Életforma.hu


5 dolog, amit érdemes tudni a lézeres olvasószemüveg-kezelésről

5 dolog, amit érdemes tudni a lézeres olvasószemüveg-kezelésről 

Bár sokan nem tudják, az öregszeműség sajnos mindenkit utolér. Egy bizonyos kor felett úgy érezzük, nem lehet elég távol tartani az arcunktól a kedvenc könyvünket, hogy el tudjuk olvasni a sorokat, és sajnos szükségessé válik a fiatalság gondolatát is elűző olvasószemüveg. De feltétlen így kell ennek lennie? Szerencsére nem!
Ez a 4 szuper tápanyag óvja a látásodat

Ez a 4 szuper tápanyag óvja a látásodat 

„A szem a lélek tükre”, „úgy vigyáz rá, mint a szeme világára” – számos idézet, mondás utal arra, hogy mennyire fontos ez az érzékszervünk. De vajon tudunk-e eléggé törődni vele a modern világban?
Mesékkel a gyerekek egészségéért

Mesékkel a gyerekek egészségéért 

Sokan nem gondolunk arra, hogy a tanévkezdés előtt a látásvizsgálat is fontos része a felkészülésnek.
A látásunkra is kihat a koronavírus

A látásunkra is kihat a koronavírus 

A Premium Vision szakembere, Kiss Szilvia, vezető optometrista, kontaktológus összeszedte, hogy világszerte milyen tapasztalatokról számolnak be a szakemberek a koronavírus miatti lezárások utáni életről, és milyen szemészeti hatásai vannak az átalakult életstílusunknak.
Szezonális szemproblémák: így óvjuk meg a szemeink egészségét ősszel és télen

Szezonális szemproblémák: így óvjuk meg a szemeink egészségét ősszel és télen 

Az őszi időszakban rövidebbek a napok, csökken a hőmérséklet, és megnő az esős napok száma. Testünk állapotát talán a leginkább befolyásoló tényező a napsugárzás fokozatos csökkenése. Ez a változás hatással van a hangulatunkra, gyakrabban érezhetjük magunkat melankólikusnak. Testünk fáradékonyabb, hiszen kénytelen alkalmazkodni a változásokhoz, sokszor álmatlanság, ingerlékenység, fejfájás, emésztési problémák gyötrik az embert. A Premium Vision Optika szakemberei összeszedték, hogyan védjük meg a látásunkat a hűvösebb évszakban is?!
Liptai Claudia kis híján elvesztette a látását

Liptai Claudia kis híján elvesztette a látását 

A műsorvezető felidézte azt a házibulit, amely után – egy balszerencsés momentumnak köszönhetően – kis híján elvesztette a látását. 
Így védjük meg szemünket az UV-sugaraktól

Így védjük meg szemünket az UV-sugaraktól 

Az UV-sugárzás – vagy, ahogy még nevezzük, az ultraibolya sugárzás – nélkül nem létezhetne élet a földön. Pozitív hatása, hogy szabályozza az anyagcsere-folyamatokat. Kedvezően hat a növényekre és a környezetre. Viszont számos maradandó egészségkárosodást okozhat az emberi szervezetben
Tekints távolabbra!

Tekints távolabbra! 

Sokat hallunk arról, hogy a koronavírus fertőzésén átesett emberek milyen hosszútávú egészségromlásról számolnak be. De nem is kellett betegnek lenni ahhoz, a bezártságnak negatív egészségügyi következményei legyenek. A Financial Times cikkéből kiderül, milyen hatással volt pandémia az éleslátásunkra.
Szemöldök praktikák

Szemöldök praktikák 

Most, hogy a maszkviselés miatt lényegében csak a szemünk látszik az arcunkból, még nagyobb hangsúlyt kap a tekintet. Mivel jelenleg magunkra vagyunk utalva, segítünk abban, hogyan lehet otthon ápolni és formázni a szemöldököt.
Hoppá! Valami van a gyerekkel!

Hoppá! Valami van a gyerekkel! 

Elkezdődött a tanév, a gyermekek újra beültek az iskolapadba. A kezdeti lelkesedést azonban hamar felválthatja a figyelmetlenség, türelmetlenség, sőt gyakran szembesülhetünk azzal is, hogy gyermekünk nem akar iskolába menni. Mielőtt azonban megdorgálnánk, járjunk utána annak, hogy miért viselkedik így. A magatartásproblémáknak ugyanis korábban nem sejtett szervi okai is lehetnek, amelyek sokszor csak az iskolakezdés után derülnek ki.

Ezt megkönnyezed! 

Fájó, égő, viszkető, váladékozó szem. A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünetei, amelyek hirtelen, minden előzmény nélkül jelentkezhetnek. A panaszok előtt sokszor értetlenül állunk, hiszen nem találkoztunk, érintkeztünk a közelmúltban beteggel. Mivel fertőző betegségről van szó, így nem szükséges közvetlen kapcsolatba kerülni a vírussal. Elegendő lehet a közös kéztörlő használata, egy szennyezett kapaszkodó vagy uszoda használata, és máris megtörtént a baj. Hogyan védekezhetünk a kötőhártya-gyulladás ellen?

Látja? Nem látja? Na látja! 

Olykor hormonális zavarok is húzódhatnak a hosszan tartó szemészeti problémák hátterében, ezért érdemes ilyenkor endokrinológus orvost is felkeresni, ugyanis az alap probléma kezelése hiányában a panaszok továbbra is megmaradnak. Hogy milyen hormonális betegségek okozhatnak szemészeti problémákat, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Lehet, hogy baj van a koleszterineddel 

A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.

Árthat a baba szemének az ultrahang? 

Nagyon sok kismama tart az ultrahang-vizsgálattól. Ennek oka, a sok rémhír annak káros hatásairól. Pedig ezeknek nincsen alapjuk, ahogyan azt Ratkó Tünde szülésznő elmondja Nektek, és blogjának, a ratkotunde.hu-nak.

Csak óvatosan a műkönnyekkel! 

Október a látás hónapja, ez alkalomból most a szemszárazság klasszikus tüneteiről és annak kezeléséről beszél a szakorvos. Mielőtt a műkönnyekhez nyúlnál, olvasd el, milyen problémákat okozhat egy rosszul megválasztott készítmény!

Ezt nézd meg! Átírtuk a sminkszabályokat 

Minden dekor-kozmetikumnak meg van a maga rendeltetésszerű használata. Mi van akkor, ha szakítunk ezekkel a szabályokkal? Most három izgalmas szemsmink elkészítéséhez kaphatunk tippeket!

Így védd a gyerek szemeit a naptól! 

A nap elleni hatékony védekezés ma már természetes velejárója az önfeledt strandolásnak. A nyaraláskor azonban nemcsak bőrünket kell óvnunk a káros ultraibolya sugaraktól, hanem szemeinket is. Megfelelő elővigyázatosság nélkül ugyanis számos olyan hosszútávú szemészeti problémával szembesülhetünk, mint a retinagyulladás, vagy az idősebb korban kialakuló szürke- és kúszóhályog. A gyerekek fokozottan érzékeny szemeinek védelme pedig külön odafigyelést érdemel.

Így védheti szemeit az allergia ellen 

Az allergia az orrdugulással, tüsszögéssel és orrfolyással járó tünetek mellett a szemeket sem kíméli: irritáció, viszketés, vörösség, kötőhártya-gyulladás is jelentkezhet. A tünetek megelőzéséhez és kezeléséhez szakértőnk tanácsait gyűjtöttük össze.

6 tipp a káros sugarak ellen 

Nyáron gyakran halljuk a különböző hírcsatornákon, hogy az extrém magas UV sugárzás miatt 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, ha pedig a szabadban vagyunk, gondoskodjunk a megfelelő fényvédelemről. Ilyenkor mindannyiunknak az jut az eszébe, hogy naptejjel védjük a bőrünket, tartózkodjunk az árnyékban, és igyunk elegendő folyadékot. De mi a helyzet a szemünkkel?

Húzd meg a saját tusvonalad! 

A szépségtrendekben már évek óta előkelő helyet foglalnak el a tusvonalas szemsminkek. Ezek előnye ugyanis, hogy alkalomhoz illően, illetve kedvünknek megfelelően vastagabban, vékonyabban, cicásan vagy csak szolidan, kecses vonallal hangsúlyozhatjuk szemeinket. Engedjük szabadon a fantáziánkat és alkossuk meg saját tusvonalunkat. Ebben Szabó Doris, az AVON sminkmestere segít nekünk, aki összegyűjtött néhány tippet, illetve tusvonal inspirációt.  

Szemen szedett fogas kérdések 

Az Oxygen Medical vezető asszisztense, Hava Róbert gyűjtötte össze azt a hét legfontosabb szűrővizsgálatot, amit már most, az év elején be kell ütemezni. Az első kettőt már megmutattam, most jöhet a szem és a fog!

Szemen szedett pajzsunk 

Panaszok széles skáláját eredményezhetik a pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, ám sokan nem gondolnak arra, hogy az elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig e szervünk túl- vagy alulműködése igen gyakran vált ki szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Láthatatlan feladatra vállalkozott Osvárt Andrea 

Bekötött szemmel vágott bele a reggeli készülődésbe Osvárt Andrea, Farkas Franciska és Dallos Bogi. A sztárok a Láthatatlan Kiállítás eseményén tapasztalhatták meg, hogyan indul a nap, ha csak négy érzékszervünkben bízhatnak. Hazánk hírességei a Fehér Bot Napján egy népszerű bevásárlóközpontban hívták fel a figyelmet látássérült embertársainkra.

Szemünk fénye 

Életünk előrehaladtával nagy a valószínűsége annak, hogy látásunk romlik, és kialakulhat valamilyen szembetegség is. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribbakról kérdeztük Dr. Milibák Tibor főorvost, az Uzsoki Kórház szemészeti osztályának vezetőjét.

5 felemelő házi módszer lógó szemhéjakra 

A szemhéj lelógó, megereszkedett bőre nem csak fáradtabbnak, de idősebbnek is mutatja az arcot. Mutatunk pár egyszerű házi praktikát, hogyan lehet szemhéjplasztika nélkül is javítani ezen a komoly kozmetikai problémán.

Vigyázz a szemedre, vigyázz a cukrodra! 

A látás az egyik legfontosabb érzékszervünk, így ha látászavar alakul ki, azzal rendszerint gyorsan szemész szakorvoshoz fordulunk. Csakhogy előfordul, hogy probléma nem szemészeti eredetű, hiszen lehet, hogy a homályos látás csupán egy tünet, ami egy komoly betegségre hívja fel a figyelmet. A cukorbetegségről, és annak látással való kapcsolatáról dr. Tänczer Tímea, a Budai Endokrinközpont diabetológusa beszél.

Ezek a legfontosabb zöldségek zöldhályog ellen 

Bár a zöldhályog egyelőre gyógyíthatatlan szembetegség, a zöld növények, a nitrátban gazdag élelmiszerek és a szemorvosi ellenőrzés segíthet a betegség megelőzésében, illetve korai felismerésében. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze az összefüggésekről beszélt.

5 tuti tipp a síszemüveg kiválasztásához 

A síelés a téli időszak egyik legkedveltebb sportja, azonban mielőtt nekiindulunk a hatalmas csúcsoknak, nem árt felkészülnünk. A speciális ruházat mellett nagy hangsúlyt kell fektetnünk a megfelelő szemüveg kiválasztására is, amely talán a legjobban befolyásolhatja havas élményünket. Tartsd szem előtt a következő öt szempontot, és nem fogsz csalódni! 

5 ok, amiért szemészhez kell menni! 

Általában akkor fordulunk szemészhez, ha gyulladást tapasztalunk, vagy ha már nem látunk tisztán, élesen. A szemüveg vagy a kontaktlencse készítésekor az optikusnál csupán látást vizsgálják. Dr. Jánosházi Eszter, az Oxygen Medical szemorvosa szerint sok olyan tünetmentes, mélyebb probléma rejtve maradhat, amely idejében felfedezve még orvosolható lenne.  

Nézz rám, megmondom, hogy vagy! 

A pajzsmirigy betegségei nagyon sok kellemetlenséget és sajnos akár komoly problémát is okozhatnak a szervezetben. Sokszor a betegség olyan formát is ölt, amikor nemcsak a hormontermeléssel, hanem a szerv megnagyobbodásával is számolni kell – ilyen a Basedow-kór is. A témában dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája van a segítségünkre.

Szinte stopperral sem mérhető a gyógyulás 

Na, ilyen még nem volt! A világ leggyorsabb lézerével műtenek a Saint James Szemészeti Központban. Egy látásjavító kezelés mindössze 20 percig tart, a beavatkozás után pedig szinte tökéletesen lát a páciens – természetesen már szemüveg és kontaktlencse nélkül!

Hunyorgás, fejfájás, öregszem? Azonnal menj orvoshoz! 

Távollátás, rövidlátás, öregszeműség, kötőhártya-gyulladás és szemszárazság – néhány szemészeti probléma, amelyek megkeserítik a mindennapokat és kezeletlenül egyszerű tevékenységekben is akadályoznak.Hogyan előzhetjük meg?

Nagyon kellenek a könnyek is 

Száraznak és égőnek érzi a szemét? Nincs egyedül, hiszen a szemszárazság a látásromlás mellett az egyik leggyakoribb panasz, ami miatt szemorvoshoz fordulunk. A leggyakoribb okokról, a diagnosztikai, illetve kezelési lehetőségekről szemész szakorvos beszél.

Így őrizzük meg szemünk egészségét! 

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Barabás Évi: Könnyebb az élet szemüveggel! 

Magyarország két népszerű műsorvezetője, Barabás Évi és Gundel-Takács Gábor ellátogattak egy szemészhez, hogy kiderüljön, mennyit romlott a szemük az elmúlt időszakban. A hírességek egy kis bolondozással oldották a feszültséget: egymás látását is ellenőrizték egy speciális szemüveg segítségével. A szakorvos elvégezte a rutin vizsgálatokat és ellátta életmód tanácsokkal a műsorvezetőket.  

A kontaktlencse-viselés 9 nyári szabálya 

A kontaktlencsét viselőknek különösen óvatosnak kell lenniük nyáron, a vízparton. A legfontosabb szabályokra szakember hívja fel a figyelmet.  

Nem hajpánt! Napszemüveg! 

Nem az a lényeg, hogy színes vagy fekete, kerek vagy szögletes! A fontos az, hogy védje szemünket az erős UV-sugárzás ellen! A rosszul választott napszemüveg akár maradandó károsodást is okozhat!

6 lépés a szemkörnyéki ráncok ellen 

A ráncok elkerülhetetlenek, de megjelenésüket késleltethetjük, mélységüket, láthatóságukat csökkenthetjük. Dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Beauty Clinic esztétikai bőrgyógyásza a szem környék ápolásának legfontosabb lépéseiről beszélt.

Mi köze a magas vérnyomásnak a zöldhályoghoz? Sajnos sok... 

A magas vérnyomás szövődményei kapcsán leginkább a szívinfarktus és a stroke jut az emberek eszébe, ám tanulmányok szerint a hipertónia és a glaukóma - azaz a zöldhályog- közt is van összefüggés.

Az időskori látásromlás okai – Tényleg a korral jár? 

Gyakori probléma idős korban az éleslátás romlása. Milyen vitaminnal, illetve annak hiányával lehet összefüggésben az időskori makula-degeneráció kialakulása? Meg lehet vajon előzni? A témával kapcsolatban dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos fejtette ki álláspontját.

Vigyázat! Bőrproblémákat is okoz a pollenallergia! 

Nyakig benne vagyunk a pollenszezonban, amikor is a szénanátha mellett súlyosbodhatnak az ekcéma-, a kötőhártyagyulladás-tünetek, a szemhéj- és arcduzzanatok is. Mit tegyünk, hogy enyhítsük a panaszokat? Szakemberünk segít!

Minél nagyobb, annál jobbra számíthatsz! 

Testünk minden porcikája érzelmeket közvetít, akár tudunk róla, akár nem. Így van ez a szemmel is, amely lelkünk minden rezdülését tükrözi. Elég egy szemvillanás, egy sanda tekintet, egy ideges pislogás vagy akár egy tágra nyílt pupilla, és máris tudjuk, hogy mire számíthatunk.

Van megoldás az égő szemre! 

Sokat ül számítógép vagy tévé előtt, légkondicionált környezetben tartózkodik, és gyakran tapasztal égő érzést vagy fáradtságot a szemében? A szárazszem-szindrómáról és a megoldási lehetőségekről érdemes többet megtudni. Most!

Mit üzen a szembaj? 

Szemszárazság, vörös, könnyező szemek, szemhéj rendellenességek, homályos, vagy kettős látás. Ha a felsorolt problémák valamelyike az Ön számára sem ismeretlen, érdemes elolvasnia Prof. Balázs Csaba írását. A Budai Endokrinközpont  endokrinológusa a szemtünetek hátterében álló pajzsmirigy problémákra hívja fel a figyelmet és megosztja a tünetek eredményes kezelésében szerzett tapasztalatait is.

Akiknek mindenképpen szükséges a napszemüveg 

Évek óta közismert, hogy az UV-sugárzás veszélyezteti a szem egészségét. Azokat a kockázati tényezőket vettük számba, amelyek megléte esetén feltétlenül ajánlott a szem fényvédelme.

Szemszárazságot okozó betegségekről 

A száraz szem egyre gyakoribb panasz, nevezhetjük akár civilizációs betegségnek is. A probléma kezeléséhez azonban gyakran kevés egy szemcsepp, a kezdetben még inkább csak kellemetlen tünet ugyanis autoimmun betegség jele is lehet.

Miért karikás, táskás a szeme? – kozmetikustanácsokkal 

Uborkaszeletek és plasztikai beavatkozások mellett létezik még megoldás. Az arany középutat a helyes életmód, megfelelő kozmetikumok és bizonyos kezelések jelentik.

Új gyógymód a zöldhályog ellen! 

Az őssejtes kutatások új reményt adhatnak a glaukómás betegeknek. Az új eljárások világszerte betegek millióin segíthetnek. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész főorvosa a glaukóma kialakulásáról, tüneteiről, kezeléséről beszélt.