, a terhes nőkre és a csecsemőkre van nagyobb hatással (ez nem azt jelenti, hogy az egészséges emberekre semmilyen hatással nincs, csupán azt, hogy a problémák jelentkezését a testük egyelőre képes volt kiküszöbölni).
Tragédiák
Mára tudjuk, hogy a szennyezettebb levegő hajlamosabbá tesz minket a felső légúti betegségekre való fertőzésekre. Ezen felül azonban hatására a kismamákban nagyobb eséllyel alakulnak ki a leggyakoribb terhességi problémák, mint például a toxémia, és sajnos nagyobb eséllyel jelentkezik a koraszülés és a vetélés is.
A csecsemők esetében egy angol tanulmány arra is rámutatott, hogy a magasabb széndoxid-koncentráció sajnos összefügg a csecsemőhalálozással is. Ez főleg abban az esetben igaz, ha már a terhesség során is fent állt a gond, hiszen így a picik tüdeje sokszor nem elég fejlett a születéskor - mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.
Ennyi?
Ez azt jelentené, hogy akkor a városok lakói számára ezt a tényt el kell fogadni? Szerencsére nem. Azon túl, hogy küzdhetünk a levegő tisztaságáért a növényzet kiterjesztésével, a kipufogógázok elleni fellépéssel és a városok szélcsatornáinak megtisztításával a testünket is felkészíthetjük az extra igénybevételre.
A terhesség alapvetően kihívást jelent a szervezetnek, hát még ha a nagy fokú környezeti romboló hatásokkal is szembe kell nézni. Minden működés, minden védekezés alapja a szervezetben a tápanyagellátottság, vagyis ahhoz, hogy nagyobb biztonságban lehessünk, ezen kell javítani. Ennek alapja a kiegyensúlyozott étkezés és a mozgás, de ez sokszor már kevés a fellépő hatások ellen.
A várandósok esetében ma már a szakemberek döntő többsége a várandós vitamin szedését is javasolja. Ahhoz azonban, hogy a bevitt anyagok a megfelelő módon hasznosuljanak, két kitételnek meg kell felelniük:
1. Szerves, biológiailag aktív formában kell jelen lenniük a készítményben. Ez praktikusan -citrát és -glükonát kötéseket jelent (cin-citrát, réz-glükonát), melyek hasznosulása akár 80 százalékkal is jobb szervetlen kötésű társaikénál.
2. Komplex készítményt válasszunk, mivel az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. Például a C-vitamin lényegesen jobban hasznosul vas jelenlétében - ami persze fordítva is igaz -, vagy éppen a cink a réz jelenlétében.
E két megállapítás igazából minden vitaminkészítmény esetélben igaz! A várandós vitaminoknál még egy fontos kitétel van, amit érdemes szem előtt tartani, ez pedig a tagoltság, ugyanis az eltérő trimesztereknek az igényrendszere is eltér. Más összetételben és arányban igényli a szervezet a tápanyagokat az első, a második, vagy akár a harmadik trimeszter ideje alatt. Vagyis az igazán jó várandós vitamin ezt az igényrendszert a lehető legtökéletesebben elégíti ki.