Teltházas jógatermek, hetente induló jógaoktató-képzések, egyre szaporodó hétvégi jógás elvonulások, a közösségi médiában folyamatosan posztoló jógaguruk hatalmas követőtáborral – a jógázás növekvő népszerűségének néhány jól érzékelhető megnyilvánulása. Mindezt a lelkesedést a Covid-járvány sem törte meg, annyi történt csak, hogy a jógaórák átköltöztek az online térbe, és ennek a kényelmi faktornak köszönhetően még többen szoktak rá a rendszeres jógázásra, mint azelőtt. Vajon minek köszönhető, hogy India legértékesebb export cikke a nyugati világ polgárai számára oly vonzóvá vált, és mire szolgál még a jóga – a klasszikus gyakorláson túl – a modern kor embere számára?
Ezért jógáznak a nyugati emberek
A jógáról sokan azt gondolják, hogy egy olyan mozgásforma, amelyhez nem kell annyira megerőltetni magukat, ezért kezdenek el jógázni. Pedig ez közel sem igaz. Idővel minden gyakorló rájön erre. Mások a testi vagy a lelki problémáik miatt próbálják ki a jógát. Az emberek egész nap a számítógépük előtt ülnek teljes bezártságban, fáj a hátuk, rossz a gerincük, és a gerincjógától várják a gyógyulást. A kezdő jógázók nagy csoportját teszik ki a kismamák, akik a várandóságuk alatt szeretnének mozogni és megtanulni kapcsolatot teremteni a hasukban lévő kisbabájukkal – sokan közülük a szülés után is visszatérnek a jógához. Manapság az embereknek egyre nagyobb igényük van arra, hogy valahogyan levezessék a mindennapi stressz negatív hatásait, hogy megtanuljanak befelé figyelni, koncentrálni. Az, hogy egy jógaóra alatt 90 percig nem vesszük elő a mobiltelefonunkat, már nagy ajándék. Kinek van arra ideje, hogy eljárjon valahova, ahol a testét mozgatja, egy másik helyre, ahol az elméjét dolgoztatja meg, és egy harmadikra, ahol az érzelmeivel foglalkoznak. A jóga – többek között – mindezt együtt tudja megadni. Felemelő élményekben részesíti a gyakorlót, amelyektől úgy érzi, jobb ember lett, közelebb került a legjobb önmagához. A ma emberét érdekli ugyan a spiritualitás, de sokaknak a vallás nincs jelen az életében –kérdéseikre a jóga filozófia-rendszere valamelyest választ tud adni.
A tradicionális jóga fajták
A világszerte elismert, tradicionális jógaiskolák ma már Magyarországon is jelen vannak, mint például az Iyengar jóga, a Himalája jóga tradíció, a Szatyananda jóga, Sivananda jóga és az Astanga jóga. Ezek az iskolák a mai napig mester-tanítvány láncolatán át adják át a több ezeréves tudást.
A hatha jóga egyike a legősibb irányzatoknak, a mai modern jógastílusok nagy többségének ez adja az alapját. Statikus jógairányzat, az ászanák hosszan kitartottak, a légzés segítségével lazulunk bele egy-egy pózba. Ajánlott azoknak, akik először ismerkednek a jógával és a testmozgás fontos szempont számukra a jógázásnál.
A Himalájai jóga tradíció egy meditációs iskola, de ászanákat, légzőgyakorlatokat, relaxációt és jógikus alvást is gyakorolnak a jógázók. Azoknak az elszánt jógázóknak való, akik szeretnének életük végéig fejlődni, elmélyülni a jóga hagyományaiba. S nemcsak testi síkon.
Satyananda Jóga szintén egy átfogó iskola, ami ugyancsak tanít ászanákat, légzőgyakorlatokat, relaxációs és meditációs technikákat, de a karma jóga, azaz az önzetlen cselekvés és szolgálat jógája és a mantra jóga is jelen van mindennapos gyakorlatukban. Ez egy olyan rendszer, amelyben a különböző személyiségű emberek is megtalálhatják a számukra legmegfelelőbb gyakorlatokat. Vannak benne gyakorlatok azok számára, akik az intellektus felől közelítik meg a dolgokat, és azoknak is, akik inkább az érzelmeikre hallgatnak.
A Sivánanda Jóga a hatha jóga egy tradicionális formája, melynek középpontjában a jógát gyakorló egészségének megőrzése, a betegség esélyének a csökkentése áll. Rendszerét a nyugati, modern, városi emberek életvitelét tanulmányozva alakították ki.
Az Iyengar-jóga az ászanák precíz kivitelezése céljából sok eszközt használ, a gyakorló az elmélyült tudatállapotot az egyes ászanák milliméter pontosságú kivitelezésével éri el. Ha szeretnéd megtanulni tökéletesen kivitelezni a jógapózokat, precíz, maximalista személyiség van, élvezni fogod ezt a jógaformát.
Az Astanga jóga a hatha jóga összetettebb, dinamikusabb formája. Összekötött gyakorlatsorozatokból áll, a gyakorlás folyamatosan zajlik, amelynek a ritmusát a légzés adja. Fizikailag megterhelő ez a jógaforma, nagy kihívás végigcsinálni a gyakorlatsort. De megéri, a végén hihetetlen jó érzés tölti el az embert.
Alkalmazott jógafajták és irányzatok
Az alkalmazott jógairányzatok nem élnek a jóga teljes eszköztárával, konkrét célok elérésére, bizonyos egészségügyi problémák megoldására alkalmazzák a hatha jóga egyes ászanáit. Annyival többek, mint a gyógytorna, hogy a jóga légzőgyakorlatait alkalmazzák és igyekeznek a jógázó figyelmét folyamatosan a jelenben tartani. A női, a gerinc-, a kismama- és a gyerekjóga is ebbe a kategóriába tartoznak.
Divatos modern jógairányzatok
A Vinyasa flow irányzat egy dinamikusabb, nyugodt légzésritmusra épülő jóga. Az ászanák össze vannak fűzve, egyikből a másikba a mozgás és a légzés szabad áramlásával jutunk el. Akik szeretik a táncos mozdulatokat, élvezik a dinamikusabb mozgást, az első óra után beleszeretnek ebbe a jógaformába.
A Bikram jóga 26 ászana egymásra épülő sorozata, amelyet 38 fokra felfűtött teremben végeznek. Enyhe mazochizmus, eltökéltség, jó monotónia-tűrőképesség és nagyszerű fizikai kondíció szükséges a Bikram jógaórákhoz.
A Power jóga a hatha jóga dinamikus változata, nagy hangsúlyt fektet a fizikai erőnlét és a hajlékonyság növelésére. Itt is nélkülözhetetlen a jó fizikai erőnlét az ászanák gyakorlásához.
A Jin jóga meditatív jellegű irányzat. Főként ülő és fekvő pózokban, ellazult állapotban, nagyon hosszú ideig kell az ászanákat kitartani, ami segíti a befelé figyelést, beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait. Akik befelé fordulásra, elmélyülésre vágynak, kevésbé fontos számukra a fizikai gyakorlás, élvezik majd ezt a jógairányzatot.
Még több cikk a jógáról:
Mielőtt jógázni kezdünk, ismerkedjünk meg 6 alapvető eszközzel